bugün

hiçbir zaman yoksulun yarasına merhem olmak gibi bir derdi olmamış, giderek daha da artan bir jakoben, aristokrat havaya bürünen, eylem yapmayı aklının ucuna dahi getirmeden sadece konuşmayı muhalefet yapmak sanan, bir halkı tümden terörist göstermeye çalışan bir partiyi sol zannetmek abesle iştigaldir. sol, bu partide yapılanların tam tersi istikamettir.

(bkz: http://arsiv.sabah.com.tr/2005/09/29/siy109.html)
chp'nin faşist bir parti olduğu kabak gibi ortadayken içine düşülen büyük hatadır

(bkz: chp solculugu)
adalet ve kalkınma partisini demokrat zannetmek gibidir.
gayet mantıksız bir eylemdir.

tuzla işçileri için gelen yasa teklifini sırf dtp verdi diye reddedici, militarist savaş düzenini savunucu, bir ırkın asil kanından demvurucu, osman demburacı bir parti sol olamaz. olsa idi hitler en büyük sosyalist olurdu.
Baykalın 500 bin liralık araca bindiğini düşünürsek...soldur.
(bkz: ironi)
Kürsüde halkçı ve demokrat, halkın arasına indiğinde bencil ve küstah bir partinin olduğu memlekette en sol partidir chp. Hiç değilse adamlar tutarlılar.
sağ sol kavramının 70-80 lerde kaldığını düşünmekteyim.O açıdan bence yanlış olur sağ sol diye ayırmak zira bütün partiler birbirine geçmiş durumda.
sivas ve gazi katliamlarında iktidar ortağı bi partiden bahsediyoruz.
ayrıca, aynı kökenden gelen ecevit'de hayata dünüş operasyonunda başbakandı.

ya siz chp'yi sol olarak görüp, solu götünüzünden anlıyorsunuz ya da biz gerizekalıyız.
Devletçiliği, yüksek vergileri, merkeziyetçiliği, sosyal devleti savunduğu için %100 doğru bir eylemdir. Ha siz solu sadece etrafınızıdaki çağdışı sosyalistlerden ibaret sanıyorsanız o sizin yanılgınız. kaldı ki dünya'da en büyük halk düşmanı ve zulumcü devleti olan sscb'nin sosyalist olduğunu düşünürsek, sol'un öyle fakirin, ezilenin yanında olmadığı anlaşılır.

(bkz: solu özgürlükçülük sanan tarih bilmeyen insan)
Sol'un esasen bürokratik oligarşi demek olduğunu anlamayanların solcu olmadığını iddia ettikleri parti. Bugün dünyada solun güçlü olduğu hangi ülkeye giderseniz gidin -liberal solcular dışında- göreceğiniz yegane şey, bürokrasidir, devletçiliktir, sosyal devlettir.

zira, bürokratik oligarşi demek, sosyal devlet, devletçilik demektir. dünya'da sol demek devletçilik ve sosyal devletle özdeşleşmiştir. yoksa özgürlük konusunda bir dertleri yoktur. dünya'da küba, venezüela insan hakları konusunda Türkiye'den geride değil mi? öyle... o zaman gerçeği söyleyeceksin: "solcu demek özgürlük değil devletçiliktir, özgürlüğü savunanlara solcu değil liberal denir"diye..
chp sol parti değildir sadece sola daha yakındır denebilir. çünkü gerçek solun üstünden soğuk savaş sırasında bütün sağ partiler, abd'nin kurdurduğu komünizmle mücadele derneği, ilim yayma cemiyeti ve aydınlar ocağı gibi dernekler ve 12 mart ile 12 eylül darbelerini yapan askerler üzerinden silindir gibi geçmiştir. bu yüzden ülkemiz sol ayağı topal bir biçimde yola devam etmektedir. bu ülkenin normalleşmesi isteniyorsa:

1) dini kullanarak dünyalık yapan fathullah gülen gibi cemaatler, tarikatlar ve toprak reformuyla ağalar tasfiye edilmeli
2) adalet bakanı hsyk'dan çıkarılarak yargı bağımsızlığına giden yol açılmalı
3) sivil toplum örgütleri güçlendirilmeli ancak yabancı ortak alması önlenmeli
4) halkımızın dinini gerçekten iyi anlayabilmesi için ezan türkçe okunmalı ve türkçe ibadete geçilmeli (kuranın mesajı iyi anlaşılabilsin diye)
5) kadın milletvekili oranı derhal yüzde 50'ye çıkarılmalı
6) siyasi partiler yasası demokratik hale getirilmeli
7) sendikalaşmaya izin verilirken sendika ağalığı ortadan kaldırılmalı ve sendikaların sarılaşmasına izin verilmemeli
8) dinayet işleri başkanlığı sadece sünnilere hizmet veren bir yapı olmaktan çıkarılmalı
9) dernekler ve vakıflar sıkıca denetlenip, kuruluş amacının dışına çıkanlar kapatılarak mal varlığı devlete verilmeli
10) yabancılara arazi satışı satın almak isteyenin vatandaşı olduğu ülke türklere arazi satmadığı sürece (mütekabiliyet esası) yasaklanmalı
11) akp'nin çıkardığı vakıflar yasası iptal edilerek yabancıların ülke içinde dükalıklar kurması engellenmeli
12) özel sektörün yatırım yapmadığı illere devlet yatırım yapmalı
13) özelleştirme uzun bir süre yapılmamalı
14) istanbul'a 3. köprü yapımı projesinden vazgeçilmeli. çünkü bu yapılırsa istanbulun son yeşillikleri ve su kaynakalrı yok edilecek, istanbul daha da kuraklaşacak ve oradan göçler başlayacaktır.
15) şimdiki fener rum patriği görevden alınmalı, sulukuleden kovulan vatandaşlarımızın hakları verilmeli (kovuluşun amacı istanbul'un fath ilçesinde patrik başkanlığında ortodoks bir vatikan kurulmak istenmekte)
16) heybeliada ruhban okulu açılmamalıdır. çünkü oradan çıkanlar papazlar ayrıca abd'nin ajanları olacaktır.

bunların yapılabilmesi içinse 2011'de akp'nin seçimle iktidardan düşürülmesi şart.
tartışılması bile abes kaçan durum. chp, ne sola yakındır, ne de sol partidir. düşünün, başka ülkelerde salt islam düşmanlığı yapan, ama diğer konularda özgürlükçü olan partiler bile "faşist" olarak adlandırılıyor. chp'nin bu bakımdan faşist sayılması için nedenler yeter de artar bile...
her şeyden önce sadece arada sırada sosyal devleti savunmanın, özelleştirmelere karşı çıkmanın solculukla bir ilgisi yoktur. solun muhattabı halktır ve halkı dikkate alır. bu yüzden halk düşmanlığı yapanin solla hiçbir ilgisi yoktur. kürt sorununun çözümüne dair her adıma karşı çıkan, askerlerin sivil mahkemede yargılanmasını ne olduğu bilinmeyen gerekçelerle istemeyen, faili meçhul cinayetlerle ilgisi olduğuna dair kanıtlar bulunan ergenekon'u savunan bir partinin kendisine solcu demesi sadece yanlış değil, komiktir.
ayrıca chp geçmişinde (tek parti dönemi) de milletin anasını ağlatmış, sendikaları yasaklamış, ırkçılık yapmış, kürtleri asimileye etmeye çalışmış, varlık vergisi gibi yöntemlerle gayrimüslimleri dışarıya atmaya çalışmış ve çoğunlukla da bunda başarılı olmuştur. bir partiyi geçmişiyle yargılamak her zaman doğru olmayabilir. ama sorarım: chp geçmişiyle ilgili ne zaman öz eleştiri yaptı? tam tersine bu terör dönemi chp'lilerin gözünde ülkenin "asr-ı saadet" yıllarıydı. chp'nin yaptığı tek şey, padişahlığı kaldırmaktı. saltanat kalkınca yerine halk egemenliğinin geldiğini iddia etmek saçmalamaktır, çünkü 1950 seçimine kadar seçimler "açık oy-gizli sayım" ilkesine göre yapılıyordu.
chp'nin solcu olmadığını ifade etmek, solun her zaman mükemmel bir düşünce olduğunu söylemek anlamına da gelmez. solun da, sağın da eleştirilecek yanları vardır. maksat chp'yi olduğu yere koymak, chp'nin sol olduğunu iddia ederek gülünç hâle gelmemektir.
islam düşmanlığı yapmak birisini "faşist" yapmaz. Kategorik olarak müslüman düşmanlığı yaparsanız "faşist" olursunuz. aksi halde, dünya'da her türlü eleştiri "faşizm" olurdu. aynı mantıkla dünya'da hiçbir ırk, millet, siyasi fikir vs.. eleştirilemez ki bu faşizmin ta kendisidir. her türlü ırk, din, dil eleştirilebilir. fakat, kategorik olarak o grup hedef alınamaz.

ayrıca, dünya'da bir çok sol partinin geçmişine baktığınızda ırkçılık bulursunuz. bulgaristan komunist partisi türkleri ülkeden kovmuştur. isveç'te ırksal temizlik (bkz: eugenism) hareketi sosyal demokrat iktidar eşliğinde başlamış ve onyıllar sürmüştür. dünya'da isveç, ırksal temizlik kampanyası sonucu en çok insanın öldürülüğü ülkedir.

asimilasyona gelirsek, CHP, fransız ekolünden gelmektedir. fransız ekolünde, yerel diller, fransız devriminden sonra feodalizmin artığı oldukları gerekçesiyle bir çok avrupa ülkesinde olduğu gibi yasaklanmıştır. Örneğin bretonca 1960'lı yıllara kadar (tam 160 yıl) yasaklı kalmıştır. kaldı ki, asimilasyon 19. yüzyıl uluslaşma sürecinin bir parçasıdır. bugün ise, entegrasyon asimilasyonun yerini almıştır.

kısacası chp sol bir partidir. ama liberal sol parti değildir. keşke olsa. zira, gelecek oradadır. kıta avrupasında olduğu gibi devletçilik, sosyal devlet çıkar yol değildir. ama dünya'daki sol parti örneklerine bakmadan veya sola ülvi anlamlar yükleyerek chp'yi yargılamak saçmadır.
türkiye'de en az sağcı parti olduğu için normal olan eylem.
şakacı şeylerin yaptığı.
Yaman sakaciymis bunu soyleyen.
Chp solcuysa hitler sosyalist amk.
Bende gemileri balıklar kullanıyor zannederdim, sonra anasınıfına başladım, meğer öyle değilmiş o işler.