bugün

6 ay oldu ben halen alıştıramadım.Her türlü nimeti verdik ama daha önce beslediğim sultan papağanı kadar olamadı.o bile 1 ayda elime geliyordu.

Ama olsun dostluklar kolay kurulmuyor.Bazen yıllar alabilir.
rengarenk, konuşma yeteneği yok denecek kadar az, çok sosyal ve zeki küçük bir papağan türüdür. çift beslenmelidir. ısırmaları meşhurdur. benimkini geçenlerde veterinere götürmüştüm. hekimlerden biri kuşumu kafesinden almak üzere elini bir şeyle sararken yanındaki hekimle şöyle bir diyalogları oldu:

''iyi sar bak, bunlar şahine filan benzemez fena ısırır''

''Abi, şahinden kartaldan bu kadar korkmuyorum cidden.''

Psikolojilerini iyi tutmak lazım, bol ilgi ve sevgi ki sizi ısırmasın. gagalarını sürü üyelerine karşı kullanmazlarmış çünkü.
görsel

3-4 yıl önce böyle bir çift besledim. Çok iyi dinleyicilerdir. Sürekli ilgi beklerler ve görmedikleri zaman o tiz sesleriyle evi başınıza yıkarlar. Acayip meraklılar ve kurcalamayı, kırmayı severler. avizenin camını kırmışlardı o derece.

Daha sonra bu çiftimin yavruları oldu ve daha çok kafeste takılmaya başladılar. Her anlarını dikkatlice izledim. Hatta yavrulardan biri hasta oldu. Anne diğer yavruya bulaşmasın diye onu yuvadan attı aldım götürdüm işe giderken. Mama alıp besledim. Akşam eve geldiğimizde kıyamet koptu. Nasıl merak etmişler yuvaya tekrar koyduğumda, anne ve baba birden yanına gittiler. Sonra iyileşti derken büyüdüler. Hep böyle yan yana uyuyordı.

Bir gün baba ayrı bir dalda tek başına uyuyordu. Sonra birden bir ses geldi pat diye. baktım kafesin dibinde meğer düşmüş. Sersem hali görülmeye değerdi. Kendini toparlayıp döndü tekrar diğerlerinin yanına tekrar uykuya daldı.

Bugün belgesel izlerken onları hatırladım. Nasıl özlemişim, pür dikkat dinlerlerdi beni. Ölümlerine dayanamam diye vermiştim başka birine. Odur budur evde hayvan besleyemiyorum. Çünkü Çok bağlanıyorum.
daaatttt! yanlış. o sultan papağanı.
Yalnız o iki elin arasındaki sultan papağanı.

Cennet papağanları yeşil tüylü kırmızı gagalı oluyor.
kendinize alıştırırsanız kafanızdan, omzunuzdan ve hatta koynunuzdan ayrılmaz bu kuş.

konuştuğunuzda karşılık verir, kızdığınızda perdeye tırmanıp trip atar, yemek yediğinizde ağzınızın içini gözler.

pek kuş gibi değil yani.

görsel
Mavisini istiyorum. Biri bulsun bana mavili siyahlı olanı
muhabbet kuşu kadar bir boyutu vardır. Oldukça uysal hayvanlar öyle ısdırma gibi şeyleri pek yapma girişiminde bulunmuyorlar.

Genel de çoğu aynı renk ve tipte dursa dahi farklı tipleri de vardır.

görsel
Dünyanın en tatliş görünümüne sahip olup parmak gördüğü an tutup etinizi koparabilecek kabiliyete sahip kuş türüdür.Kuşlardan korkmama sebep olmuştur ve birkaç ay önce evden firar etti kendisi.
bu kuşa kim cennet ismini taktıysa sağlam trollemiş.
ben aldım 10 gün sabredebildim verdim birine gitti. memmun edemezsiniz sürekli ciyak ciyak öter. nankör ve şerefsiz bir kuş. boşuna para vermeyin. ısırma alışanlığı yok diyorlar ama bundan fazla ısırma alışkanlığı olan kuş tanımadım.

edit: acayip kafa ütüler ben bu yüzden gönderdim. sabahın köründe başlar akşama kadar susmaz.
öss sınavı çıkışı yakaladığım kuş.
2004 yada 2005 olacak Göztepe istasyonu'nda dönüş trenini beklerken annemle yakalamıştık. sersemlediği için kolayca tutup ağzı açık bi torbaya koyduk. evde zaten muhabbet kuşlarından kalma kafes vardı.
ilk başlarda ısırığı okşama gibi gelirdi daha sonra yedikçe kuvvetlendi parmaktan kan getirir olmuştu.
dün sorumluluğunu pet shoptan aldığım kuştur. haldır haldır nasıl bakılır diye video araştırıyor entry okuyorum.

çok tatlı bir şey.
Ya bu gagasıyla tüylerini mi yoluyor kendini mi temizliyor anlamadım ama bir şeyler yapıyor. Baktığımı fark ettiği an gagasını çekip bakmadığım an devam ediyor. Bitlendi mi acaba.
görsel
Papağan aleminin minyon ve rengârenk tontişi .

görsel
sizi ne kadar ısırsa da, sinir etse de, kıskansa da öldüğünde evlat acısı gibi üzen güzel kuştur.

görsel
i) Eğlenmeyi kendine amaç edinmiş kuş türü. Bunu da bulduğu her şeyi kemirerek yapar.
ii) Cana yakındırlar, yanında yemek yerseniz, kendisi de sizinle o yemeği paylaşmak için yırtınacaktır.
iii) yumuşak şeylerin arasına saklanıp uyumayı severler. örn. havlu, pamuklu bez vs.
iv) Oldukça komik hayvanlardır. Merak duydukları nesneye bakmak için başaşağı durup kafalarını 180 çevirebilirler.
v) bal porsuğu kadar cesur olabiliyorlar. ruh hali ve davranışı şu şekilde: atara atar.
vi) keskin ve tiz ötüşüyle sabah sizi uyandırır. alarma gerek yok.
vii) eşi yoksa, kendi yansımasını gördüğü yerlerde kendisiyle konuşmayı pek sever.
viii) telefon, tablet, bilgisayar, hesap makinası bu kuşlar için candır. çok merak ediyorlar.
ix) daha önce belirtildiği gibi et yerler, tavuğu çok severler ( https://www.youtube.com/watch?v=r3Rfk8XjngQ )
x) açıkta kablo görürse ve siz de ortalıklarda yoksanız o kablo bitmiştir.
xi) acayip sevimlidirler, sizi sinir ettiği olsa da iki şebeklik ile gönlünüzü kazanabilirler.
xii) yedikleri yemi ağızlarında çok gevelerler ve suyu da böyle içerler bu sebeple sularını her gün tazelerseniz iyi olur.
xiii) kendileri yıkanmayı çok severler, bir banyoluğu varsa kendini çok güzel yıkar. olanaksızlık durumunda suluğundan bile faydalanıp sıçan gibi olabilir *
xiv) gündelik hayatınızı iyi öğrenirler, çok zeki kuşlardır. ne zaman, ne yapacağınızı tahmin ederler...
xv) bakımı kolay, sesi çok bir kuştur *

https://www.youtube.com/watch?v=2D6z9aPD0_0
Minnosturlar.
Ömre ömür katar.
çok ilginç bir olay anlatacağım bu papağanla ilgili.

8-9 ay önce ablam, çok gürültü yaptığı gerekçesiyle erkek papağanını bana verdi. çocukluğumdan beri muhabbet kuşu beslerim ama ilk defa bu kadar güzel bir kuşa sahiplik edecektim. aldım kuşu. birkaç ay tek başına kafesinde yaşadıktan sonra yakın bir arkadaşımdan bir de erkek muhabbet kuşu aldım. ikisini aynı kafese koydum. alıştılar birbirlerine. aradan bir süre geçti ve bunlar öpüşmeye, birbirlerini kaşımaya, kur yapmaya başladılar ama hiç çiftleştiklerini görmedim. ihtimal de vermiyordum zaten ikisi de erkek olduğu için, düne kadar.

yaklaşık 1 aydır yastıkla koltuğun arasındaki boşluğa girip kendisine yuva hazırladığını dün sabah anladım. yastığı kaldırıp baktığımda bir tane yumurta ve saldırgan papağanımla karşılaştım.

şimdi oğlum diye sevdiğim, ilgi gösterdiğim kuşun aslında dişi çıkmasına epey şaşkınım. sırtımdan vurulmuşa döndüm sözlük. bunun yanında muhabbet kuşuyla papağanın çiftleşmesi sonucu nasıl bir yavru alacağımı merak ediyorum. ilk yumurta ile başlayan 1 haftalık süreçte günde birer tane olmak üzere toplam 4-5 tane yumurta yapıyorlarmış.

mesai bitsin de yeni yumurta var mı yok mu kontrol edeyim diye sabırsızlanıyorum.

tanım: muazzam güzellikte ve sahibine büyük sevgi besleyen, elinizden çekirdek, fıstık gibi yiyecekler yiyen, sinirlendiğinde etinizi koparacakmışçasına ısırabilen bir kuş türüdür.

edit: şu anda 3 tane yumurta var. çok enteresan. bakalım ne çıkacak.

edit2: uzun zaman geçmiş üzerinden ve güncel bilgi vermemişim. yumurtalardan bir şey çıkmadı maalesef. papağanım da 2 günde 1 yumurta yaptığı için daha fazla dayanamadı ve öldü. başımız sağ olsun.
evimize dün akşam giren papağancık.

zaten muhabbet kuşu besliyordum. daha yeni yavrulamışlardı. Kendisi piyango oldu.

dünden beri çok sessiz sakin duruyor. bayağı da hırçın. alışacak işallah. tüyo verecek olanları beklerim. şimdilik muhabbet kuşu yemlerinden koydum yiyor.
tam mıncırmalık yaratıklardır. ancak muhabbet kuşları kadar insanlarla olan sosyal ilişkileri gelişmemiştir.
3 aydir evimizi neşelendiren hayvancik ama daha elimize alistiramadik surekli elimi uzattigimda isirmaya calisip kabariyor. Beseleyen arkadaslar varsa bana akil versinler nasil alistiririm kendime namuzsuzu.
Tatlıdır, psikopattır , artisttir. Ama sevilir. Kılıbıktır.