bugün

evet arkadaşlar bir türk milliyetçisi olarak kafamı kurcalayan bu sorunu paylaşmak istiyorum.

bu partiyi başbuğumuz mustafa kemal atatürk ve silah arkadaşları kurmuştur. ona eyvallah. peki gelelim asıl soruna:

bu parti inönü dönemiyle birlikte atatürkün izinden çıkmış ve atatürk ilkelerinden fersah fersah uzak kalmıştır. milliyetçilik ilkesinden uzak kalışı bu partinin görünen en büyük sorunudur. kılıçdaroğlu dönemiyle birlikte bu sorun almış başını gitmiştir. kılıçdaroğlu tuncelide zaza, diyarbakırda kürt olmuş ama hiçbir zaman türk ol(a)mamıştır ve atatürkçülük felsefesine, atatürkün partisine ihanet etmiştir.

tartıştığım chplilerin pkk sorunu hakkındaki fikirlerinin, akp-hdp ihanetinin fikirlerinden farkının olmadığını gördüm. zaten seçim beyannamesinde de bu soruna elle tutulur bir yaklaşım gösterememiştir chp.

son olarak; bünyesinde pkk terörüne yardım ve yataklık suçundan hüküm giymiş milletvekillerini bulundurması bu partinin özüyle ve atatürk ile hiçbir bağı olmadığının kanıtıdır. merak ediyorum atatürk kurduğu partinin şu halini görünce ne düşünürdü? ama tanrı ona bu iyiliği yapmış ve bu rezil durumu ona yaşatmama lütfunu göstermiştir.
katıldığım önerme zira atatürk şuan ki chp yi görse keser atardı hepsini , atatürk tengrist bir başbuğ idi chp liler inönünün eseridir.
atatürkçülüğün kenan evrenciliği mi varmış? yuh be kardeşim kaç çeşit atatürkçülük var? anlat bilelim yani. boş lafa karnımız tok. bir tane atatürk ve bir tane atatürkçülük vardır.
görüldüğü üzere atatürk ismini kullanarak oy cukkalayan partinin seçmenleri kıvırmalara başladı. sizin atatürkçülüğünüz veya ideolojiniz zamana ve şartlara göre değişiyorsa yapacak bir şey yok. devam edin. ya da devam etmeyin, değiştirdiğiniz kabukları da alın çekilin bu arenadan. akpye en çok oy kazandıran parti olan chp. dönemsel olarak milliyetçi,din düşmanı,dindar veya başka kabuklara sarılan parti chp. atatürke ve türk milliyetçiliğine sahip çıkmayan chp. bırakın bu işleri efendiler bırakın.
Herkesin atatürkçülüğü kendine göre yorumlamasıyla ortaya atılan iddialardan bir. Milliyetçiliğe ırkçı bir noktadan bakarsan, chp politikası light milliyetçi, bölücü açısından bakarsan da chp faşisttir algısına yaratır. burada sorunlu olan ortada duran milliyetçilik değil, kişinin şahsi değerlendirmesi.

Peki diyelim milliyetçilik konusunda yüzde yüz haklısınız, kalan 5 oku nerenize sokacaksınız?

Cumhuriyetçilik, Halkçılık, Milliyetçilik, Laiklik, Devletçilik ve inkılapçılık.
Bu başlığı kim açtıysa o kişinin yaşadığı kafayı istiyorum.
Akp nasıl dini kullanarak oy topluyorsa chp de Atatürk'ü kullanarak oy toplamaktadır.
öncelikle mhp 46 yıllık mazisinde hiçbir kabuğa bürünmemiştir. mesele atatürk ilkesine yapılan ihanet iken olayı ülkücülerin sokağa çıkıp çıkmamasına getirmeniz başlıca bir fecaat zaten.

ben diyorum "atatürkçü olduğunu öne süren bir parti atatürkün ilkesine sahip çıkmıyor" biri kalkıp "bu parti elbette kabuk değiştirecek" diyor. bu yaptığınız atatürk milliyetçiliğini reddetmektir. ozaman "chp, atatürkçü değildir" denildiğinde buna karşı çıkmayacaksınız. madem milliyetçiliğe sahip çıkmayıp aksi yönde hareket etmek kabuk değiştirmekse ozaman akpden ne farkı kalır bu partinin?

"atatürk ilkelerine sahip çıkmak" partinin değişmez kurallarından biriyse, ben milliyetçilik ilkesine ihanet ediliyor dediğimde kabuk değiştirmeyi örnek gösterip yapılan yanlışı savunmak nedir?

benim bildiğim kadarıyla atatürk ilkelerinde "bukalemunculuk ilkesi" diye bir ilke yok.
anal trajedi gibi nicklere sahip olanların kafasını yaşamak istemem zira bu benim karakterime yakışmaz.
Kemal kilicdaroglu donemi chp'si icin gecerli olan onermedirm
şaşırılacak bir tarafı olmayan durumdur.

atatürk chpyi kurduğunda onu tek parti hükümetinin iktidar partisi olarak tasarlamıştı. yani chp, liberal ve sosyalist; milliyetçi ve adem-i merkeziyetçi, devletçi, muhafazakar vs demeksizin pek çok farklı kitleden insanı bulunduran bir partiydi. atatürkçülük ise tüm bu ideolojilerin üzerinde yer aldığı düşünülen bir üst ideoloji ve devlet kimliği idi. atatürkçülük milliyetçilere göre milliyetçi bir akımdır. sosyalistlere göre enternasyonalist ve anti emperyalist, hatta devrimci; muhafazakarlara göre dine ve kültüre saygılı, hatta kimisine göre de nazizm ve faşizmle dirsek temasında olan bir ideolojiydi. bu algının sebebi, hem atatürkçülüğün tüm bu kitlelere hitap etmesi, hem de bu kitlelerden çok farklı görüşlerdeki insanların kemalizmi kendi görüşleriyle birleştirmek istemeleridir.

bugünkü chpnin ise atatürkün kurduğu chp ile alakası bile yoktur. zaten neden olsun ki? o dönemin şartlarıyla bugünün şartları bir mi? o günün ihtiyaçlarıyla bugününkü bir mi? neden aynı olsun?

menderes ve celal bayar gibi liberaller chpyi terk edip demokrat partiyi kurduklarında chp sola yakın bir görüşü takip etmeyi seçmişti zaten. ecevit ise bunu gerçek bir sola dönüştürdü.
koltuk sevdası ve oy alma düşüncesi ile kürtlere kaymasından kaynaklı haklı düşüncedir. zaten işin aslı chp tam anlamıyla solcu bir parti değildir. sağcılığa daha yakın olmuştur. sadece seküler yaklaşım içinde olduğundan cahil kesim sekülerin ne olduğunu bilmediğinden chp yi yıllarca solcu sanmıştır.

dünya da 7000 yıl önce medeniyet bulan günümüzde bunu bu şekilde anlayan bir amına kodumun cahiline sekülerin ve laikliğin ne olduğunu anlatamazsın. böyle gelmiş böyle gider götüne kodumun işe yaramaz vasıfsızı.

chp ye dönecek olursak, ne yaparsa yapsın bir oluşumun içini değiştiremezsin. genel başkan değişecek ve chp eski haline geri dönecektir.
Ağızınıza sağlık
Devrim devrim diye diye partiyi komünist yaptınız amua.
Bir gerçektir. Chp vekillerinin hiçbiri atatürkçü falan değildir.

Başta kemal kılıçtaroğlu olmak üzere pkklı teröristlerin işgali altındadır.

Ama bugün chp %25 oy alıyorsa bu atatürk sayesindedir. Atatürk'ün partisi olduğu için isanlar kendisini chpye oy vermek zorunda hiasediyor. Bu çok yanlış bir durumdur. Atatürkçü insan düşünen insandır. Ama gelenekselcilik şeklinde oy vermek mesela benim dedemde chpliydi babamda bu yüzden chpye oy veriyorum demek düşünmeyen inasanların eylemidir.

Gerçek atatürkçülere düşen pkk istilası altındaki chpye oy vermemek ve bu pkk militanlarını temizlemektir.
has kemalist adlı yazarın bilgilendirmesini paylaşıyorum .

chp kemalist değildir sosyal demokrattır.
chp'lilerin de çoğu kemalizmin ne olduğunu bilmiyor.

yani kimim lan ben kimim sendromu yaşıyor .

bu cehape liler ne zaman bilmediğimiz bir şey öğretecekler bize .
hdp itlerini memnun eden gelişme.

elektrik faturasını ödeyin önce siz.