bugün

Şimdi islamiyet dinine göre bir varsayım yapalım.

Hayali karakter, Ata

Ata, her gün sokak kediler için süt alıyor. Onların aç kalmasına razı olamıyor. Vaasiyetinde tüm parasını ve mal varlığını vakıflara bağışlıyor. iyi bir insan olmaya çalışıyor. Kendisi ateist. Kimsenin namusuna yan gözle bakmıyor. Kimsenin hakkını yemiyor. Yolsuzluk yapmıyor. Rüşvet almıyor. Dürüst bir yaşam sürüyor.

Hayali karakter, Abdullah bin Rezzak-ül hamid bin Hakemül Ömer Hüseyin Sabbah

Abdullah, müslüman. Bencilin teki. Her geçen seksi hatuna sikici gözlerle bakıyor. Yolsuzluk yapıyor. Kul hakkı yiyor. Ama o müslüman ve allah'a inanıyor.

Kıyamet günü:

Ata ve Abdullah cehenneme gidiyor. Ata Allah'a inanmadığı için ebedi olarak cehennemde kalıyor. Abdullah ise yaptığı tüm kötülüklere rağmen sırf allah'a inandığı için cezasını çekip cehennemden çıkıyor; 72 Hurili, şarap ırmaklı cennete gidiyor..

Şimdi söylesenize allah'ın adil sıfatına ne oldu ? Hani onun terazisi şaşmazdı ? Gerçek adalet bu mu ?
mesele inanmakta değildir, çünkü inandığını söyleyen insanlar ancak etrafındaki insanları kandırabilir yaratıcıyı asla. allah ki gönülden geçenleri tamamiyle bilendir.
o yüzden ki cennet konusunda yargıyı verecek olan da allah'tır.
insan doğru olanı yapsın yeter ki, allah katında haksızlık yoktur, kim dünyada ne yaptıysa iyi veya kötü onun ecrini götürecektir ahirete.
ihlas ve samimiyetle inananlar.
hak eden.

öncelikle iman her şeyden daha üstündür.

allah'ın adaleti şaşmaz. o kedilere süt veren insanda, zalim insan kadar azap çekmeyecektir büyük ihtimalle.belki o müslüman insan cehennemde yanacak ama sonunda cennete gidecektir. belki o yanma süresinde, o kedilere süt veren adamdan daha çok azap çekecektir. bunu allahtan başkası bilemez.
Allah'ın ayetlerine göre inanmayanlar ebedi olarak cehennemde kalacaktır. olağandır.
annen...

(bkz: cennet annelerin ayaklarının altındadır)
gerçek olsa bile benim gitmeyeceğim bir yer.