bugün

*

milli inkilap adındaki dergisinde yazdığı ırkçı yazıları ile tanınan kafatascı kişi. nihal atsız ın yakın arkadaşıdır. yazdığı ırkçı yazılar ile haklı galeyana getirerek 1934 trakya olayları nın patlamasına ön ayak olmuştur. yağmalamayı tertipleyen diğer önemli aktörler için.

(bkz: nihal atsız)
(bkz: chf)
kendi yazdığı kitapların arka sayfalarına, hakkında amerikalı gazetelerin iç sayfalarında çıkan ''türkiye'nin hitler'i'' ibaresini marifetmiş gibi iliştiren sağlam faşo bir subay. istiklal harbi'nde de mücadele etmiştir. m kemal'i över, ismet'i ise kıyasıya tenkit eder.
“silahlar sustuğu zaman ne konuşacağız demiştim ya, buna dair bir misal vereyim.
cevat rıfat atilhan, bizim kuşak iyi tanır onu ama gençleri bilmiyorum.
yahudilik ve masonluk bahsinde çok eser vermiştir ve bu işinde biraz alınması bakımından suyu çıkmıştır. onun üstüne duracağım”

“Onun Yahudilik üzerine kitapları halkta öyle bir hale döndü ki uyuz ilacı gibi oldu kitapları. ‘Onu yapma sakın masonların oyunudur’, ‘aman bunu yapma masonların oyunudur’… ama çok sonra bizim üstat ile olan beraberliğimi sırasında ben bir takım şeyleri üstada söylerken bunu da araya sıkıştırdım. üstadım o mason oyunudur, bu yahudi oyunudur. iş öyle bir hale geldi ki acaba kimse bir şey yapmasın diye bunları da mı Yahudi yayıyor”

salih mirzabeyoğlu /adalet mutlak'a konferansı
birinci dünya savaşı'nda filistin cephesinde de görev yapmış olan subay. bu konuda bazı yazıları ve kitapları yayınlanmıştır.