1. 1.
  bir realite.

  ahlakın temelini oluşturması beklenen ve kimilerine göre de öyle olan dinlerin, cennette bilgelik, üstün ahlak vs. vaadetmesi beklenir, mantık böyle söylüyor. ancak huri ve vajina vaadedilmiş.

  --spoiler--
  Müttakilere kurtuluş, başarıya ulaşma, bahçeler, bağlar, "göğüsleri tomurcuklanmış yaşıtlar" ve "dolu dolu kadehler" vardır. /Nebe, 31-34

  --spoiler--

  kadehlerde ne var muhterem? ahaha.
  9 -7 ... ibni maymun
 2. 2.
  çölde yaşayan arapların fantezileri dahilinde kurulan hayallerden ve yazılan masallardan daha fazlasını beklemek yanlış olur zaten.
  4 -2 ... ecinni
 3. 3.
  Yalandır.

  Müslümanların cennetteki durumlarını ve orada Allah (c.)’ın selâmının kendilerine nasıl ulaşacağını Allah (c.c.) şöyle açıklıyor : “inanan ve salih ameller işleyenler, Rablerinin izniyle, ebedi kalacakları ve içlerinden ırmaklar akan cennetlere konulacaklardır. Oradaki esenlik dilekleri ‘Selâm’dır.” (ibrahim suresi, 14/23)
  “Onlar için orada (cennette) meyveler vardır, arzu edecekleri her şey onlarındır. Rahman olan Rab’den bir söz alarak (kendilerine) ‘selâm’ da vardır.” (Yasin sûresi, 36/57-58)
  Bir başka ayet-i kerimede de Cenâb-ı Hakk şöyle buyuruyor:
  Onların oradaki duaları: “Sübhânekellâhümme” (Allah’ım! Seni anar ve seni her türlü noksanlıktan tenzih ederiz) demeleridir. Orada (birbirine iyilik) temennileri: “Selâm” ve dualarının sonu da: “Elhamdülillâhi Rabbi’lâlemîn” (Âlemlerin Rabbi olan Allah’a hamdolsun) demeleridir.” (Yunus suresi, 10/10) [krş. 13/23-24; 33/44; 36/58; 56/25-26]
  “Orada boş ve günah bir laf işitmezler (ve konuşmazlar da); ancak (işittikleri) söz; “selam, selam”dır.” (Vakıa suresi; 56/25-26)
  “Rablerine karşı gelmekten sakınanlar da grup grup cennete sevk edilirler. Cennete vardıklarında oranın kapıları açılır ve cennet bekçileri onlara şöyle der: ‘Size selâm olsun! Tertemiz oldunuz. Haydi, ebedi kalmak üzere buraya girin.”( Zümer suresi,39/73)
  “Orada boş söz işitmezler. Yalnızca (meşeklerin) ‘Selâm’ (deyişini) işitirler. Orada sabah akşam rızıkları da vardır.” Meryem sûresi,19/62
  “işte onlar, sabretmelerine karşılık cennetin yüksek makamlarıyla mükâfatlandırılacaklar ve orada esenlik dileği ve selâmla karşılanacaklardır.” Furkan sûresi, 25/75
  Orada, o cennetler âlemindeki müminlerin duaları, “Sübhanekellahümme”dir. Yani “Ey Allah’ım seni tesbih ve tenzih ederiz.” derler ve orada kendi aralarında konuşmaları da, sağlık temennileri de “Selâm” kelimesidir.
  3 ... tenete
 4. 4.
  Yanlarında iri gözlü, bakışlarını kocalarından başkalarına çevirmeyen hanımlar vardır. (SAFFAT/48)
  -1 ... deli anlamindaki de
 5. 5.
  yalanlanmaya çalışılmış. işlerine gelmeyince kuranı da inkar ediyorlar her zamanki gibi. tek ayet yok muhterem aç kuranı oku:

  "Müttakiler güvenli bir yerde; bahçelerde ve pınar başlarındadırlar. ince ipekten ve parlak atlastan giyinerek karşılıklı otururlar. Böylece biz onları, siyah iri gözlü hûrîlerle evlendirmişizdir."
  (Duhan,51-54).

  "Onlar koltuklara yaslanıp kurularak, birçok meyveler ve içecekler isterler. Ve yanlarında da bakışlarını yalnızca eşlerine çevirmiş (utangaç bakışlı) yaşıt dilberler vardır."
  (Sâd,51, 52)

  "Biz ceylan gözlüleri defterleri sağdan verilenler için inşa etmişiz (yeniden yaratmışız)dır. Onları bâkire, eşlerine düşkün ve hepsini bir yaşta kılmışızdır."
  (Vâkıa, 35-38)

  "Orada huyları güzel, yüzleri güzel kadınlar vardır"
  (Rahmân, 70)

  "Orada utangaç bakışlı öyle kadınlar vardır ki, bundan önce kendilerine ne bir insan ne de bir cin dokunmamıştır."
  (Rahmân, 56)

  "Ve sedeflerinde saklı inciler gibi iri siyah gözlü eşler"
  (Vâkıa, 22, 23)
  3 -2 ... ibni maymun
 6. 6.
  fussilet suresi 31. ayet:
  " Biz dünya hayatında da, ahirette de sizin dostlarınızız. Orada sizin için canlarınızın çektiği her şey var ve istediğiniz her şey orada sizin için hazırdır."

  'orada sizin için canlarınızın çektiği her şey'
  eğer birilerinin canı bilgelik istiyorsa elbette onu da cennette bulacaktır. cennette tek vadedilen şey kadın, içecek ve yemek değildir. bunu anlamak için yukarıdaki ayeti okumak bile yeter.

  bu arada nebe suresinde 'göğüsleri tomurcuklanmış' ifadesi yer almaz. bu sadece bazı mealcilerin yorumudur: http://www.kuranmeali.org...urani_kerim_mealleri.aspx
  şu linke bakarak karşılaştırma yapabilirsiniz.
  2 -1 ... yazar x