1. 16.
  Bir çoğunun ne olduğunu bilmeden kötü sandığı şeydir. Lugati olarak zengin bir dildir arapça. Cihad kelimesi cehd etmekten yani gayret, mücadele etmekten gelir. Günümüz dünyasında beyinlerini ideolojik utopyalarda yüzdüren arkadaşlar genis manalı terimleri maalesef çok dar kalıplara sokmuşlardır. Cihad dediğimiz olay bugün anladığımız gibi teolojik bir kavramsa islam dini bunu çeşitli yollarla izah etmiştir. Kalem ile, beyin ile, dil ile, silah ile, ordu ile, para ile çeşit çeşit cihadlar mevcuttur. Kimimizin ekmek kavgasi vermek icin gittigi iş beden ile cihaddır. Kimimizin hatun kisiyi ikna etmek icin verdigi mucadele dil ile cihaddir. Yani sevgili dostum evet sende bir mucahidsin, gazan mubarek olsun, öptüm.
  -3 ... redcap
 2. 15.
  herkes benim gibi olsun isteyerek veya istemeyerek çok insanlık dışı bir düşüncedir.

  herkes kendi gibi olsun, kimse kimseyi hor görmesin gibi tasavvufi bir görüş daha mantıklı ve insanicedir.
  -1 ... ocus
 3. 14.
  biz de internette cihat yapıyoruz, bir itirazınız varsa, allah kuşkusuz görmekteymiş, kasmayın kendinizi bu kadar. hangimiz eğri hangimiz doğru karar versin olmaz mı ? allah'ın hikmetine güvenmiyor musunuz yoksa ?
  1 -1 ... mantiksalpozitivizm
 4. 13.
  hatta şöyle bir şey var evet iyi yönü şu din tamamen allahın olana dek yani" tüm dünya ateist olana dek" diye tefsir etmekte mümkün olan bir ayet de var aklıma gelmişken.

  "Enfal 39 : "Fitne ortadan kalkıncaya ve dinin tamamı Allah için oluncaya kadar onlarla savaşın. Vazgeçerlerse kuşkusuz Allah yaptıklarını görmektedir."

  "kuşkusuz"
  1 -2 ... mantiksalpozitivizm
 5. 12.
  Deli misin? Süper bir şey.

  (bkz: bu mal bir harika dostum)
  1 -3 ... kirkbesyetmissekiz
 6. 11.
  Önce en büyük cihad'ı, yani nefsle cihad'ı es geçip, ondan sonraki kalemle yapılan cihad'ı beğenmeyip, eline kılıç alıp kelle keserek cihad ettiğini sananları görünce kötü sanılmasını yadırgamamak lazım.

  Türk milleti'ne yıllardır laikliğin dinsizlik olmadığı öğretilemediği gibi, islam dünyasına da cihad'ın kelle kesmek olmadığı öğretilemedi.
  4 -3 ... freudgillerden sigmund
 7. 10.
  herkese benden zemzem, sana yok.
  -2 ... mantiksalpozitivizm
 8. 9.
  Cihat demek direkt hücum etmek demek değildir. Önce hak din olan islama davet edersin. Şayet karşı taraf bu daveti kabul etmezse iki seçeneği vardır.
  1- vergi vermek
  2- savaşmak

  Önce vergiyi açalım:
  Neden vergi vermelidir karşı taraf, ya da neden vergi istenir?
  -çünkü onlar vergi verdikçe savaş için gerekli olan maddi gücleri kalmayacaktır. Tehdit unsuru ortadan kalkacak.
  1750'lere kadar olan Osmanlı tarihi sanırım bu vergi olayının çok güzel bir örneği.
  Gelelim vergi almazsanız, gelişmezseniz ne olur? Sömürülürsünüz, cumhuriyet ayağına, barışlık, kardeşlik ayağına ruhunuzu bile sömürürler.
  Dünya tarihine şöyle bir göz gezdirmek bu fiillerin ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu gösterecektir size.
  1 -3 ... the champion for us
 9. 8.
  Hımm cihat markasının imajı şu an canlı bomba boğaz kesme ve insanları çatıdan atmak yakmak gibi şeylerden ibaret olduğu için evet kötü bir imajı var sorununuz mu vardı...

  Ha gerçek cihat bu değil diyenleri de geçmiş islam alimlerinin cihat yorumlarını okumaya davet ediyorum.
  3 -2 ... uzay muhtari
 10. 7.
  Kendi dinine inanmayan inanmak da istemeyen toplulukların erkeklerini öldürüp kadınlarını cariye almak ne kadar kötü bir şey olabilir ki?
  3 -3 ... gothmog15