1. 1.
  cehennemin varlığını bizzat cehenneme giderek müşahade edince cennetin varlığına da sorgusuz sualsiz inanacak insandır.
  3 -4 ... ozgurluk
 2. 2.
  insanın cenneti sevdiklerinin yanıdır. bu yüzden çelişkidir yada seveni yoktur kimilerinin. *
  1 -1 ... cadeau
 3. 3.
  duyduğuna değil gördüğüne inanan insan.
  4 ... slash
 4. 4.
  gofret yemek için,ev işi gören minik kız modundan çıkmıştır en azından.
  2 -1 ... seyin seysinin seysi
 5. 5.
  cehennemi tercih eden insandır.
  1 -2 ... passion
 6. 6.
  kafasında pek çok soru işareti barındıran insandır.
  1 -1 ... frekans
 7. 7.
  dini betimsel olan yanına inanmıyorsa, "böyle birşey gerçek olamaz, bu tasvire inanmam" diyorsa şayet hasan sabbah ve alamut kalesi hakkında bilgisi olmayan insan olabilir ama cennete sıfat olarak inanmıyorsa yanlış yapıyordur. cennet tao gibidir. heryerde, her şeyde olabilir. yüksek mutluluk, güzellik, huzur veren yer anlamındaki cennet, gayet inanılması mümkündür zira.
  öldükten sonra gidilecek cennet, cehennem fikrine inanmayan insan ise; ne aydınlık, ne karanlık, ne eblek, ne budiktir efendim.
  kime ne? çok açık ve nettir, cennete inanmayan insan inanmıyordur. inanmıyor oluşunun epifanik, metamorfik bir yanı yok, pekçok dandik sebebi de olabilir pekalâ.
  "cennete inanmayan insanın karakterinde birtakım bikbikler vardır" deyince oluyorsa, hayat bayram olur. benim korktuğum kısım; başkalarının bu karakter tasvirine inanmasıdır, ciddiye almasıdır.
  (2. paragraftan itibaren bahsi geçen cennet semavi dinlerin, özellikle islamın vaadettiği cennettir)
  1 -1 ... merenptah
 8. 8.
  bir söz vardır.yarım hekim candan, yarım hoca dinden eder diye. Dini çıkarları için kullanan kişilere baka baka inancını köreltmiş ve içindeki sesi susturup sadece mantık ve beş duyu sınırından çıkamamış, sezgilerinin sesine kulak vermemeyi akıllılık sanan ama içindeki şuursuz inanma arzusunu !bir takım gürültülerle savuşturan kendi içselliğinden korkan zavallı insandır.
  ayrıca cennetin varlığına inanmayan insan bu dünya, yaratılış,var oluş sebebi hakkında düşünmemiş insandır. herşeye akıl penceresinden bakmak düz mantıktır. akıl yaşamak için , sezgilerse inanç için gereklidir. iç sesinin narin sesine kulak veremeyecek kadar korkan insandır.Yaradan düz mantıkla savuşturulamayacak kadar basit değildir. Yaradan sevgidir. iyilik ve güzellik için çabalayan sevgililerine vaad ettiği ödüldür. dileyen cennetine konuşlanır,dileyen dünyasal varlıkların rehberliği için görev alır. haa cehennemse, onu zaten yaratmadık mı bu dünyada.cennet de cehennemde insanın kendi içindeki dünyadadır.
  düz mantıkla tüketmeyin herşeyi. Kurandaki BiZ beni meleklerin kucağına götürdü.yaradanın sıcaklığına,acı veren insani aşkın dışında, çook ötesindeki ilahi aşkın huzuruna,hiç bir insanda bulamadığım dinginliğine,mutluluğuna götürdü. cennet yaradanın sevgisini hissedebilmektir yüreğinde ve onu bulduktan sonra hiç kimse ve hiçbirşey için vaz geçememektir ilahi aşkından.bilmediğin şeye YOK dersin elbet. zihin pek çok şeyin düşmanıdır aslında.narin sesli üst benliğinizin sesini duymaya çalışın bi bakalım ne olacak.
  2 ... thelma
 9. 9.
  (bkz: cennet yok cehennem yok ne var lan it)
  1 ... darkranger
 10. 10.
  cennetinde cehenneminde yaşadığımız boyutta olduğuna inanan insandır.
  -1 ... copkovasi