1. 1.
  gelin bağımsız bir analiz yapalım ve acaba türk halkı chp den niçin hoşlanmıyor olabilir? irdeleyelim.

  bu konuda farklı çevrelerden söylenenler şunlar:

  - chp'nin kendisinin iyisi olması. ("farklı görüşlere, özellikle dindar kesime karşı olan önyargıları ve bunun sonucunda takındıkları tavırlar* bütünü." ; "dindarlara karşı, onları eğitmeliyiz türü komik yaklaşımların sürdürülmesi ama bir taraftan kendi görüşünde olanlara karşı son derece hoşgörülü ve yardımsever olunması*.")

  - chp'nin ak parti gitsin de isterse ülke batsın anlayışı ( "hdp'ye oy veren chp'liler* " ; "yurt dışında ülkeyi şikayet unsuru haline getirme* " ; "ak parti karşıtı her oluşuma kendisi de istemese de en iyi ihtimalle ses çıkarmama ** gibi gibi. siz mhp nin kendi ülkesini şikayet ettiğine denk geldiniz mi? ha biz bunu hdp de gödük. tesadüfe bak. hatta akp bile yapmıştır ama biz yapmadık )

  - dindar kesimi anlayamama ( "atatürk'e hakaret edildiğinde nasıl ki; bunu chp'lilerin tamamına ve bir ideolojiye hakaret kabul ediliyorsa, ak partililer de parti başkanlarına yapılan hakareti, aşağılamayı yani kısaca bir insana yakışmayacak her türlü davranışı göstermenizi kabul etmiyorlar* " ; "partiler sadece araçtır. bunu chp'de dahil diğer partiler unutuyor. ülkenin tamamına hizmet etmek için varsınız". *)

  - kendi içinde tutarsız olması ( "bazı chp'liler bazen ılımlı mesajlar verirken bazılarının ayrıştırıcı söylem biçimiyle konuşması. şimdi buna çok seslilik dememek lazım. bir partinin elbetteki içinde farklı görüşte kişiler olmalı. bu görüşlerin kıvılcımları hakikatin ortaya çıkması için gereklidir fakat mutlaka partinin bir çizgisi, konular hakkında parti görüşü olmalıdır. zıt fikirlerin parti görüşü gibi yansıtılması chp'de çok olan bir şey. bu durum açıkcası çok sesliliğin tek sese dönüşememe sorununu beraberinde getiriyor")

  - 'biz her şeyin en iyisini, en doğrusunu biliriz' kibirli söylemi. ( "özellikle katı chp'lilerin ortak tavrı. en büyük itme sebeplerinden birisidir. paralelciler de kendilerini böyle bitirdiler" )

  - geçmişte chp zihniyetine mensup kişilerin anadolu insanına biçmiş olduğu konum ve statü ( "başörtülüler ancak temizlikçi olabilir, onların kocaları en fazla şöför, bahçıvan, ahçı, hizmetçi, odacı vs vs olabilirler gibi söylemler" ; " inanç ve statü üzerinden insanları bir sınıfa sokma ve aşağılama ne kadar ayıp ve zavallıca. ne acıdır, eğitimsiz kalmaları bizim bu düşünce yapımız aslında diyen yok..! kaldı ki; üniversiye okuyup okumamakla cahil olmak ayrı şeyler. ak partiye oy verenleri hep böyle karikatürize etmek gerçekten seviyeyi düşürmekten başka bir amaca hitap etmiyor. son seçimlerde ülke'nin okumuş kısmının en az yarısının ak partiye oy vermiş olmasını da atlamamak lazım)* "

  - chp'lilerin özellikle geçmişte kendi menfaatleri için atatürk'ü kullanması durumu. ( sadece chp'de değil, genel olarak bilindiği gibi 3 grup var bu konuda: 1- atatürkçü olanlar 2- atatürkçü geçinenler 3- atatürk'ten geçinenler. " . en fazla yüzdeye sahip grup yine herkesin malumu. ". chp, kendine bir put:ideolojik açıdan üretme ve bunu sürdürme ihtiyacında olmamalı. gelişimin önünde dogmaları görenlerin kendilerine ket vuracak sembolleri putlaştırması akla ziyan bir yaklaşım. bu görüş nedeniyle dünyadaki değişimin çok gerisinde işleyiş açısından chp. bunu konuştuğum chp'li arkadaşlarda söylüyor ama işte o "- acaba çok oy kaybeder miyiz? " korkusu tüm bu değişimin önünde en büyük engel )*

  - chp'lilerin kendilerini türkiyedeki inanç gruplarının ve farklı etnik yaşam biçimlerinin tamamına kapatması veya inanç grupları arasında uyguladığı pozitif ayrımcılık ( bu durum aslında gerçekten içinde komedi barındıran bir durum. bunun hakkında çok konuşulur ama kısaca bu şekilde söyleyelim: chp'ye göre sanki dünyadaki her insan tek tip olmalı. farklı medeniyetler, farklı ırklar, inanç yapıları, kılık kıyafet farklılıkları bunların hepsi hikaye * . bir siyasi parti tüm inanç gruplarına eşit mesafede olmalı. bu eşitlik hepsini reddetme değil, hepsini eşit şekilde kabul etme biçiminde olmalı.)

  -chp nin ulusal milliyetçilikten, pkk tipi marksist kürt milliyetçiliğine yaklaşmaya başlaması. ( bence bu durum en çok chp lileri rahatsız etmeli. bir mhp li olarak beni çok rahatsız ediyor. chp den en fazla nefret etmeme neden olan madde budur)

  {***
  en önemlisi ise: tüm bu saydıklarımın yok kabul edilmesi. yok kabul etmekle yok olmuyor işte. somut adımlar atmak lazım. ama önce chp'li arkadaşların kendi içlerinde çözmeleri gereken problemleri, aşmaları gereken ön yargıları var. sonuçta herkesin hataları var, kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. bunu bilmek, kabul etmek gerekir. öyle değiliz, biz haklıyız söylemleri en fazla birbirimizi iten durumlar. bu arada sadece chp'lilerin değil, bir çok siyasi grubun ortak sorunları bunlar. kabulenememe hastalığı çok kötü bir şey. bir grubu diğer gruplara karşı kapatıyor. birbirimizi olduğumuz gibi kabullendiğimiz zaman bu ülkeyi hiç bir güç tutamaz, ben ona inanıyorum. siyasi partiler genel olarak söylemek gerekirse; etraflarına sudan sebeplerle çok fazla duvarlar örüyorlar. bir aracın patinaj çekmesi gibi, ülke bu durumdan dolayı çok fazla enerji kaybediyor.***}

  edit: böyle düşünenlere kızmakla sorun ortadan kalkmış olmuyor, "niye biz bu düşüncelere sebep olduk?" ve " neler yapabiliriz?" i düşünmek daha önemli. diğer şekliyle zaten onyıllardır yapılan yapılıyor. faydası olsaydı olurdu şimdiye kadar.
  12 -10 ... swift 3
 2. 2.
  en büyük sebep yezidin kendisidir.

  (bkz: kemal kılıçdaroğlu)
  3 -8 ... akacakkandamardadurmaz
 3. 3.
  kendi devrimine devrim yapacak olan bir parti olması gerektiği zannedilen atatürkle olan bağlarından ismet inönünün 1965teki ortanın solu 74 teki ecevitin sosyal demokrat politikaları ile tamamen kopmuş atatürkle alakasız 6 okun 3.maddesinin milliyetçilik olduğundan bir haber partidir. bekleyin gençler ben kurucam atatürkün partisini bi 15 senesi var oy atcaksınız bana raad olun.
  2 -2 ... fukeet
 4. 4.
  Genel başkanının grup başkan vekilini siktiği bir partiği neden seveyim ki?
  5 -3 ... frekans
 5. 5.
  Kimse kusura bakmasın da sanırım Atatürk'ü bekliyorlar ondandır. Zaman ilerliyor ve chp'yi de kemal kılıçdaroğlu yüzünden sevmedikleri belli olan bir kesim var. Sırf o yüzden gider parti değiştirir. Tamam takım tutar gibi parti tutulmaz ama boş oy atıyor kimisi. Hayır yani neyi var ben de anlamıyorum. Süper mükemmel filan demiyorum insan o da yani. Genel başkanı yüzündendir kısaca. Oldu. deniz baykalcıdır onlar büyük ihtimal ama kemal kılıçdaroğlu ondan daha iyidir bence değil bu açık görülebilir bir şey ayh. Saçma sapan nedenler bulup oy bölsünler anca.
  E: ilk iletinin birazını okudum az biraz doğru haber izleyin yahu. Her şey kendi kafanıza, işinize nasıl geliyor ise öyle yorumlanmaz ki.
  1 -1 ... cikleyen koala
 6. 6.
  Belli bir kesime hitap edememesidir. iç karışıklıklar şu sıra arttı.
  1 ... pirelli
 7. 7.
  chp yi sevmemek demek onun yanlışlarını sevmemek demektir. Ben açıkcası türkiyedeki tüm partileri, gelişmiş ülke standartlarındaki kurumsallaşmanın çok çok gerisinde görüyorum. mhp hepsinden bu anlamda önde.
  ... swift 3
 8. 8.
  bu ülkede asıl sorun akp'yi seviyor olmaktır.
  13 senedir resmen aşırı sevgi cehaletinden ülke şuan dönüşü olmayan bir yolda.
  akp gidince bu ülkenin ki o da şanslıysak eğer kendine gelmesi 50 yılı bulacak.
  cehalet chp'yi sevmez.
  gerisi de teferruattır.
  3 -3 ... olumkadinhakli
 9. 9.
  (bkz: milli şef)
  -1 ... sassanach
 10. 10.
  12 milyon oy alan partiye neden sevilniyor diye başlık açan beyinsiz yazar beyanı, 12 milyon kişi oy vermiş lan bu partiye kafanız basmıyormu.
  3 -2 ... zor adam