bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  cool sözcüğü bir onay terimi olarak tüm dünyada gençlerin ağzında. günümüze kadar var olan bütün gençlik altkültürlerinin önemli bir öğesi olmayı başaran; ama ailelerin kafasını karıştırmak için sürekli ad ve kostüm değiştiren bu tavır, değişip duran bir modadan m ibaret? yoksa popüler kültürü fethetmekle yetinmeyip aşırı milliyetçi, dini ve solcu akımların "sıkıcı"lığını alkol, sigara, uyuşturucu, seks, müzik ve şiddetin cazibesiyle sarsan bu apolitik isyan tavrı başka bir yaşama tarzının habercisi mi?
  pountain ve robins, kitaplarının "geniş kapsamlı sosyal bilimsel bir araştırma iddiası" olmadığını söyleyip "son 50 yıldaki popüler kültür evrimlerini açıklama konusunda cool'dan nasıl yararlanırız diye yola çıktık" diyorlar. ama cool'un izlerini afrika kültürlerindeki antik köklerinden, amerika'daki siyahi kölelerin isyan müziğine; rönesans italya'sından, "anadolu gülüşü"ne; siyahi cazcılardan, iki savaş arası dönemin resim, sinema, edebiyat ve müziğinin avangart sanatçılarına; ve günümüzde spordan, psikolojiden, wall street'e; reklam ve medya dünyasına kadar sürerek yukarıda sorulan sorulara sağlam argümanlara dayanan yanıtlar veriyorlar. savaşçı toplumlarda genç erkeklerin saldırganlığını kontrol altına almasını sağlayan dini bir etik olan cool'un, köleliğin onur kırıcılığına karşı bir savunma mekanizması haline nasıl geldiği; daha sonra endüstriyel kapitalizmin konformizmine karşı bir çeşit isyan tavrına, günümüzde ise tüketici kapitalizmdeki rekabet baskısıyla baş etmeye yarayan bir mekanizmaya nasıl dönüştüğü, bu dönüşümün charlie parker, elvis ve mick jagger; brecht ve guy debord: greta garbo ve hilary clinton; james dean ve marlon brando; muhammed ali ve michael jordan; hitler ve kennedy gibi cool kişilikler üzerinde nasıl tezahür ettiği akıcı bir üslupla anlatılıyor.

  cool nasıl bir mevcudiyet? bir felsefe mi? bir dünya görüşü mü? bir din bir ideoloji mi? bir kişilik türü, bir davranış şekli bir tavır mı? zamanın genel atmosferi mi yoksa dünyaya genel bir bakış açısı mı? yoksa sadece bir imaj mı?

  arka kapak

  yazarın notu: okunmaya değer, güzel bir kitaptır.

  cool bir tavrın anatomisi
  ... barbarossa