bugün

saLvador daLi'nin en çok tartışıLan tabLoLarı'nın başında yer aLmaktadır.. çarmıha geriLen isa figürLeri geneLde kan ve acı iLe resmediLirken daLi bu kLişeyi yaptığı tabLosu iLe kırmıştır.. isa'nın çarmıhtayken çektiği acıyı tabLoya yansıtmayan daLi isa'yı değişik bir açıyLa tabLoya resmetmiştir.. daLi bu tabLoyu resmederken aziz john'un bir kağıt parçasına çizmiş oLduğu eskizden etkiLenmiştir..

resimdeki manzara daLi'nin evinin önündeki manzarayLa aynıdır.. manzarada yer aLan sarı kayık ise daLi'nin baLığa çıkıp, gezinti yaptığı kayıktır..

daLi bu tabLosunu sergiLetmeye başLadığı anda birçok kesimin tepkisini çekmiştir.. o dönemLerde zaten fazLa seviLmeyen daLi bu tabLo iLe daha çok seviLmemeye başLanmıştır..

gLasgow müzesi'nin tabLoyu teLif hakkı iLe birLikte satın aLması -8.2 bin paund'a satın aLınmıştır- tartışmaLArı daha fazLa tetikLemiştir.. böyLe Lüzumuz bir eser'e veriLen çokça para nedendir?.. fakat daha sonraLarı bu tabLoyu görmek isteyen insanLar glasgow müzesinin önünde uzun sıraLar oLuşturmuştur.. ki tabLoya veriLen para'nın kat kat üstü müzeye geri dönmüştür..

tabLoya uzun süre bakınca insan kendisini tabLo'nun içinde hissediyor.. isa'nın tabLodaki duruş şekLi -isa'nın ne gökyüzünde ne de yer yüzünde net bir duruşu yoktur- insanı büyüLüyor.. haLa daha tartışıLan bu tabLo daLi'nin en ses getiren eseridir..

görsel
görsel

Yukarıda yeterince genel açıklama yapılmış.

Önemli bir ayrıntı mı bilemiyorum ama tabloda en çok dikkatimi çeken çarmıhtaki gölge, aslında güneşin vuruşu.

Beni hipnoz olmuşçasına tabloya hapseden şey ise isa'ya bakışımızın açısı. bir tanrının gözünden bakılıyormuş gibi. Ayrıca sanki birazdan isa kafasını kaldıracak ve bakacak gibi duruyor. Resme bakarken kendimi irkilmeye hazır tutuyorum.

Hakikaten büyüleyici.