1. 1.
  beni chp'nin aldığı oy'dan çok chp'nin iktidar olmasından sonra gazetelerin manşeti meraklandırıyor. insan nasıl düşünmez ki böyle bir şeyi.

  (bkz: chp tek başına iktidara gelirse olası manşetler)
  1 -1 ... entelektuel yobaz
 2. 2.
  (bkz: CHP Tek Başına iktidar oldu)
  Muhtemelen böle olur, gazeteler de mi politik propaganda yapacak.
  ... hiddensecret
 3. 3.
  güzel günlerin başlangıcıdır.
  4 -4 ... system error
 4. 4.
  dünyaya deccalin gelişi kadar şaşkınlık uyandıracak ama mümkün olması uzak olan hadise.
  -1 ... zincirbozan
 5. 5.
  en son 67 yıl once tek başına geldiğinden bi alışkanlık sorunu olabilir veya çekingenlik. en içten dileklerimle gelmesin dediğimdir. gelirse ülkeyi terketmek için bir nedenim daha olur. tabi sonra ülkenin perişan hallerinin haberlerini alırım.

  edit: imla.
  3 -1 ... akagamina
 6. 6.
  oldukça zordur.

  olsa bile akp etkisini silmek için bir 15 yıl da ona gerekli, ki bu pek mümkün görünmüyor.
  -1 ... bendosto
 7. 7.
  türkiye'de, batı ülkelerindeki seçmenler gibi tercihleri belli zaman periyotlarında değişen bilinçli bir seçmen kitlesi olmadığı için çok zor hadisedir. ülkedeki geleneksel yapı %50 oranında sağ seçmenin bir sağ partinin ardında toplanmasına yol açmıştır. dp-ap-anap ve akp, hemen hemen aynı oranda oyla tek başına iktidar olmuşlardır.

  sosyal uyanış yaşanan 1968-1977 döneminde ecevit'in sol çizgisi, chp'ye 1977 seçimlerinde yüzde 42 oy sağlayabilmiştir. ancak, bu oy, chp'ye o zamanki seçim sisteminde tek başına iktidar olanağı sağlamamıştır. akp'nin ilk kez yüzde 34 oyla iktidar olabilmesi, 12 eylül döneminin seçim yasası sayesindedir. ahmak darbeciler, akılları sıra koalisyonları önleyelim derken, akp gibi bir partiye iktidar yolu açmışlardır. eski sistem korunsaydı, akp tek başına iktidarı rüyasında bile göremez, en fazla koalisyon ortağı olabilirdi.

  chp'nin 1977 yükselişi dönemin özelliğidir. daha sonra sol oylar yüzde 30 civarında sabitlenmiştir.
  2 -1 ... zarbut
 8. 8.
  1 nisanda gazetelerin atacağı en güzel manşettir. Chp tek başına iktidar. not: türkiye sevdalısıyım ak partiye oy veriyorum.
  1 -3 ... siyahyildiz