bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    tolstoy'un bir sözüdür. okumayan insan eleştiremez ve dine inanır. okuyan ve araştıran ise ateist olmaya başlar. eğer kişinin bu durumu ergenlik çağı ile denk geliyorsa ateizm kaçınılmazır. (tolstoy)
    11 -5 ... darwen
  2. 2.
    doğruluğunun canlı örneklerini gördüğüm sözdür. pozitif bilimlerle uğraşan ve nedenleri çok sorgulayan insanlar istisnasız ateist olmuştur.
    3 -2 ... karpuzkabugu
  3. 3.
    (bkz: ben sana ateist olamazsın demedim adam olamazsın dedim) *
    5 -4 ... baybars
  4. 4.
    tam tersi olabilecek konu.
    3 -3 ... enginar
  5. 5.
    mao'nun da 10 kitaptan fazla okuyan revizyonist olur dediği rivayet edilir.
    ben kıllandım vallaha... daha okumayacam... töbe...
    7 ... apatheticfrog
  6. 6.
    ne okuduğuna bağlı olarak değişebilen bir durumdur.sürekli harun yahya okuyan birisi ateist olamaz mesela.
    7 ... ozcartman
  7. 7.
    ateist olmayanların, ateistler kadar okumadığını ve düşünmediğini kast eden önermedir. bu açıdan çürütülmesi kolaydır.
    3 -1 ... tata
  8. 8.
    yeterince düşünen ve yeterince okuyan bi adam din inancına ulaşmasa bile bi yaratıcı olduguna inanır.
    belki din kitabı gibi olucak ama sadece insan vücudu bile tesadüfen oluşamayacak kadar komplikedir. milyonlarca yıllık teknolojimiz hala doğanın yanında bir kum tanesi gibi kalmaktadır. bunları raslantılara ya da gaz kütlelerine bağlamak çok okuyup çok düşünmenin zekayı geliştirmediğini gösterir. çünkü mantıklı bi insan bunların raslantı olacağina inanmaz.
    5 ... aksak tirtil
  9. 9.
    öznel bir yorum. en karamsar tahminle deist olur. (bkz: deizm)
    ... handushka
  10. 10.
    tek yönlü okumayla sonuçlanabilecek bir önerme olmakla birlikte, tolstoy' un kendi yaşamıyla çelişen bir sözdür. tolstoy çok okuyan ve düşünen bir insandır, aynı zamanda dahidir. nitekim itiraflarım ve hz. muhammed isimli kitaplarında bahsedilen, tolstoy'un uzun dönem, hayatın anlamını sorguladığı, bu sorgulama sonucunda yaşamın anlamını inançta bulduğudur.

..inanç hangi cevapları verirse versin ve bu cevapları kime verirse versin, inancın verdiği her cevap insanın ölümlü varlığına sonsuzluk anlamı katıyordu; yani acılarla, fedakarlıklarla ve ölümle yok olmayan bir anlam. bu demektir ki, yaşamın anlamı ve imkanı yalnızca inançta bulunabilir.............
    (alıntı: tolstoy,2005, hz. muhammed (gizlenen kitap adı altında 2005'te karakutu yayın evinden çıkan kitabı))
    2 ... oylumunelumune