bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    Makus talihimizdir.

Şöyle bir ülkede, bu nimetler bahşedilmiş topraklarda olabilecek en kötü hayatı yaşıyor olmamızdır.

Bu ülke bir israil'in bir almanya'nın, bir norveçlinin elinde olsa cennet olurdu.

Bana ve çocuklarıma ve benden önceki nesillere ve benden sonraki nesillere bu hayatı yaşatan, böyle bir ülkede yaşamamıza sebep olan herkesin, öteki tarafta iki elim yakalarında.

Hakkım da varsa haram olsun.
    5 ... mazlumu getirin bana
  2. 2.
    çok az insanın farkına varabildiği bir ayrıntıdır. coğrafi yönüyle harika bir memlekette afrikalılardan bile gelişmemiş insanlarla yaşamak zorunda olmanın vermiş olduğu sıkıntıdır. avrupada yaşayıp türkiyeye zorunlu dönüş yapan her bireyi sıkıntıya sokar.
    2 ... cileksultan
  3. 3.
    arkadaşlarla sık sık aramızda konuştuğumuz mevzudur.

yıllar önce bir arkadaşla büyükadanın arkasından güneşin batışını seyrediyorduk. bir yanda kıpkırmızı güneş, bir yanda onun değmek üzere olduğu, sürekli renk değiştiren deniz, bir yanda çamlar, bir yanda çamların altındaki çöp yığınları, hemen arkamızda orman idaresi'nin ağır ağır ırzına geçtiği viranbağ ormanı.. arkadaş gayriihtiyari "biz türkler bu ülkeye yakışmıyoruz" dedi.

bir başka arkadaşım, ata yadigarı ahşap evlerin buldozerle uçurulduğunu görünce "keşke istanbul ingilizlerde kalsaydı" demişti. "onlar ecdadımızın mirasına daha iyi bakarlardı".

bendeniz o fikirde değilim. son analizde süleymaniyeyi'de, nuruosmaniyeyi de, üçüncü ahmet çeşmesini de biz yaptık. ancak 1950'lerden itibaren kültürümüzde bir "hayvanlaşma" olduğu kesin. kimse kusura bakmasın, "hayvanlaşma" dan daha uygun bir kelime bulamadım.

bu hayvanlaşmnın önce farkına varmalı, sonra da sebepleri üzerine uzun uzun kafa yormalıyız. "farkına varmak" kısmını özellikle vurguluyorum, zira hayvanlaşma öylesine ilerledi ki artık hayvanlaştığımızın farkında bile değiliz.

fecaatın derecesini anlayabilmek için bir osmanlı yapılarına, bir cumhuriyet'in 1950'ye kadar yaprıklarına (mesela istanbul radyoevi, ayaspaşa, cihangir, teşvikiye), bir de 1950'den itibaren kurulan mahallelere (mecidiyeköy, kuştepe vb.) bakmak yeterli.
    1 ... arbutus unedo
  4. 4.
    türk milletinin kaderidir. halk cahil olunca maalesef öyle olur. oysa gavurun elinde olsa enfes hale getirirdi. türk milleti ancak gitsin savaşsın.
    -1 ... selia
  5. 5.
    cillop gibi ülke ney olm, akape yerin dibine soktu.

o eskidendi.

artık içine edilmiş bir istanbul, katledilmiş doğasıyla türkiye ve iki buçuk milyon dilenci suriyelimiz var.
    3 ... kilise sarapcisi