1. 1.
  baykal'ın mitinglere oradaki kalabalığa aldanıp işi sağlama aldım sanması ve şeriat- laiklik tartışmasının dışında seçim ve akp nin açıklarını yakalamak adına hiçbir hazırlık yapmamış olması hatta niye bu kadar uzun yazıyorum ki tek başına ;

  deniz baykal
  2 ... dancerinthedark
 2. 1.
  halka yapacaklarını anlatmak yerıne rte ile ugrasmayı sectıgı ıcın.
  2 ... enginar
 3. 2.
  Seçim gecesi CHP adına açıklama yapıldığında çok kolayca anlaşılan durum veya özetle Deniz Baykal...
  ... pegasus06
 4. 3.
  -en büyük nedeni deniz baykal ın şahsi olarak hiç bir konuda hiç bir parti ile uzlaşamayacak olması

  -seçim meydanlarında seçim vaadleri yerine sürekli diğer partilere yüklenilmesi

  -siyasi ömrünü tamamlamış bir liderinin olması...

  edit:bunları chp yi destekleyen bir birey olarak düşünüyorum.
  1 ... master of puppets
 5. 4.
  öncelikle chp nin seçim politikası baştan aşağı yanlıştır. akp kötü, akp yolsuz, akp amerika bastonu, akp arap yanlısı, akp laikliğe karşı.
  eee... bunu zaten bilen biliyor. açlık sınırına dayanmış insanları bu politika ne kadar etkileyebilir ki. akp kötü, bunu anladık; peki sen ondan iyi olduğunu bize nasıl ispatlayacaksın? başa gelirsen neler yapacaksın?
  rakiplerinin kötü olduğu söylemleri üzerinden siyaset yapılmaz. senin iyi olduğunu kanıtlaman, halka ispatlaman gerekirdi. bakalım bi dahaki seçimde bunları yapabilecek mi parti.
  5 ... deatly
 6. 5.
  sadece deniz baykal değildir, tüm suçu deniz baykal'a atmak büyük haksızlıktır.

  bence bu başarısızlığın en önemli sebebi cumhuriyet halk partisi'nin artık halktan kopuk hale gelmiş olan zihniyetidir. artık chp, devletçi bir parti olmayı bir kenara bırakıp halkın arasına karışmayı başarabilmelidir. kısmen örneğini dsp'de gördüğümüz "inançlara saygılı sol" bence chp'nin alternatifsiz tek çıkış noktasıdır.

  zira, chp bu son dönemde "ordunun siyasi kanadı" hüviyetine büründü. muhtırayı destekledi, çeteleri destekledi[ ya da üzerine gitmedi], cumhurbaşkanlığı seçim sürecini kilitledi, gerilim politikası uyguladı. akp ne yaptıysa[ doğru ya da yanlış] mutlaka eleştirdi, karşısında durdu. tüm bunların yeni dönemde çözülmesi gerekiyor. bunları çözmek için deniz baykal'ın istifasından çok daha öte partinin tamamen zihniyetini değiştirmesi gerekiyor, belki deniz baykal baştayken de bu sürece girilebilir, bunun doğrudan doğruya deniz baykal'la ilgisi yok...
  2 -1 ... kutt
 7. 6.
  chp'nin sağa kaymasıdır... biraz sola kayarsa merkez sağa oturacaktır. sol, demokratik bir partide olmaması gereken lider sultasının derin bir şekilde yaşanmasıdır.
  1 ... telvin
 8. 7.
  yüzme bilmeden rodosa kadar diye hedef koyması.
  2 ... basroldeki figuran
 9. 8.
  (bkz: deniz baykal)
  2 ... moostaphius
 10. 9.
  kesinlikle cumhurbaşkanlığı seçimindeki tavrıdır. seçim öncesi yüzde 30'ları zor bulan akp oyları sırf mecliste ve anayasa mahkemesinde haksızlığa uğradığı için patlamıştır.

  eğer cumhurbaşkanı zamanında seçilseydi chp vatandaşın gerçek sorunları, ekonomi ve dış siyaset üzerinden akp'ye yüklenecek ve ciddi bir destek bulacaktı. olmadı, yapamadı. gerçek sorunlar tartışılmadan seçim oldu.

  chp de kına yakması gereken partiler arasında yerini aldı.
  1 ... peyderpey