1. .
  dünya' nın 5. Büyük petrol üreticisi olan venezuela... Yıllarca birkaç venezuela- lı satılık taşeron üzerinden başta yanki olmak üzere diğer kuzeylilerce doğal kaynakları çalınmış venezuela... kendisine çizilmiş kaderi yaşayan 3. Dünyadan venezuela... Halkı aç, halkı çaresiz, çok tanıdık Venezuela...
  Ve bir gün bu venezuela' nın başına güzel bir şey geliyor. Sosyalist köklere sıkı sıkıya bağlı, güney amerika' nın az gelişmişliğinin dışsal bağlantıları üzerine hatırı sayılır bir yazın geliştirmiş, buna kafa yormuş santos gibi iktisatçılarından, aydınlarından etkilenmiş bir adam iktidara geliyor. Sömürülenin olduğu bir sömürü düzeninde, sömürenin kimler olduğunu bilen biri... amerikan emperyalizminin hegemonyasını tesis etmede çokca başvurduğu azgeliştirilmiş ülkelerin güçlü(!) ordularından birisinden, yani reagan' ın: " şu bizim çocuklar" diye tabir ettikleri arasından çıkmış marjinal birisi...
  kömür buzdolabı dağıtmayı seçmiyor, ülke petrollerini millileştiriyor. halkın olanı halka vermeyi düstur ediyor kendisine. Yankiye: artık bedava petrol yok diyor. Ederi neyse onu istiyor... Halkının çok ihtiyaç duyduğu eğitim, sağlık, altyapı, gelir dağılımında adalet gibi konularda çok önemli reformist politikalar üretip, uyguluyor.
  Bunları yaparken, içe asla kapanmıyor. Filistin' de, ırak' ta, afganistan' ta yapılan zulme, sömürüye uzak bir kıtadan gür sesiyle tepki koyuyor. Hem de öyle kolpadan değil, yeri geliyor yanki' nin büyükelçisini kovuyor ülkesinden, yeri geliyor abhazya' yı tanıyacak cesareti gösteren ilk ülke oluyor.
  elbette yanki de boş durmuyor; örgütlediği bir tanıdık darbeyle, satılmışları besleyerek yani, koltuğundan indirmeyi deniyor chavez' i... Halkın bilincini geliştirmek suretiyle kalbini kazanan chavez, halkının yoğun protestoları ve isyanıyla çok değil 48 saat sonra görevinin başına yeniden geçiyor. Ve elbette emsali görülmemiş bu zaferle efsaneye dönüşüyor.
  Defalarca denen suikast tertiplerine papuç bırakmıyor elbet; "zalimin yüzüne zalimsin ve hakettiğini bulacaksın " diye haykırıyor. Halkımı fakirleştirip köle haline getiremeyecek, kaderimizi artık sen çizemeyeceksin diyor.
  şimdi böyle bir adam ölüme teslim oldu mu diyelim, haybeye mücadele etti mi diyelim, gömülecek ve her şey eskiye mi dönecek diyelim?
  Peki yaktığı devrim ateşini kim söndürecek, yetiştirdiği özgürlükcü venezuelalı genç nesli kim susturacak ?
  Uzak diyarlardan etkilemeyi başardığı milyonların uyanışına kim mani olacak ?
  Ve en son olarak bu koca adamdaki 15 kilo taşağı kim, nereye, hangi cesaretle gömecek !

  Edit: imlâ
  7 -6 ... siddartha
 2. .
  beyaz saraya gömülmesi kadar uygun bir yer olamaz.
  2 ... karamvole
 3. .
  gören mi bilir tartan mı bilir. chavez!in testisinin gömüleceği yer sorunudur.
  -1 ... truvaefes2
 4. .
  --spoiler--
  içine dert olduysa, içine al...
  --spoiler--
  2 -1 ... opus magnum