bugün

eskiden varolan, şimdilerin vivident, falım gibi belli bir imajları olmayan ama gönüllerimizde taht kurmuş sakızlardır.

gerçi bir tipi tip'in imajı hiçbir karakterde de yoktur hani. sonra o ağzımıza sığmayan, şeker deryası, kavunlu turbolar..

belki de dişçilerin ve küçük çocukların en sevdiği şeylerdi onlar.
sahi, iç içe balon yapabilen kaç kişi kaldık ki?
(bkz: tipi tip)
(bkz: şıpsevdi) *
çizgi film karekterlerinin bulunduğu çıkartmalı sakızlardır.

bir de bu sakızlardan çıkan karekterleri yapıştırdığımız kitapçığı vardı. günde 30 sakız aldığımı bilirim be o kitapçığı tamamlamak için. *
(bkz: mabel)
(bkz: turbo)
(bkz: kola)
(bkz: pembo).
insanı nostaljiye sürükleyen en önemli ögelerden biridir. özellikle mabel sakızları bunun için biçilmiş kaftan gibidir. aynı zamanda kumral ada mavi tuna romanında da bolca ismi geçen bu sakızın yeri bu açıdan da daha bir farklıdır. çok sevdiğim bu romanı okuduktan sonra eve bir kutu mabel sakızıyla gelmişliğim vardır. yeri bir başkadır.
(bkz: cicoz)
(bkz: ask budur)
minik, şeffaf bir pakette, beş ayrı renkten oluşan, dikdörtgen dandy sakızlar.
(bkz: dandy beşli sakız)
çoğu piyasada bulunmayan sakızlardır.

(bkz: baycan)
şimdiki çeşitler, rengarenk ambalajlara rağmen özlenendir.

bak mesela bi mabel vardı, hala aynı ambalajla satılıyor. üzerinde zenci tombiş bi teyze vardı. albenisi yüksek olan diğer sakızlara rağmen gördüğün an alınan sakızdır o...
unlu unlu, çiğnedikçe büyüyen ve insanı nefessiz bırakan; big babol.
bir efsane olarak patbom vardı şimdi var mıdır bilmiyorum.
tipitip
turbo
bigbabol
minti
adı hatırlanmayan ancak içinden üç boyutlu, holograma benzeyen ve hareket ettirdikçe farklı şekiller alabilen bir hediyenin çıktığı, tadı gazete kağıdına benzeyen bir sakız.
(bkz: center fresh)

gerçekten de ortasından çıkan jelimsi madde insanı ferahlatırdı. *
daha da eskisi orkide'dir. egeliler iyi bilir. yanılmıyorsam fabrikası salihli'deydi.
günümüzde bir tek Kafkas Pastane'sinde satılan,hatta orda gördüğümde de gözlerim dolan,üstündeki koca küpeli arap bacısıyla bir neslin vazgecilmez sakızı:Mabel.
Big babool vardı zamanında. Yapışmayan sakız diyordu ama inanmayın. Ben inanıp kuzenin saçına yapıştırmıştım. Hala gördüğünde küfür eder bana.
(bkz: uzun lafın kısası haydi lay lay lom)
(bkz: sulugöz)

gözlerim sulanacak diye heveslerle aldığım ama asla sulandırmayan sakızdır.

ekşi tatlı aromasının yanında yeşil kabı ile çocukluğumun büyük bir bölümünü yemiştir.