bugün

ayhan ışık abimizin 1974 yılındaki holivıt ziyaretinde tanıştığı, ülkeye döndüğünde de geçirdiği meşhur aktördür.

ayhan ışık, charlton'dan 6 yaş küçüktür.

--spoiler--
Hollywood’da kaldığım bir hafta içinde Ava Gardner ve Charlton Heston ile tanıştım…itiraf etmek lazım Charlton Heston hayli çökmüş.Dev yapısında hafifçe bir eğilme vardı.Tanıştırıldığım zaman uzun uzun süzdü beni..
--spoiler--

süzer tabii ayhan abim, sen holivıttakilerden de yakışıklıydın.
namı diğer ben-hur. vefat edeli tam 10 yıl olmuş karizmatik aktör.

https://www.imdb.com/name/nm0000032/
(d. 4 Ekim 1923 - ö. 5 Nisan 2008) Akademi ödüllü ABD'li sinema, televizyon ve tiyatro oyuncusu.

Daha çok kahraman rollerinde oynayan aktör, 1956 yapımı 10 Emir 'de Musa, 1968 yapımı Maymunlar Cehennemi'nde Albay George Taylor ve 1959 yapımı Ben-Hur filminde Judah Ben-Hur rollerindeki başarısıyla tanındı. 1950'li ve 60'lı yıllarda ırkçılığa açıkça karşı çıkan bir avuç Hollywood oyuncusundan biriydi. Aynı zamanda sivil hakların savunuculuğunu da yapan Heston, ABD başkanlarından Ronald Reagan'ın hem dostu hem de destekçisi oldu. Sanatçı, 1998-2003 yılları arasında silah sahiplerinin haklarını savunan ABD organizasyonu ulusal bir örgüt olan Ulusal Tüfek Birliği 'nin (National Rifle Association) başkanlığını da yürütmüştür.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Charlton_Heston
11 oscarlı Ben-hur filmindeki rolüyle hayranlığını kazandığım yüz hatları çok sivri olan muhteşem rol yapma yeteneğine sahip olan aktör.

her ne kadar atlı yarış sahnelerinin çekiminde Bir figüranın ölümüne neden olsalarda yaptıkları sanat karşısında Bu adamlara hayranlık duymamak elde değil.

(bkz: michael curtiz).
the one with joey's dirty day adlı friends bölümüne konuk olup kendisini canlandırmış gönüllerin judah ben hur'u.

pek çok sinema filminde oynamış, oynamadıklarındaysa anlatıcılık yapmıştır. 1992 yapımı genghis khan filminde de togrul*'u canlandırmıştır.
filmlerinin çoğu dini, tarihi veya ütopik olan aktör. genelde kahramanları oynar. örnek:

the ten commandments'ta hz musa'dır,
planet of the apes'te konuşabilen tek insandır,
the omega man'de dünyada sağ ve sağlıklı kalan son güçlü adamdır,
julius caesar'da marc antony'dir,
The Agony and the Ecstasy'de michelangelo'dur,
The Greatest Story Ever Told'da hz yahya'dır.
bi ara elinde tüfeğiyle bağıra çağıra amerikan halkının haklarını savuran, savaş tellallığı yapan adam.
ben hur ile beni tarihe acıktıran yetenekli tarihsel film aktörü.

huzur içinde uyusun.
dün hayata veda etmiş efsanevi aktör.
ben-hur da oynayan unlu amerikali aktor. silahlanmayi desteklemesiyle tepki cekmistir.