bugün

ceyda düvenci'nin verdiği müjde.
görsel
Bu kadının tüm hayatı serebral palsi hastası kızı üzerine kurulu. O yüzden böyle mutlu olması çok normal.
geyiğini yapmadan önce biraz bakın derim. hasta bir kızı var ve bu onun için çok önemli bir şey.

https://www.milliyet.com....ucadeleyi-anlatti-2833621
görsel

tövbe tövbe yaaa. şu sosyal medyada yok mu oto kontrol sistemi böyle paylaşım yapanları ya engellesinler ya direkt elektrik versinler telefondan.

edit : kızı rahatsızmış ben yazarken bilgi verilmiş. rabbim şifalar versin dualarımız kardeşimiz ile. ancak bu da bu haberi mantıklı hale getirmiyor arkadaşım. böyle şeyler paylaşılmaz. işin her yerini boş ver etiğini toplum bilmem nesini. hiçbir türlü paylaşılmamalı..
korkunç bir cehalet boyutu.

yahu bunlar bir de konservatuar okumuşlar, tiyatrocu falan filan takımı dersin,
az buçuk bir görgü, seviye bir şey beklersin ama yok. vallahi yok.

tek kelimeyle rezillik. yazık be. çüş be. oha be!
Umarım rahatsızlığı geçer.
kışkırtılmış erkeklik, bastırılmış kadınlık çemberini aşamamış zavallı insanlar tarafından garipsenmiş bir durumdur.
Özel bir durum paylaşılmasa iyiymis. Fakat kızı rahatsızmis üstelik ciddi bir durum yaşıyorlar. Herkes kendi yaşadığını bilir. Yargılamak bize düşmez. Allah kimseyi evladıyla imtihan etmesin.
9 yasinda regl olmak normal degil arkadasim.

kullandigi ilaclardan erken olmus olabilir.

hayirli regller arkadaslar.
Sosyal medyada bunun sünnet ile karşılaştırılıp mantıklılığı savunulmuş. Yani şunu söylüyor feministler, aileler erkek çocuklarının penisini kestirip düğün yapıyor ama kız regl olunca utanılıyor ve saklanılıyor. Bu bağlamda eşitlik için çocukların regli duyurulmalı.

Hayatımda duyduğum en saçma eşitlikçi çözüm. Erkek çocuklarının penisinin kesilmesi başlı başına bir saçmalık. Üstüne düğün yapılması büyük geri zekalılık. Yani şimdi sünnet geleneği ile gurur duyulduğu ve reglden de utanıldığı için aynı salaklığı yapıp kız çocuklarımıza ilk regl veya ilk seks partileri mi yapalım.

Her iki durumun da duyurulması ve kutlanması saçmalıktan başka bir şey değil. Bu konu üzerine tartışmaların dönmesi büyük kitlenin tarafsal yorumu ülkemdeki geri zekalılığın sayısal kanıtı. Ülkemin insanına üzülmeyi geçtim acıyorum, acıyorum.
Kızı hasta olduğu için her daim çocuk...

instagramdan takip ediyorum her daim üstlerine titriyorlar.

Engelli çocuk büyütmek çok farklıdır, eleştiriler çok hadsizce...
SAĞLIKLI VE GÜZEL BiR ÖMRÜ OLSUN iNŞALLAH. AiLE iÇiNDE YAKIN TEYZELER HALALAR KUZENLERLE KUTLANABiLiR. genç kızlığa adım olarak tebrik edilebilir. ben regli ayıp bir şey olarak görmüyorum ancak her ayıp olmayan şeyi ortaya döküyor muyuz? bu kadının özelidir özel kalmalıdır. o yüzden şimdi paylaşmanın gereği var mıydı, bu bilgi benim ne işime yarayacak bilmiyorum.
Ben cocugumun bedeniyle ilgili olan durumları onun bunu paylasmamı isteyip istemedigini bilmeden paylaşmam. Mesela bir oglum var ve arkadaslarından cok cekiniyor, cocuklar biz gibi degiller cok acımasızlar. 3 sene sonra arkadaşları bu yüzden dalga gecebilirler annen bunu paylaşmıs diyerek. Onların da özeli olmalı. Ayıp bir sey degil doğal fizyolojik bir olay ama cocuklara da saygı duymalıyız. Sen istedigin kadar bunun normal oldugunu anlat ama cocuk ergen psikolojisi başkadır. Ki etraf bu kadar pedofili dolu iken insanların hastalıklı beynine asla malzeme vermek istemem. Yine de saygı duyarım. Kimsenin anneligini elestirmiyor sadece kendi fikrimi söylüyorum.
ŞAYET kızı 9 yaşında ise acilen bir çocuk endokrinolojine müracaat etmeli.
Belki tek amacı çocuğunun çocukluktan ergenliğe geçişini yani evre atlamak gibi bir şey bu sonuçta doğuyoruz bebek, büyüyüyoruz çocuk sonra ergen sonra genç eriskin birey olmak vb gibi bi durumu kutlamaktadır.
Kızı da hastaymış sanırım.
Sosyal medyada kutlaması biraz tuhaf tabii Ama sünnet mantığıyla aynı gelmedi gibi
Bilemiyorum altan.
jimmy işsizliğini pandemide home office olarak geçiriyor olmalısın.

ben böyle bir işsizlik görmedim, işitmedim.
Ritüel ne alaka anlamadım? Kızının regl kanıyla ayin mi yapacak? iyi güldüm, türkiye'de reklamlarda falan oynayan bir ünlüsün, insanlara "bu güzel bunu alın" diyorsun ama "ritüel" kelimesini nerede kullanman gerektiğini bilmiyorsun.

Edit: ceyda düvenci yeni bir açıklama yapmış. Ritüel kelimesini bastıra bastıra 3,4 kez kullanmış. Bunu "gelenek" anlaminda kullanıyorsan da haberin olsun ceyda bizim böyle bir geleneğimiz yok. Kızların regl olduğu gün yapılan bir şey var mı ülkede bildiğiniz? Hâlâ yaptığı şeyi sevimli gösterme telaşında.
bir unvan, bir vasıf, bir titr olarak ceyda düvenci'nin kızı.

küçük kıza allah bol şifa versin. fakat bu olay haber değeri taşımaz. zira ceyda hanım da bunu kendi şahsi hesabından paylaşmış, onun için önemli bir olay olabilir ve bunu paylaşmak isteyebilir. bunda hiçbir sıkıntı yok. sıkıntı türk medyasında. bu haber değil. türk medyasından tiksiniyorum.

bu da böyle bir entry'dir.
Sosyal medya aracılığıyla tanımak zorunda kaldığımız gereksiz, samimiyetsiz, sabah aksam 'değişen dönüşen' pozitif görünecegim diye acayip itici görünen insanda nefretten öte duygular oluşturan şımarık birinin ilgi çekmek adına yaptığı ifşa. iki kitap okuyan değişiyor dönüşüyor. Baygınlık geldi bu iki kelimeden. iki laflarının biri değiştim dönüştüm. iyi bok yedin diyesim geliyor. insanların mutsuzluğunun en önemli nedeni mahremiyeti kaybetmeleri. Şimdi bize ne senin kızının özel halinden. Ha ben illa kutlayacağım diyorsan git şu köşede sessizce kutla. Tüm Türkiye neden senin kızının regl tarihini öğreniyor abla, aloooo? Lan bu neyin kafası. insanın bedenine sahip çıkması vs (sıralanmış ya) özelini ifşa ederek olmuyor biri bu kadına ve bunun gibilere anlatsın. Her şeyin bokunu çıkardınız yeminle ya. O küçük kız, malesef ki hayatını ağır engelli olarak geçirecek. Ve farketmese de annesi olacak kadının reklamlarına alet olacak. Tüküreyim sizin hayatta kalmak uğruna yaptığınız her türlü lakaytlığa.
Bi kutlamadığımız bu kalmıştı. Gün geçmiyorki yeni bir şey çıkmasın.
oha amk rezillik.
Bence söylememeliydi bunu. iyi bari regl kanı falan atmamış bazı manyaklar gibi. Kız hasta olsa da gelecekte bu, sorunlar çıkarabilir ona.. 9 yaş, regl olmak için çok erken yahu. Kullandığı ilaçlar bunu tetiklemiş olabilir. insanların özeli kendine kalmalı.
sünnet bebeklere bile uygulanabilen , sağlık ve dini gereksinimlerle yapılan bir operasyondur . ergenliğe girmek ile ilgisi ve regl ile alakası yoktur . erkeklerin ergenliğe adımı sperm üretmeye başlaması ile gerçekleşir ve reglin direkt karşılığıdır.
oğlunun buna başlamasıyla ilgili güzel güzel mesajlar yayınlayan bir ana yada baba görmedim ben hayatımda.
regl utanılacak bir konu olmadığı gibi tüm sosyal medyaya da malzeme edilecek bir şey olmamalıdır . Bu mantıkla her ay regl olduğunu da yaz.
Benim oğlan da dün sıçtı
Kutlama yapacam
Bundan doğal ve ilkel bir dürtü yok
"ve bunun kimsenin sikinde olmaması durumu" diye devam ettirilebilecek cümle.

sadece kıza üzüldüm. benim annem böyle bir şeyi twitter'dan tüm evrene duyursaydı deli kavga çıkarırdım.

evet, tabii ki ayıp mayıp değil. bildiğin vücut fonksiyonu. ama kime ne kardeşim? bu çocuğun özel hayatı yok mu? arkadaşları yok mu? sen bu paylaşımı yaparken kızından izin istedin mi? Neden magazin malzemesi yapıyorsunuz 9 yaşında insanı?