bugün

cehennem de ki azap nasıl şiddetlendirilir şahit oluyoruz .

allah muhafaza eylesin bunların şerrinden .

azdıkca azıyorlar .
dünyada sofrada şarabı eksik etmeyenlere dert olmuştur.
Kafaları bulandırmayacak diyor. Ayetlerin tümünü okuyun. Yarısını kesip, söylemeyin.
o dediğiniz içki değil lavuklar baldan tatlı sütten beyaz güzel ikramlar vardır. orada müminler mahzun ve mahçup olmayacaklardır.
"Irmaklarından şaraplar akacak" diyorsun
Cennet-i âlâ meyhane midir?
"Her mümin’e iki huri" diyorsun
Cennet-i âlâ kerhane midir?

Sözkonusu ayetleri anlamayanlar Hayyam’ı da anlamadılar...
Birde bir mümine 40 hyri olacak var idi.. Güncelleme veldimi sonradan bilmiyorum tabiki...
Evet gerçekten ayetlerde var. Anneme sordum dedim anne cennette 40 karı birde şarap vereceklermiş ben şimdi kızları alıp birlikte ortam kurup şarap içsem günah olmaz mı diye. Kadın kalpten gidecekti verecek cevap ta bulamadı doğrusu. Sözlük imamları verir cevabını şimdi.
ben şarap sevmiyorum tiski ile değiştirebiliyomuyuz.
yeni tomurcuklanmis meme de vaadeder ancak gel gör ki ben iri meme severim.
Tamam ben de herhangi bir dine inanan biri değilim ama inanmayan bir insanın, körü körüne inanalardan olan farkı araştırıp öğrenmesidir. Sözlükteki yeni nesilin açtığı başlıkları gördükçe ne kadar cahil ve öğrenme tembeli olduklarını görüyorum. Bununla beraber inanmayan birisi sadece ölünce yok olacağına inanır, inanmadığı şeyin peşine düşmez, kıymetli ömrünü ve zamanını hurafelere harcamaz. Yaptığınız şey ayrıca çatışmaya sebep vermektir ve ateistlerin sıklıkla söylediği savaşlar dinler yüzünden çıkmıştır lafına aykırıdır. Özgürce yaşadığın günlerde Çıkacak olan bir çatışmada inançlıların uğruna öleceği bir cennet ve tanrı inançları varken bundan geri adım atmayacaklardır. Fakat inançsızın uğruna yaşadığı bir özgürlüğü ve barış emeli de yok olup gidecektir. Ateizm dini ve ateizm yobazlığı sizi felakete götürecektir.

Geleyim başlığa,
Yasak olan şarap hamr, hımır ile telefuz edilir, üzümden yapılan şaraba da arapçada bu ad verilir, diğer alkollü içeceklere de. ayetin orijinalinde de cennet şarabı şarab kelimesi olarak geçer ve türkçeye direkt olarak şarap diye tercüme edilir. fakat arapçadaki şarab kelimesinin karşılığı ile türkçedeki şarap; kelimesinin karşılığı aynı değildir, yani hamr değildir. şarap kelimesi arapça içmek anlamına şerebe fiilinden türer. Arapçadaki şarap içilecek olan her şeydir. Cennetteki şarap da bu yüzden hamr değil şerebedir. fakat bu kelime arapçadan türkçeye geçerken anlam kaymasına uğramış ve içki anlamında şarap olarak anlamlandırılmıştır.
Tekrardan ifadeyle, kuran;da şarap ve alkollü diğer içecekler için hımır kelimesi kullanılmaktadır. kuran;da da alkollü içecek (türkçedeki şarap) anlamında bu kelime kullanılmaktadır. hamr sözlükte, bir şeyi örtmek demektir, içkinin aklı örtmesi gibi. bir şeyi örten örtü anlamındaki himar aynı kökten gelmektedir. nitekim kuran-ı kerimde bu kelime çoğul olarak (humur şeklinde) kadınların başlarını örttükleri (başörtü manasında) kullanılmaktadır. (nur suresi 24/31)

hamr, kavram olarak; insanın, akıl yürütme ve düşüneme yeteneğini örten her türlü uyuşturucu anlamına gelir. türkçedeki şarap, içki veya uyuşturucu denilen maddelerin genel adıdır.

kuran-ı kerim;de aynı anlamda kullanılmaktadır. özellikle içki içmeyi yasaklayan ayetlerde vardır.

kuran;ın geldiği devirde araplar imal ettikleri içkilere hamr adını veriyorlardı. onlar üzüm, bal, hurma, buğday ve arpadan sarhoşluk veren içkiler üretirlerdi. bunların tümü hamr; diye anılırdı ve hepsi de aklı baştan alan uyuşturuculardı.

günümüzde daha çok alkollü içki tanımı kullanılmaktadır. hamr kelimesinin anlamı, alköllü içki tanımından daha geniştir ve bütün uyuşturucuları; esrar, lsd, eroin, morfin gibi şeyleri de içerisine almaktadır.
niğde gazozu dense daha mi iyi olurdu diye düşündürdü. içki şart mı ki ?
Merak ettiğim nerenizle içeceksiniz o her ne haltsa...
O sırada ağzınız, sindirim sisteminiz, hatta çükünüze kadar her bir yeriniz toprakta çürüyor olacak, hatırlatayım dedim.
en güzel vaat. onu da vaadetmese gidilmez bence. umarım loca bölümü vardır.
güncel Önemli Başlıklar