1. 1.
  -çocukların büyükleri rahatsız eden her davranışından sonra çocukları komşu,akraba çocuklarıyla karşılaştırmak,kıyaslama yapmaktır.
  "amca oğlu hüseyin hiç senin gibi değil,tüm yemeklerini bitiriyor"
  "karşı komşunun o senin beğenmediğin kızı bile kendine koca buldu,sen daha evlenme bakalım"
  "hasan emminin sidikli oğlu tonguç bile tıpı kazanmış,bir de kendine bak,açık öğretimi bile tutturamadın"
  -kıyaslama yapmak çocukta büyük bir kıskançlık yaratır ve içi tüm insanlığa karşı nefretle dolar.
  5 ... asiti kaçmış kola
 2. 2.
  çocuğa üstü kapalı olarak "seni bu halinle beğenmiyorum." mesajını vermenin en iyi yoludur(!) biz bilmese de çocuk bunu böyle algılar. kendisinin sevilmediği sonucunu çıkarabilir.
  2 ... minti
 3. 3.
  bu konu karnelerin arkasında anlatılır. lakin kinse karnenin arkasına bakmaz. direkt içine bakar. hatta önüne bile bakmaz.
  1 ... asi
 4. 4.
  erken yaşlarda yapıldığı takdirde, çocuğun alışılagelmiş toplum normlarına çabuk uyum sağlayıp öz benliğinden uzaklaşmasına sebebiyet verecek hatalı davranış.
  1 -1 ... legend of the stranger
 5. 5.
  kendini başka anne babayla kıyaslamalıdır bunu yapan.
  1 ... asi
 6. 6.
  ailelerin cok kötü bir davranisidir... cocuklarin psikolojisini bozmak icin bir numarali davranislardandir... bilmezler ki cocuklarin egitiminden kendileri sorumludur ve aileler cocuklarina nasil davranirsa yada gösterirse, cocuklarda o sekilde hareket edeceklerdir... cocugun kendine güvenini kaybetmesine sebebiyet veren bir davranistir, bu cocuk büyüdügünde kende kararlarini kendisi alamaz ve iradesiz bir birey olur...
  1 ... kultursuz dinazor
 7. 7.
  kucukken beni cileden cıkaran sözde "ana baba"'nın yapmış oldugu gevezelikten öte gitmeyen, olgunlaşmamış ebeveyn davranışı.

  mesala derki "hasan amcanın oglu amuda kalkıp işiyebiliyormuş"

  "e o hasan amca çocuguna böyle böyle davranıyor" desen ukala, terbiyesiz,aileye karşılık veren bir çocuk oluyorsun. daha kendi beynini geliştirmeden çocuk yapmaya kalkmanın cezasını malesef çocuklar çekiyor.
  1 ... nietzsche
 8. 8.
  çocuğa yarış atı muamelesi yapmak.
  1 ... lyras
 9. 9.
  çok pis gıcık bir davranıştır. çocuğun anne babaya olan bakışı değişir. anne-baba çocuğu özgüveni olmayan bir mahluk haline getirir. Asla yapılmamalıdır. Her insan kendine özeldir. Başka insanlara üstün olan özellikleri olduğu gibi onlardan geride olan özellikleri de vardır. Anne babaya düşen çocuğu kıyaslayarak değil, motive ederek başarıya ulaşmasını sağlamaktır.
  1 -1 ... mertce
 10. 10.
  (bkz: ruşen amcanın oğlu sedat)
  5 -1 ... kullaniciadinedemek