bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  frederic chopin'in kusursuz eseridir. dinledikten sonra etkisinden çıkmanız zaman alır. muhteşemdir.

  yaşımı gençliği önemsemem, ölüm daima yakınımızdadır. vasiyetimdir; beni bununla gömün ! her mezarıma gelişinizde bana bunu dinletin...

  https://video.uludagsozluk.com/v/chopin-prelüd-no-4-16035/

  *
  21 ... moonlight sonata
 2. 2.
  chopin'in 'suffocation' yani 'soluk kesilmesi' isimli kendi cenazesinde de çalınmış olan eseri.
  5 -1 ... greengirl
 3. 3.
  biraz önce moonlight sonata vasıtası ile ilk kez dinlediğim eser. klasik müzik kültürü çok gelişmemiş bir kişi olarak yorumum eserin çok hüzünlü olduğu yönünde.
  benim gibi youtube'a * giremeyenler için link:
  http://video.google.com/v...docid=8823747377519676823#
  2 ... okundugu gibi
 4. 4.
  ilk piyano konserimde çaldığım, parçanın içine girmek için gerçekten zorlandığım küçük ama harika bir eser. çalması da dinlemek kadar etkileyici ancak zorlayıcı bir parça. insanın kalbini paramparça edip isyanını o kadar iyi dile getirir ki insanı yerle bir etmemesi imkansız gibidir. chopin' dir...
  1 -1 ... viyolasiyla sevisen kiz
 5. 5.
  yazı tura' da erkan oğur tarafından yorumlanmıştır..
  1 ... kep telefonu
 6. 6.
  içerisinde bir hikayeyi barındırır tıpkı diğer onlarca chopin bestesi gibi...

  frederic chopin'in eserleri hayata endekslidir ama gerekli ayrımı yapmak gerekiyor.
  frederic chopin'in eserleri hayatın acı tarafına endekslidir, notalara dökülen saf acıdır...

  birçok besteciden bahsedebiliriz. bu birçok bestecinin hemen hemen her birinin klasik müzik'te teknik konusunda aştığından da bahsetmek mümkün. mesela johann sebastian bach, gerçek bir yaratıcıdır, eserlerindeki algoritmayı dahi anlayabilmek için çaba sarfetmek gerekir. frederic chopin teknik konusunda biraz geridedir. eserleri zayıftır demiyorum asla da diyemem ancak onun amacı daima muhteşemlikten öte basitlik olmuştur. basit olandan muhteşemi yaratmak... chopin bu düşünce yapısını notalarına dökmek konusunda da zorlanmamıştır.

  amacı doğrultusunda ilerlemiş ve gerçek yaşamında hayatına musallat olan acılar da onun bu düşünce yapısını notalara dökmesine katkıda bulunmuştur.

  chopin seçimini yapmıştır. kalite ya da teknik yaratıcılıktan ziyade, daha fazla gerçekliği anlatan müziği oluşturmayı hedeflemiştir. bunda da başarılı olmuştur. bu yüzdendir ki onun her eserinde farklı bir hayat hikayesi, farklı bir acı yakalanabilir.

  frederic chopin notalarına sadece kendi acılarını dökmemiştir elbet. böylesine bencil bir insan da değildir. frederic chopin acının her çeşidini notalarına dökmüştür. acıyı en şiddetli haliyle yaşayan insanlar için farklı acıları hissedebilmek, pek de zor değildir. her eseri farklı bir acı hikayesidir, her bir eseri farklı bir kimliğin yaşantısı ya da yaşayabilecekleri olabilmektedir.

  frederic chopin'in eserlerini tek tek incelediğimiz gibi, bir bütün olarak da incelememiz gerekmektedir. chopin noktürn no 19'un bir hikayesi vardır elbet ancak chopin noktürn no 2'nin farklı bir hikayesi vardır. bunu anlayabilmek kolay ancak unutulmaması gereken de bir şey var. 2 - 4 - 9 - 19 numaralı noktürnleri ayrı ayrı dinlediğimiz gibi, toplamda 21 adet olan frederic chopin'in noktürnlerinin tümünü de dinlememiz gerekir. parçaların hikayesi olduğu gibi bütünün de bir hikayesi mevcuttur ve bence frederic chopin'i profesyonel anlamda işleyenlerin eksik tuttuğu tek düşünce yapısı da budur. tıpkı diğer bestecilerde olduğu gibi frederic chopin'in eserlerinin de teknik analizini yaparlar ancak chopin'in teknik mükemmelliyetçilik yerine basit hayat hikayelerini notalara işleme düşüncesini atlarlar. profesyoneller klasik müzik'te teknik konusuna hapsolmuş durumdalar, hisleri bir kenara bırakıyorlar. bunu yüzlerce sene önce tahmin edebilen chopin, bana göre bunu da düşünerek '' lütfen gelecek nesillere eserlerim aktarılmasın, benim bestelerimi benim düşünce yapıma uymayacak biçimde icra edecekler'' demiştir. kaynak; notes sur chopin.

  bu düşünce yapısının arkasında şımarıklıkla alakalı hiçbir önyargıya düşülmemeli. chopin kibirli bir insan değildir, en basit haliyle hisleri notalara döker, o kadar.

  konuyu dağıtmadan, chopin'in eserlerini parça parça incelediğimiz gibi bütün olarak da incelememiz gerekmektedir çünkü atıyorum 24 adet prelüdünün ayrı ayrı bir hikayesi olduğu gibi, toplamda 24'ünü dinledikten sonra bambaşka bir hikayeyi de yakalayabilmekteyiz. her bir prelüd, bir film şeridinin karesini oluşturmakta oluyor. kareler hafızada yavaş yavaş anlam kazanıyor...

  chopin prelüd no 4 belki de diğer frederic chopin bestelerinden farksız olabilir ancak yukarıda da söylediğim gibi chopin acının her çeşidini notalara dökmüştür, biz de bu frederic chopin bestelerinden herhangi birine kendimizi daha yakın hissederiz, '' işte tam olarak bu beste ruh halimin notalara dökülmüş hali '' deriz ve o eseri diğer eserlere göre daha özel kılarız.

  chopin prelüd no 4, içimde patlayanları, çözüm bulamadığım acılarımı en iyi tarif eden bestedir haliyle de hayatımdaki yeri çok özeldir. eserin son saniyelerindeki o 3 vuruş öyle anlamlıdır ki her vuruşun göz önüne getirdiklerini konu alan bir destan yazabilirim. kaldı ki bunu abartmak haliyle bırakmamış, sadece bu eseri dinleyerek bir kitap yazmış biriyim. evet, profesyonelce bir şey değil elbette, benimle kalacak, ikinci hiçbir insana okutulmayacak bir hikaye sadece.

  benim methiyelerimden sonra insanlar 'lan bu neyin nesi' düşüncesiyle merak eder ve dinlerler ancak bu kadar yazı yazmaya gerek olmayacak kadar sıradan bir eser olduğunu düşünürler. bunun cevabını da yukarıda verdim aslında; bu bir hayat hikayesidir ve seninki benimkinden farklıdır. benimkini en iyi anlatan hali notalara dökülmüştür ve bu eser seni anlatan bir eser değildir. 12 numaralı prelüd bende hiçbir etki bırakmazken, yakın dostlarımdan birini çıldırma noktasına götürmüştür. ben de onunla aynı şekilde hissetmeyebilir, esere çok fazla önem vermeyebilirim ama o eserin onun yaşadıklarını en iyi anlatan beste olduğunu anlayabilirim. daha fazlasını anlayabilmem için aynı şekilde hissetmem gerekiyor. biraz empati ve anlayışla, her şey anlaşılır olabiliyor.

  bu da demek değil ki bu eseri sadece içerisindeki hikayeyle özdeşleştiğini düşününler beğenir diye. elbette durum bu değil, birçok kişi beğenebilir ancak çok çok az kişi bir eseri hayatının merkezine oturtabilir. beğenmek ve eseri yaşamak arasında bir uçurum var...

  chopin prelüd no 4, ağırbaşlı bir veda müziğidir. çok acı çektirir. çok fazla acı çektirir çünkü birey çok fazla haksızlığa, adaletsizliğe boyun eğmek zorunda kalmıştır. bir başına bırakılmıştır...

  vasiyetimdir.

  https://video.uludagsozluk.com/v/chopin-prelüd-no-4-167155/

  23 -3 ... moonlight sonata
 7. 7.
  https://video.uludagsozluk.com/v/moonlight-sonata-13683/  gecenin bütün karanlığını içinizde hissettirirken ayın ışığını içinize doldurur.

  frederic chopin bestesidir efenim.
  3 ... seker cuvalindaki olu karinca