1. 673.
  40 kişiyle çin sarayını basıp kanının son damlasına kadar savaşmış, '' batmaz '' denilen amiral gemilerini çanakkale' de batırmış bir ırkın evlatlarını bütün dünya ile birlikte eve kapattığı gerçeği göz önüne alınırsa oldukça güçlü bir düşmandır. hangi lider demişti, hatırlamıyorum ama: '' görünmez bir düşmanla savaş halindeyiz ''. zaten görünür ve insan olsaydı ırkımızın cesaretiyle yenmemiz sürpriz olmazdı. çinlilere çin seddi' ni yaptırmış, çanakkale' de dev amiral gemilerini '' taşınmaz '' denilen mermileri taşıyıp batırmış, kurtuluş savaşında yunan' a destek veren dünya devlerini bozguna uğratmış bir ırkız neticede. bu toprağın prensesi artemisia kendisinden kat kat kalabalık pers donanmasının canına okumadı mı ? bak daha haçova, mohaç, varna' nın nasıl kazanıldığını anlatmadım.
  bu sinsi düşmana karşı da silahımız sabır olacak. biz sabır göstereceğiz ve tıp ile bilim her zamankinden çok çalışıp bu aptal virüsü yenecek. sadece zamanı bilmiyoruz. ama dünya ne hastalıklar, savaşlar, diktatörler, psikopatlar gördü. bunu da atlatacaktır elbette.
  1 ... elmander vs kewell
 2. 674.
  herkese iyi karantinalar. dün yapılan açıklama ile vaka sayımız 947 ve kayıp sayımız 21 oldu. Sayılarda olumlu ve olumsuz yönler var. Olumlu kısım günlük vaka sayımız bir önceki güne göre 80 azaldı, oran olarak %22.5 gibi bir yüzdeye denk geliyor. sadece takıldığım bir nokta var günlük 3 bin test inanılmaz az bir sayı, kore gibi bu sayıyı on binlere çıkarmamız gerekiyor. olumsuz kısım ise ölüm oranımız artmakta mevcut vaka sayısından her 45 kişiden birisi hayatını kaybediyor. Enfeksiyon tamamen ortadan kalkmadığı için mortalite adına çıkarımda bulunmak mantıklı olmuyor fakat şu an enfekte olan bireyler içerisindeki ölüm oranımız %2.20 civarlarında. Yaşları açıklanmadı fakat yine yaşlı kesimden olduğuna dair bilgi verildi.

  Şu an dünya genelinde enfeksiyonu tamamlamış 110 bin kişi var. Bunların 96 bini iyileşti 13 bini de hayatını kaybetti. yani 8 kişiden birisi hayatını kaybediyor ve oran olarak %12'lerde seyrediyor. Sanılanın veya lanse edilenin aksine virüsün öldürme oranı %3-4 falan değil.

  Şunu da söylemeliyiz. Şu an iyileşen, hayatını kaybeden ve hala hastalıkla uğraşan total 310 bin insan var. salgının başlangıcında hasta sayısının az olması sağlık müdahalesinin ve sağlık hizmetlerinin hızlı ulaştırılması ile ölüm sayısı olabildiğince kontrol altında tutuldu. ancak artık sayı arttıkça hizmetler de yetersiz kalacak ve birçok ülkenin sağlık sektörü çökecek. Bununla birlikte ölümler ve ölüm oranı mutlaka artacaktır. Yani bundan sonra ölüm 100.000 hasta içerisinde %15'leri bulabilir. Bir sonraki 100.000 hasta için %18-20'leri bulabilir. özellikle italya'da halen pik noktasına ulaşmamış olması ölüm sayısını oldukça yukarı çekecektir. Belki yanılacağım kullanılacak ilaçlarla birlikte ölüm oranları daha aşağıya çekilecek ve umarım böyle olur.

  çok üzülerek, insanımız hala olayın vahametinin farkında değil. bizim muadil ülkeler kadar kaynağımız bulunmamakta. alacağımız bireysel ve kitlesel sıkı önlemlerle bu süreci atlatmalıyız. Virüsün insan bünyesine uyum sağlaması, bağışıklık kazanmamız çok uzun süre alabilir. Salgınların genel seyri sıcaklıklar arttıkça etkililiği azalmaktadır. Sars 2002 kasım ayında başlamış ve 2003 temmuz'da son vakanın görülmesiyle salgın ortadan kalkmıştır. Mers ise daha uzun süre toplum içerisinde kalmış fakat bulaşıcılığı ncov-19 ile kıyaslanmayacak düzeyde azdı. en azından 1 ay kadar dişimizi sıkıp insanlarla etkileşim halinde bulunmadan bu durumu atlatmalıyız. Umarım yayılma hızı azalır ve kayıp sayımız en minimal seviyede kalır.
  3 -1 ... bafitimcigomis
 3. 675.
  corona virüsü
  corona virüsü
  2 ... traveler of secret moments
 4. 676.
  önlem alınmaz, yaşlıları eve sokamaz ve sokağa çıkma yasağı ilan etmez isek kriz halinden çıkma zamanının türkiye için en erken 2021 yılının haziran ayları olarak düşündüğüm, salgın globak bir hastalık.
  ... oyeskamonbeybi
 5. 677.
  covid-19 lavuğu çok sinsi bir virüs.

  izlanda şimdiye kadar nüfusuna nazaran kişi başına en çok test yapan ülke. çin'de çok fazla test yaptı bugüne kadar. izlanda'da 200 küsur pozitif sonuç var. fakat yarısında hiçbir belirti yok. ne öksürük ne nefes darlığı ne ateş ne ishal , aklınıza ne geliyorsa hiçbiri yok. belirti olanların bazılarında da soğuk algınlığı gibi belirtiler var.

  aynı şekilde çin'de de birçok pozitif sonuç çıkan hastada hiçbir semptoma rastlanmadı. ne kadar çok test yapılırsa, bu durum o kadar ortaya çıkmakta. o yüzden yapabildiğimizce test yapmalıyız.

  belki çoğumuz geçirdik, geçiriyoruz, hiçbir belirti yok doğal olarak. taşıyıcı olarak ortalıkta dolanmaya da devam ediyoruz.
  5 ... mastor
 6. 678.
  acaba ?

  osman sarıgün e bulaşmışmıdır ?

  bence ondan korkmuştur.
  ... pilihozlu haci baron bey
 7. 679.
  mers-cov, sars-cov, covıd-19
  ey dünya ülkeleri haydi birleşin
  dünyamızı temizleme vaktidir

  doğayı bilinçsizce tüketen
  uzakdoğuluya yasaklamadıkça
  yarasalar, yılanlar, akrepler
  köpekler, çıyanlar, karıncayiyenleri
  insanlık yeni virüslere mahkumdur

  dize gelir koca çin ambargonuzla
  vahşilerini dizginler böylece
  yaptırımlarla insani bir kültür
  kazandırma vaktidir uzakdoğuya

  ey dünya ülkeleri bir halta yarayın
  hiç değilse kökünden mahvolmasın
  umutsuz çocukların talihsiz geleceği

  bilal yavuz
  ... kadimcan
 8. 680.
  mers-cov, sars-cov, covıd-19
  ey dünya ülkeleri haydi birleşin
  dünyamızı temizleme vaktidir

  doğayı bilinçsizce tüketen
  uzakdoğuluya yasaklamadıkça
  yarasalar, yılanlar, akrepler
  köpekler, çıyanlar, karıncayiyenleri
  insanlık yeni virüslere mahkumdur

  dize gelir koca çin ambargonuzla
  vahşilerini dizginler böylece
  yaptırımlarla insani bir kültür
  kazandırma vaktidir uzakdoğuya

  ey dünya ülkeleri bir halta yarayın
  hiç değilse kökünden mahvolmasın
  umutsuz çocukların talihsiz geleceği

  bilal yavuz
  ... kadimcan
 9. 681.
  kardeşimin yakın arkadaşının babasında (çin'e iş ziyaretlerinde bulunuyor) olduğu düşünülen virüs.
  bütün aile testlerimizi yaptırdık, kendimizi karantinaya aldık.
  1 -4 ... rall
 10. 682.
  (bkz: profesör doktor ateş kara hocanın virüs notları)
  ... kapitalist amele