bugün

olamaz.
kesinlikle başarısızlıkla sonuçlanacak bir dindir.
insanlar ona inanmaz.

benim bildiğim kadarıyla böyle bir din yok. belki de var. bilinmezliğinin sebebi iste rabet görmemesidir muhtemelen; ama zeki insanlar, dinlerinin en önemli dayanağı olan ahireti atlamazlar.
tevrat;
Daniel 12 / 1,3: "...Halkın ismi kitapta yazılı olanlar kurtulacak ve yeryüzü toprağında uyuyanların birçoğu uyanacak. Kimisi sonsuz yaşama, kimisi utanca ve sonsuz iğrençliğe gönderilecek. Bilge olanlar gök kubbesi gibi, birçoklarını doğruluğa gönderenler de yıldızlar gibi sonsuza dek parlayacaktır."

incil;
Ölüler diyarında ıstırap çeken zengin adam başını kaldırıp uzakta ibrahim'i ve onun yanında Lazar'ı (fakir adamı) gördü. "Ey babamız ibrahim, acı bana! diye seslendi. Lazar'ı gönder de parmağının ucunu suya batırıp dilimi serinletsin. Bu alevlerin içinde azap çekiyorum.
ibrahim, "Oğlum" dedi, "Yaşamın boyunca senin iyilik payını, Lazar'ın da kötülük payını aldığını unutma. şimdiyse o burada teselli ediliyor, sen de azap çekiyorsun. Üstelik, aramıza öyle bir uçurum kondu ki, ne buradan size gelmek isteyenler gelebilir, ne de oradan kimse bize gelebilir".

ve bildiğimiz gibi kuran.
peygamberler bu detayı atlayamazlar.
çünkü, aciz insanın doğası yok oluşu kabullenemez.
ona sonsuz bir ömür biçmelisin ki, senin dinine inansın.
ve onlara öyle birşey söylemelisin ki, dünyada gördüğü adaletsizlik bir anda, çözülsün.

beklerler,
dünyada azap edenler, ahirette cezanaldırılacak.
isterler,
boyun eğmenin ve kulluğun ödülü olarak cenneti.

ödül ve ceza!

sadece yaratanına inanan bir kul, cennet beklentisi olmadan, cehennem korkusu olmadan yaşayabilir mi?
ona umut gerek öyle değil mi?
"sana ibadet ediyorum, ve...?"
sorusu takılmaz mı inananların aklına.

onları kandırmalısın, onlara ahireti anlatmalısın, onara umut vermelisin.
dünyada huzur içinde yaşamaları için onları kandırmalısın.
ama bu onların iyiliği için. huzur içinde ölümün koynuna girmeleri, yokluğun ne olduğunu bilmeden kabire uzanlamaları için.
durun bir dakika!
kabirde de var azap, azap her yanımızı sarmış durumda, bizimse ibadet etmemiz gerekiyor.
hayatta kalmanın yollarını aramalıyız. ibadet etmeliyiz, aklımız uyuşmuş durumda, dünyanın ne olduğunu bilemeden ölmeliyiz, huzur içinde...

"Bir dindarın bir şüpheciye göre daha mutlu olmasının, sarhoş bir kişinin ayık bir kişiye göre daha mutlu olmasından farkı yoktur."
bernard shaw

iyi geceler dünya insanları, her nerede uyuyor, ve uyutuluyorsan!
ütopyadır. tüm dinler dayatır, cezalandırma ve ödül vardır.
sadece ortaya koyanın inanacağı dindir.
(bkz: cennet yok cehennem yok ne var lan it)
mantıklı bir din olmazdı çünkü hayatta, gayet materyalist takılırsanız bile yaptıklarınızın bir getirisi * * vardır.
(bkz: geçmiş olsun)
olmayan bir dindir; ödül ve cezanın olmadığı yerde iyilik ve güzellikten söz edilemez, dünya kötülerin mabedi konumuna gelir.
Satanizmdir. çünkü sataniz sonraki hayat denen şeylerin sadece üfürmece olan şeyler olduğunu söyler. şu anda yaşadığın hayatı biliyorsun ve orada zevk almak için seni hiçbir güç seni tutamaz.

neymiş efendim, şimdi zina edersen cehennemde zebaniler zikecekmiş bizi... ulan dünyadaki liseli kızın namusu zebaninin çok da zkindeydi...
(bkz: şamanizm)
bulunamaz, zaten çoğunun birbirine yakın üslup ve hitabetle aynı şeyleri tekrarlaması, cennet ve cehennemden bahsetmesi, benzer etik kurallar koyup icra edilmesini salık vermesi aynı sonucu doğuruyor. yani ana hatlarıyla dinler aynı, icra ediliş tarzları farklı. eğer birbiriyle çelişen ifadeler yer alsaydı tek elden çıktığına inanmak daha zor olacaktı.
yaradılışa (inanan için) aykırı durumdur. Nitekim insan zayıf yaratılmıştır, güdülecektir. insan güçlü yaratılsaydı konuşulan tanrının ne kadar zayıf olabileceği idi. Ve cevabı yine aynı idi: yaradılışa aykırıdır, olmayan dindir.