bugün

çocukları ileride ant bulamayınca alkol içen, yalancı meme arayışındaki birer zavallı haline getirebileceklerinin ne kadar farkındadır buu...zihniyet diyemedim.

edit: fesh başıma başım feshe. ben de niye bu kadar - oy aldım diye merak ediyordum. meğer başlıkla başbaşa kalmışız. neyse.
türk kavramının ırkı değil milleti tanımladığını bilen zihniyettir. "türk" ne kadar resmi metne bakarsanız bakın milleti tanımlar.

ne diyor;

"yurdumu, milletimi özümden çok sevmektir."

ırkımı mı demiş yoksa? yoksa yurdunu, milletini sevmek ağır mı kaçtı size?

"Ülküm; yükselmek, ileri gitmektir."

niye? ülkünüz ülkeyi 100 sene geriye götürmek mi yoksa?

"türk" nedir bilmeyen insanlar başımıza entelektüel kesilmişler. vay anasını.
--spoiler--

oğlum biz bu topraklarda binlerce yıldır varız; ama birileri geldi, buraya yerleşti ve şimdi bize zorla bu andı içtirtiyorlar. bu yemini etmek zorundayız mı diyeceksiniz..

--spoiler--

birileri geldi buraya yerlesti! kim kimi vatanından etmeye kalkısmıs acaba? binlerce millet evet binlerce millet ingliz'i, fransız'ı, anzak'ı... hep bir olup bizi ülkemizden atmaya, varlığımıza son vermeye kalktı. bazı kansız ermeniler de onlarla birlik olup bizim yerimize gelmeye kalkıstı. milleti-i sadıka denilen, devlet görevleri verilen hatta kız alınıp verilen, türklerin yanında kardesce yasayan ermenilerdi.ve şimdi soykırım yalanlarına mahal verilecek olaya mecbur bıraktılar, sadece hain ermeniler baska yere gönderildi yani iskan edildiler. burda kalan ermenilerse gerceği bilen,doğru davranan ermeniler. eğer fasist, ırkcı bir millet olsaydık zaten şimdi cesit cesit etnik kökenden insanlarla bir arada yasamazdık. pkk yı ve kürtleri fişfikleyen de, gecmisinden, türküm demekten utanan bu zihniyet.
içilen antların yerine getirilmediğini çocuklara uzun vadede öğretmek için yapılan eylemdir.
ermeni, kürt hede höde diyerek zaten ırkçılık yapan insancık tanımı. ne mutlu türküm sözüne hitaben ''baba biz öğğğ ağlıcam ama'' diye düşünen bir ergen beyinden yazar olmasını nasıl beklenir ki zaten.
aynı zihniyetin,küçük yaşta Kur'an öğrenmeye giden çocuklara "beyinleri yıkanan zavallılar"olarak bakmaları da oldukça görülen bir vak'adır.ama yine aynı zihniyet,bir çocuğun baleye başlama yaşının 3-4 oluşunu savunur,karşı geleni de sanat düşmanı ilan eder.

(bkz: çifte standart)
(bkz: ya sev ya terk et)
yetersiz zihniyettir, zira gunde bir kere degil 10 kere o ant icilmelidir.

bu fasist muhabbetide kabak tadi vermeye basladi. ohaa artik. ulan ben kendi ulkemde "ne mutlu turkum" diyemiyeceksem geberip gideyim o zaman !!! kim fasist kardesim ? bugun bu ulkede 54 degisik etnik koken var, hepsi bu ulkede yasiyor, eger senin dedigin gibi fasist olsaydik bizden baska kimse yasayamazdi bu topraklarda, yasatmazdik. fasist olmadigimiz icin, irk ayrimi yapmadigimiz icin bu kadar cok degisik milletle karismisiz ve bugunku turkiye'yi olusturmusuz. bu ulkede yasayanlarada turk demisiz. senin sig mantigina gore ulkeyi 40 parcaya ayiralim, cerkezi kafasina gore takilsin, lazi istedigini yapsin, ermenisi istedigi yeri kapatsin, kurdu diledigi gibi at kostursun, arnavutu, bosnagi diledigi gibi trakyayi alip bolsun ve sonucta gotum kadar 40 tane ulke ortaya ciksin.

ister begenin ister begenmeyin, burasi turkiye, bizde turkuz. yeter artik, utanmayalim kimligimizden.

EDIt: basligi acan top korktu herhalde, sildi yazisini !
ırkçı değil milliyetçi zihniyettir. birlikte; bir bayrak altında, tek bir dille yaşamamızı kolaylaştıran zihniyettir. insanları birbirine yakınlaştıran zihiyettir. faşist zihniyet değildir.
(bkz: ağaç yaşken eğilir)
(bkz: vatanını sevenlere faşist damgası vurmak)
lise ve dengi müesseselerde ve yüksek öğrenim programlarında talebelik hayatlarını devam ettirenlere de uygulanması gereken milli ant okuma faaliyetini konu seçip, böyle abuk subuk bir zihniyetten bahsediyormuş gibi bahsetmek dar görüşlülük gibi geldi bana.

yani biraz bakınız şöyle uzak doğu ya, çin'e değil yanlış anlaşılmasın japonya'ya
birzahmet, lütfen
istirham ediyorum bakınız.

adamların hayat felsefelerini, görüşlerini inceleyiniz. eğer bizlerin yerinde onlar olsalardı ki onlar atom bombasının facialarını yaşamış bir milletir ve nereden nereye gelmişlerdir
bırakın ilkokul çağındakilere milli ant okutmayı, onlara her gün düzenli olarak askeri ve toplumsal alanda bir takım eğitimler verirlerdi.

milli ant ın içeriksel olarak yorumlanmasından ziyade, bir ulusun ne türden badireler atlattıktan sonra bu noktaya gelebildiğine işaret eden bir metni çocuklara, geleceğin büyüklerine okutmak başlıca görevdir, yapılması gerekir. bunu öngörenler bir zihniyet adı altından toplanmamalı, daha ziyade bunu milletce savunulan 'hani o çok bayıldığınız sözde ideolojik görüşleriniz' gibi benimsenmesi gerekmektedir.

türkiye'nin başını sık sık bu türden yani olmadık yerden başını ağrıtmanın ne gereği vardır hoş ağrıttığı yoktur ama ola ki ağrıtmaya çalışanlar olursa onlar da uyarılmalıdır türlü yöntemlerle. neticede her birimizin kimliği mavi/pembe değil mi? uğraşacak çok daha mühim konuların varlığından bihaber olmak hakikaten üzücü.