1. 527.
  amacı tamamen orta sınıfı dünya çapında yokedip, elitlerin zoraki sosyal, ekonomik ve siyası şekillendirmelerini gerçekleştirmek için kullanılan çin menşeili virüs.
  ... edgy laik boi
 2. 528.
  new york’un en büyük hastane sistemi anicovıd-19 artışlarını nasıl tahmin ediyor?

  northwell health, gelecekte iki hafta içinde covıd-19 hastaneye yatışları tahmin etmek için web sitesi trafiğinden elde edilen bilgileri kullanıyor.

  * makine öğrenimi algoritması, northwell health web sitesini ziyaret edenlerin çevrimiçi davranışlarını analiz ederek ve bu verileri gelecekteki covıd-19 hastaneye yatışlarla karşılaştırarak çalışıyor.

  *anonim veriler kullanan araç şimdiye kadar yüzde 80’lik bir doğruluk payıyla hastaneye yatışları öngördü.

  *makine öğrenimi araçları tüm dünyadaki sağlık uzmanlarının covıd-19’u daha iyi sınırlamasına ve tedavi etmesine yardımcı oluyor.

  covıd-19 salgınının en yıkıcı yönlerinden biri tahmin edilemezliğiydi. ülkenin sağlık sistemleri özellikle de new york city gibi en çok etkilenen bölgelerdekiler sınırlı kaynaklar, mevcut hastalar ve hala tam olarak anlaşılamayan yeni bir virüsle uğraşırken, covıd-19 vakalarının ani dalgalanmalarına uyum sağlamak zorunda kaldı.

  peki ya sağlık sistemleri covıd-19 hastaneye yatışları meydana gelmeden iki hafta önce tahmin edebilseydi? new york eyaletindeki en büyük sağlık sistemi olan northwell health, kısa süre önce tam da bunu yapan bir tahmin aracı kullandı.

  northwell health’in gösterge paneli makine öğreniminden elde edilen bilgileri kullanarak covıd-19 hastaneye yatışları tahmin edebilir. mart ayında, northwell health’in customer ınsights group mart’tan bu yana 20 milyondan fazla tık alan northwell.edu web sitesine çevrimiçi trafikten veri madenciliği yapan bir algoritma geliştirdi.

  algoritma her biri web sitesinin ziyaretçilerinin çevrimiçi davranışını yansıtan 15 farklı gösterge aracılığıyla verileri toplar. örneğin araç, kullanıcıların belirli sayfalarda geçirdiği süre, acil servis bekleme sürelerini aramaları ve kullanıcıların aradığı belirli semptomlar gibi ölçümleri analiz eder. bir araya getirildiğinde, bu bilgiler herhangi bir günde web sitesinin “umumi ruh hali” gibi bir şeye dönüşür.

  northwell health, eylül ayında tahmin aracını kullanmaya başladığından beri, covıd-19 hastaneye yatışları yaklaşık %80 doğrulukla tahmin ediyor.

  bu ruh halinin gelecekteki covıd-19 vakalarıyla nasıl ilgili olduğunu anlamak için northwell health, verilerini 23 hastane ve yaklaşık 800 ayakta tedavi tesisi ve new york metropolitan bölgesi covıd-19 hastanesine yatış zaman çizelgesiyle karşılaştırmaya başladı. bu, customer ınsights group’un hastaneye yatışlarda gelecekteki artış veya düşüşlerden önce gelen çevrimiçi etkinlik kalıplarını görmesini sağladı.

  northwell health, eylül ayında tahmin aracını kullanmaya başladığından beri, covıd-19 hastaneye yatışları yaklaşık %80 doğrulukla tahmin ediyor.

  “bu maruz kaldığım bana 2 hafta sonrasının nasıl görünebileceğine dair sezgisel tahmin yapmamı sağlayan ilk araç” dedi northwell’in acil tıp hizmetleri baş tıbbi bilişim sorumlusu ve lenox health greenwich village’daki acil servis başkanı eric cruzen

  “veriler bir artış, azalma veya durgunluk bekleyip beklemeyeceğiniz konusunda bir fikir verse bile bu değerlidir. çünkü her gün yarının ne getireceğini tahmin etmeye çalışıyoruz. buna ışık tutacak herhangi bir şey bana göre iyi bir araçtır. “

  covıd-19’dan hastaneye kaldırılmaları tahmin etmenin benzersiz bir yararı, sağlık sistemlerinin kaynakları daha iyi hazırlamasına, yönetmesine ve tahsis etmesine izin vermesidir. örneğin araç covıd-19’da hastaneye kaldırılmalarda 2 hafta içinde bir artış öngördüyse, northwell health şunlara başlayabilir:

  *hasta akışı için yer açmak

  *kişisel koruyucu ekipmanı en çok ihtiyaç duyulan yere taşımak

  *öngörülen artış sırasında stratejik olarak personel tahsisi

  *asemptomatik hastalara sunulan test sayısının artırılması

  sağlık hizmetleri alanı, makine öğrenimini giderek artan bir şekilde kullanıyor. daha şimdiden doktorların diyabet hastaları için kişiselleştirilmiş bakım planları geliştirmelerine yardımcı oluyor, kanser tarama tekniklerini iyileştiriyor ve mental sağlık uzmanlarının hangi hastaların yüksek intihar riski altında olduğunu daha iyi tahmin etmesini sağlıyor .

  dünyanın dört bir yanındaki sağlık sistemleri , daha iyi covıd-19 taraması, teşhisi, temas takibi ve ilaç ve aşı geliştirme de dahil olmak üzere makine öğreniminin salgınla mücadeleye nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmeye başladı.

  cruzen, bu tür araçların sağlık sistemlerinin geniş çaplı sorunların üstesinden nasıl geldiği konusundaki bir değişimi temsil ettiğini söyledi.

  “sağlık hizmetleri geleceği tahmin etmek için her zaman geçmişi kullandı, ancak bu matematiksel yolla olmadı” dedi cruzen. ” [northwell health’in yeni tahmin aracı], ilerledikçe birçok şeyin üstüne nasıl gitmemiz gerektiğine dair gerçekten harika bir ilk örnek olduğunu düşünüyorum”

  makine öğrenimi araçlarını açık erişimli hale getirme

  northwell health kullanmak isteyen tüm sağlık sistemlerine tahmin aracını ücretsiz olarak sunmuştur.

  “covıd herkesin problemi ve bence başkalarına yardım etmek için araçlar geliştirmek insanların sağlık hizmetlerine girme nedeniyle aynı” dedi dr.cruzen. misyonumuzla gerçekten uyumluydu.”

  northwell health’in başkanı ve ceo’su michael dowling açık işbirliğinin dünya hükümetlerinin ve sağlık sistemlerinin salgın sırasında gayret etmesi gerektiği bir şey olduğunu söyledi.

  dowling, “ne zaman bir şey geliştirirseniz ve başkası alırsa, onu ilerletir ve daha iyi hale getirmeye devam eder,” dedi. “ülke olarak bir veri eksikliğimiz var. şu anda bu tür şeylerin ne zaman gerçekleşeceğini önceden tahmin edebilmeniz içinçin, avrupa birliği, ingiltere ve diğerleri de dahil olmak üzere bir sağlık izleme sistemini nasıl geliştireceğimizi keşfetmek için çalışmamız gerektiğine çok güçlü bir şekilde inanıyorum.”

  northwell health, toplamda 112.000’den fazla covıd hastasını tedavi etti. dowling, salgın sırasında toplumun ve northwell’de çalışan on binlerce personelin iyi niyetlerinin, işbirliklerinin ve fedakarlıklarının arttığını gördüğünü söyledi.

  “covıd her şeye bakış açımızı değiştirdi-sadece sağlık hizmetinde çalışan bizlere değil, çünkü herkesin hayatını bozdu” diyor dowling. “topluluğun değerini, birbirimize nasıl yardım ettiğimizi gösterdi.”
  -1 ... mezardaki akrep
 3. 529.
  3. Dunya Savasinin bizzat kendisidir. Cogu kisi inkar etsede insalik ve bireysel anlamda uzerimize actigi etkiler ve mental sorunlar bile bunu anlamak icin yeterlidir.
  -1 ... lifeanddeath