1. 1.
  Mesele şurada: ya çocuklar çalıştırılmamalı ya da çocuklar zaten çalıştırılıyorsa eylemlerinin karşılığını alması için yasalar çerçevesinde bu mümkün ve düzenli kılınmalı. Benim nazarımda her çocuk yaşamı, yaşamadan önce teorik olarak biraz öğrenmeli veya görmeli; evcilleştirilmeden eğitilmeli ve ancak bunlardan çok sonra, en azından bir miktar dolduktan sonra hayatın ekonomik, devinimsel akışına katılmalı.

  Ne var ki bu kadar iyimser bir dünya resmi yok önümüzde. Hemen hepsi ağır, hafif; zor, kolay; güvenli, tehlikeli bütün işlerde çalışıyor. Hiç duyar ağıtları dökmeye lüzum yok, dünyanın birçok yerinde çocuklar kol gücü olarak çalıştırılıyor. Bunu istemeyiz ama madem kaçınılmaz artık, o zaman bunu yasal bir hale sokarak çalışmalarını büyükler gibi karşılıklandırmalı. Burada çocuk işçiliği olsun demiyoruz, çocuk işçiliği zaten var ama bu, onların da kazanacağı şekilde olsun.

  Acımasız ama dünyanın sözcülüğü ve gözcülüğü hususunda böyle olmak gerekir. Beyaz adam parayı tanrının bile önüne koyduğunda artık ardına saklanacağı daha büyük bir güce sahip oldu. Ama bunu öylesine söyledim. Zaten her şey bir miktar öylesine değil midir?
  4 -2 ... lird mircis imirilist pirimsis
 2. 2.
  Stajyer adi altinda somurulmedi mi emekleriniz. Tornaci tamirci de cakisaniniz olmadi mi? Eti kemigi muhabbeti yapmadi mi babaniz...

  Iste bu yuzden cocyk isci haklari yetiskinlerle ayni olmali ki cocuk isciden vazgecilsin.
  2 -2 ... ruut altmis alti
 3. 3.
  Daha çok çocuk sömürmek isteyen kişilerin dileği. sanki yasal olarak çalışan yetişkinler çok çok iyi koşullarda(!) çalışıyorlar da... ya da halihazırda kaçak Çalışan çocuklar yetmiyor da... çocukların çalışmasının Yolunu iyice açacaksınız!

  Hiç merak etmeyin insanlık için kısa bir süre sonra yetişkinlerin bile çalışmasına gerek kalmayacak. çoğu ağır işi robotlar devralacak. Ancak sizde bunu görecek kapasite nerede? Bırakın yaşasın çocuklar çocukluğunu...
  1 -1 ... lesley mateas