1. 1.
  bu işin uzmanı sayıldığımı söylediklerine göre ; mutlaka yapılması gerekenler :
  - kesinlikle ilk iş telefonun pilini çıkarmak ve asla takmamak olmalı..
  - tuzlu suya düştüğünde sudan çıkarılıp, pili çıkarılarak saf suya tabi tutulmalı ve ardından servise gidilmeli. böylece tuzdan anında arındırılmış olur.
  - kısmen ıslanmış ya da kısa süre içerisinde sudan çıkarılmış ise pilini çıkarıp saç kurutma makinesi ya da buna benzer bir sıcak hava kaynağıyla uzun süre kurutulmalı. bunları yaparken çıkarılabilir kapak aksamı varsa çıkarılmalı.
  - mümkün olduğunca sıcak hava ile kurutulmalı, neredeyse telefon sıcaktan tutulmaz hale gelinceye kadar.
  - tuvalet gibi bir yere düştüyse servise götürmeyin, teknikerler kokuyu alır almaz küfür ediyorlar. ardından da masrafa yüksek miktar eklenti yapıyorlar.
  normal şartlarda bunları yapınca çalışma ihtimali ya da tamir edilebilme olasılığı çok yüksek. kesin bir gerçek varsa, pilin mutlaka çıkarılması gerçeğidir.
  yukarıda yazılanlar fayda sağlasa da , sağlamasa da servise götürülmelidir. iç aksamı özel maddelerle temizlenmelidir. kısa vadede arıza tekrarlanabilir çünkü.
  2 ... gibi geliyor bana
 2. 2.
  telefonunuz havuza, denize, çorbaya, çaya, ota-boka ve bilumum başka şeylere düşüp üstü başı herhangi bir sıvıyla kaplandığında önce parçalarına ayırın evvela kendi imkanlarınızla peçete veya kurutma kağıdıyla kaba sıvısını çekin, sonra pirinç dolu bir kavanozun içine bırakıverin. bir gün bekleyin. ilk günkü gibi olmayabilir ama tekrar çalıştığı konusunda rivayetler vardır.
  (not: denenmemiştir)
  2 ... ecano
 3. 3.
  hemen bataryanın çıkartılıp saç kurutma makinasıyla kurutulmalı eğer evde falan değilseniz ve kurutma makinesiyle kurutma ihtimaliniz yoksa bataryasını çıkartıp güneşe koyun eve gidince kurutma makinesiyle kurutun ancak bu süre esnasında asla bataryayı takıp çalıştırmayın kısa devre yapabilir.
  1 ... sessizligibozaninsan
 4. 4.
  laptop klavyesine dökülmesinden daha iyi olan durum.
  ... nunu
 5. 5.
  çok üzücü bir olay hele işsiz iseniz daha bir üzülürsünüz.
  ... vivaldi
 6. 6.
  Eğer su gibi sıvı bir madde döküldüyse pirincin içine konulmalıdır. Çünkü pirinç suyu çekerek telefonun kurumasını sağlayacaktır.
  ... frkn24
 7. 7.
  hemen üzerine işenmezse içindeki gizli bilgiler uçabilir. şart.
  3 ... timur cengiz hulagu
 8. 8.
  (bkz: sony xperia z5)
  1 ... zayice