1. .
  eğer söz konusu cezaevi f tipi ise bu cezaevinde türkü söylemek yasaktır aynı zamanda ceza alma sebebidir. "gereksiz yere" türkü söylediklerinden dolayı mahkumlara 3 ay iletişim cezası verilir ki bu da üç ay boyunca telefon açamama( ki haftada 10 dakika konuşma hakları var zaten), mektup gönderememe ve alamama anlamına gelir.
  gereksiz yere tanımını yapan cezaevi yönetimi gerekli saatleri belirleyip mahkumlara dağıtmış da "şu şu saatlerde, şu şu nedenle türkü söyleyebilirsiniz ama gerisi gereksizdir." mi demiş ki sonra da çıkıp ceza veriyor? bu gereklilik neye ve kime göre belirleniyor bunu da sorgulamak lazım.

  mesela bir örnek verelim;

  "çhd* istanbul şubesi avukatları; edirne, bolu, kocaeli ve tekirdağ 1 ve 2 nolu f tipi cezaevlerinde kalan tutuklu ve hükümlülerle yaptıkları görüşmeleri raporlaştırdı. raporda, tekirdağ 2 no'lu f tipi cezaevi'ndeki 5 hükümlüye uygulanan ilginç cezalar da yer aldı.
  raporda, 49 yaşındaki n.ö.'ye bir elazığ türküsü olan "hüseynik'ten çıktım seher yoluna", b.ö. isimli mahkuma da "mahpushane çeşmesi" isimli türküyü "gereksiz yere" söyledikleri gerekçesiyle 3 ay iletişimden men cezası verildiği belirtildi. iki mahkumun daha önce de "gereksiz yere" türkü söyledikleri için toplam 9 ay iletişimden men cezası aldıkları da ifade edildi. f.ö. ve h.ö. ve d.ş. isimli mahkumların da türkü söyledikleri için ceza aldıkları kaydedilen raporda, iletişimden men cezası alan tutuklu ve hükümlülerin telefon açma hakkı, mektup gönderme ve alma hakkı kısıtlanıyor."

  http://haksozhaber.net/news_detail.php?id=12785

  işte burası türkiye.
  1 ... denizin mavrasi