1. .
  çinde imal edilen, satıcının isteğine göre marka verilen o yüzden birbiri ile aynı görünüş ve özelliklerde yüzlerce marka cep telefonu ile vitrinlerin dolmasına neden olan telefondur. pek çok ünlü markanın ürettiği modeller orjinalinden daha fazla özellik ile çin malı olarak temin edilebilir. fiyatları sahip oldukları özelliklere göre çok çok ucuzdur, neredeyse tamamı çift hatlı ve televizyon özellikli olmaya başlamıştır, hoparlörünün inanılmaz ses çıkışı vardır, fakat iyi olan taraflarına rağmen görüşmede ses kalitesinin yetersiz olması, program kurmanın zor olması ve en önemlisi çok yüksek sar degerine sahip olmaları gibi olumsuz özellikleri vardır.
  ... never neverland
 2. .
  n95 in aynı özellikleriyle çin malını yaptılar n95 800 ytl ise o telefon 150 ytlye satılıyordu. Özenti gençliğin tabiki ilk tercihi olmakla birlikle alan arkadaşlar en fazla 2 ay kullanabildi. (bkz: ayda 1 telefon değiştirmek)
  1 ... yokya deqet
 3. .
  verilen garanti süresine aldırmayın ; kullanım ömrü bir ay olan telefondur.
  1 ... mirliva
 4. .
  şu saatten sonra alan varsa yazıklar olsun.
  1 ... fidelio
 5. .
  marka saplantılı enayi dümbeleklerine göre değildir...
  1 ... demolay
 6. .
  almanız halinde kısa sürede bozulacak, menüsündeki farklılıklar nedeniyle sizi çileden çıkaracak telefonlardır.
  ... spaghetti
 7. .
  Nokia ve Samsung'un çuvalla para kazandığını, düşük maliyetlerle güzel telefonlar üretilebildiğini gösteren olaydır. 2 sene sonra Nokia kalitesinde çin malı ürünler geleceği şüphesizdir.
  ... jack maniels
 8. .
  çin malı olmayanları da gördük deee...
  piyasadaki telefonların özellikleri arttıkça kaliteleri markası ne olursa olsun eski telefonlara göre düşmekte bence.
  nerde o tuvalete düşüp sağlam çıkan telefonlar? *en iyisini anlamak için önce telefonu yere atacaksınız sonra toplayıp bakacaksınız çalışıyorsa tamamdır.
  ... eftalia
 9. .
  dikkat edilmesi gerekir. zira cin malıdır. destur getirilmeli ve üç kez el ile ovuşturulmalıdır.
  gizli numaradan aranılıp, açtığınızda; ''dile benden ne dilersen'' diye bir ses duyduğunuzda, gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.
  ... hileli zar