bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. ?.
  çanakkale'deki küçük kalecik.piknik için gidilir.içi de gezilir.
  1 ... eru
 2. ?.
  canakkale boğazı nın en dar yerinde, kilitbahir kalesinin karşısına fatih sultan mehmet tarafindan 1452 yilinda yaptirilan kaledir.
  ... the kene
 3. 1.
  Çimenlik Kalesi 1452 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Bizansa denizden gelecek yardımım önlemek amacıyla yapılmıştır. Boğazın en dar yerinde Anadolu yakasındadır.1551 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından tamir edilmiştir. Kale-i Sultaniye olarak da anılan bu kale bugün halka açık müze
  ... juansebastianveron
 4. 2.
  Çimenlik Kalesi, 1452'de Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırıldı. istanbul'un fethinden önce yapımına başlanan kalenin inşaatı, 93 gün gibi kısa bir sürede, bin işçiyle tamamlandı. Dış kalenin duvarları ortalama 5 metre kalınlığında, iç kalenin eni 29 metre, boyu 44 metre yüksekliği ise 22 metre. Kanuni Sultan Süleyman tarafından, 1551 yılında etrafı büyük surlarla çevrilen ve boğazın en dar yerinde bulunan kale, daha sonraki yıllarda Sultan Abdülaziz tarafından tamir ettirildi. Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı idaresindeki kale, Çanakkale Savaşları malzemelerinin sergilendiği açık hava müzesiyle çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir merkez haline geldi.
  http://www.haber7.com/haber.php?haber_id=276933
  ... dalton ana