bugün

okulunu bitirip, şöyle bir kahvede arkadaşlarıyla okey oynarken mehmet efendinin "yaa olm sen işletme okudun ekonomiden anlarsın merkez bankalarının elinde devlet konrtolünde para basma imkanı varken neden daha çok para basıp millete dağıtmıyorlar ?"" gibi gayet tilt bir soru ile karşılaşınca afallayıp bütün öğrencilik hayatını tekrardan gözden geçirecek olan öğrencidir. şimdiden hiç kasmasın bence. çünkü okullarda öğretilenlerin büyük kısmı müfredat. kalan kısmı bi dolu ezber. eğitim sistemi sadece bunlara endeksli. teorik kısmı ile ilgileniyor. pratik zayıf. çevre sıfır, din kültürü bir, tarih bir, otur amına koyum.
o bok attığı işletmeyi kazanamamış, hiçbi boka yaramadan oksijen tüketen, yakında uludag sozluk ülkü ocağının bir elemanı olacak (hatta olmuş bile olabilir) abazan bir ülkücüden çıkması muhtemel söz öbeği. orada okuyanları kıskanıyor, çekemiyorsun tamam ama bok atma, kendini düşürüyorsun işte.

bi de "ciddi ciddi" demiş yaa.
paranın değerinin basılma miktarı değil, ülkeye giren-çıkan dövizle endeksli olduğunu öğrenememiş kişinin serzenişidir. "eğer o bölümü okuyorsan kendini o bölümde geliştirmen gerekir." diye kulağının çekilmesi gerekir.
okulunu bitirip ciddi ciddi bir iş sahibi olup ciddi ciddi çalışıp hayatına devam etmek isteyen insandır. üstelik bu isteklerinde de çok ciddi ve haklıdır da.
okul bitene kadar 7 ayrı büyük şirkette staj yapmış, mezun olduktan sonra 1750tl (zamanın parası) ile işe başlamış ve şu sıralar 4 ayrı şirketin genel müdürlüğünü yapıp ayda 30.000tl'den fazla kazanmakta olan öğrencidir. pardon mezundur.
en az dört sene köpekler gibi çalışıp, bir yandan da okuyup diplomasını eline alınca asgari ücretle muhasebe bürosunda işe başlayacak olandır. yazıklar olsun böyle sisteme diyesi geliyor insanın.

edit: imla
geleceğin genel müdürü veya patronudur. Sürekli işletme mezunlarına iş çıkacağından tabi ki iyi mezunlara, işini hakkıyla yapanlara iş bulması çok kolay olacak mezundur. iş bulamayan kesim ise zaten öylesine okuyan kesimdir. Çalışan adama her zaman iş teklifi gelecektir.
hep dalga geçtiğim meslektir.
okuyan birine rastladıgımda '' nolcan lan bitirip mezun olunca bi tekel açıp işletirsin artık '' demekten de kendimi alıkoyamıyorum.
A ha da benim bu anlatilan dedigim baslik. Muhendisliklere, fen edebiyatlara, egitim fakultesine hatta tarih bolumunde belki de 1. olarak girecekken (10.000 kisi ondeydi siralamada benim siram) cok istedigim isletmeyi yazdim ve girdim. Isletmeyi bolumden saymayanlara da bir sozum yok zira aciklama yapmaya bile degmezler.
paranın "yok" değerden oluşturulduğunu bilen öğrencidir.
Merak ediyorum. Bu adamlar gerçekten işsiz mi? Sanki hiç öyle gibi davranmıyorlar, gayet güveniyorlar kendilerine.