1. 1.
    aklı mantığı basanların algılayabileceği ispattır. ispatı ben yapıyorum, şahsıma ayittir.

şimdi biliyoruz ki bu dünyada adalet diye bi şey yok. kimsenin kendi hayatını seçme şansı da yok, herkes öyle ya da böyle olacağa varıyor. ne kadar okursan oku, ne kadar paran olursa olsun sonunu bilemiyosun. en basit örneği osmangazi ünideki akademisyenlerin başına gelen olaydır mesela. adil olmayan, lanet, pis bir dünyadayız. bunda çoğumuz hemfikirdir.

şimdi bu dünyanın bir de farklı boyutu var. henüz hiç bi şey yaşamaya fırsatları olmadan göçüp gidenleri, çocuk yaşta tecavüze, cinayete mağruz kalıp katledilenleri. doğru mu?

doğru.

peki sayın dinci kesimler bu garipler için ne diyor?

allah onları yanına aldı, cennettine koydu onların yeri cennet diyor.

soruyorum sizlere, bu kendini kandırmak için üretilmiş bir yalan olabilir mi, olamaz mı? çok değil 3-4 saniye düşünmeniz yeterli. devamı var çünkü.

diyelim ki cennete gitti bu garip bedenler. daha anne kucağında tek bir damla süt tadmadan göçüp giden güzel canlar. bu dünya sınav dünyası diyoruz, etme bulma dünyası diyoruz, yaptıklarımızın bedeli elbet sorulur ve neticesinde ya cennet ya cehenneme konuluruz diyoruz. öyle söyleniyor çünkü, öyle duyduk. kesinliği de yok aslında.

o halde soruyorum size. sınav dünyasında en ufak soruya tabi tutulmadan, soruyu algılayacak kapasiteye dahi ulaşmasına fırsat tanınmadan yok olup giden bu gariban bedenlerin suçu neydi de bu dünya hayatı onlara çok görülüp hemen canları alındı.

hadi diyelim alındı da sınavdan muaf kalıp direkt cennete uğurlandılar. peki bizim kafamızdaki cennet kavramı nasıl ya da bize anlatılan? ırmaklaaarr şelalaleerrr şaraplaaar huzuur mutluluuukk güzelliklerrr şunlar bunlar doğru mu? pekçoğumuz biraz olsun hemfikirdir. yani sonuç " mutluluk ".

o halde bu durum 1 soruyu daha doğruyur izninizle soruyorum. dünya üzerinde sahip olduğu bedenle yaşadığı olaylar insanlığın kalanına kıyasla çok çok az, zerre kadar kalan bu garipler cennette karşılaştığı durumlara nasıl tepkiler verebilir ? ya da tepki vermez mi?

biz mesela neyden mutluluk duyarız düşünelim. yemek yemekten, şarkı söylemekten, dinlemekten, oyun oynamaktan, el ele tutuşmaktan, öpmekten öpülmekten, gülmekten koşmaktan coşmaktan bir çok farklı faktör mevcut. yani bir cennet varsa, oraya gidildiğinde de bu hazların pek çoğuna erişmeyi düşleriz.

e bu garip beden bahsettiğim hazların hiçbirine nail olamamışken orada bunları nasıl yaşayabilir? yoksa burdaki varlığımız oradakinden tamamen farklı mıdır? eğer öyleyse o dünya buranın devamı olmaz ki, haksız mıyım?

çocuk burda dünyaya gelmiş, henüz 3-4 aylıkken allah canını almış(!) ve bu çocuk dünya zevklerine dair en ufak bir zerre dahi tadmadan göçüp gitmiş. ne yapacak bu çocuk cennette? ya en basit soru, hangi surete, silüete bürünüp hayat bulacak? gencecik bir kız ya da oğlan olarak mı varlığını sürdürecek. hadi oldu diyelim, şarkı ne bilmez, türkü ne bilmez, yemek ne bilmez, aile anne baba ne bilmez sevgi ne bilmez. görmemiş, karşılaştıramaz muhakemesi sıfır.

şimdi cennet/cehennem diye şeyler varsa, herkes bu dünyaya sınanmaya geldiyse ve sınava tabi tutulamadan göçüp giden canlar direkt cennetle ödüllendiriyorsa; yukarda bahsettiğim pek çok noksan ortaya çıkmıyor mudur? sen yemeğin ödül olduğunu, güzel bir haz verdiğini öğretmediğin bedene diğer boyutta yemek sunsan ne fayda. güzellikleri anlatıp göstermediğin cana ırmakları şelaleleri sunsan ne fayda, sunmasan ne fayda. çok boş değil mi.

neticede, akılcı düşündüğün zaman hiç kuran kitap allah din min katmadan sadece olduğu gibi, söylenenler ve tasvir edilenler üzerinden düşündüğün zaman tamamen saçmalık, insan tarafından klasik " ödül/ceza " mantığıyla uydurulmuş safsatalardan ibarettir bu cennet cehennem kavramları.

bi abi öyle söylemişti dersiniz. boşa hayaller kurmayın. *
    12 -24 ... kiminanir vol2 special edition
  2. 2.
    ispat isteyene yok olması.
    ... hurmaresal
  3. 3.
    (bkz: ayit)

Bundan sonrasını okumayın beyler. Dedeler....

Bravo!

freeze you later
    7 -3 ... absolute zero
  4. 4.
    Yoksa kafayı yerim. Olmak zorunda. Kaybettiğimiz çok sevdiğimiz insanları tekrar görmeliyiz. Lütfen olsun. Benim tek yaşam motivasyonum bu.

Arkadaşın ne yazdığını okumadım bile bu arada. Okumak da istemiyorum.
    2 -1 ... entry de mi girmiyagh
  5. 5.
    hak veriyorum kardeşim. eğer bu hayatın anlamı gerçekten bir imtihan ise, o zaman hiçbir çocugun ölmemesi gerekiyor. çünkü imtihan'a gelmiş birinin sınav'a girmeden cennet'e gitmesi, sınav kağıdı kalmadığı için direkt sınavı geçmesi kadar adaletsizliktir.
    5 -1 ... nicke lan jello
  6. 6.
    saçmalık dediğin şeylerin ardından kendin saçmalamışsın farkında değilsin. sen ölmüşsün, tekrar hayat bulmuşsun ve mutlak yaratıcın sana ruh, duygu falan pompalamış bundan aciz olmadığı için. ne anlamı var? çok basit soru bak çok kolayca yanıtlanabilir.

ne - anlamı - var?

yani?

sen sınav dünyasını yaşamamışsın sınav, doğduğun an bir kaç soluk alıp hatta birilerinin sınavı olcak kadar leş, silik bir dünya hayatına sahip olup yok olmuşsun ( dinci kafasıyla durum böyle çünkü ). sana bir ruh verilse, duygular entegre edilse ne yazar. ne fayda? bunu bi düşün sen, sonra tekrar saçmalıyosun demeye devam edersin ama önce düşün.
    1 -1 ... kiminanir vol2 special edition
  7. 7.
    cennet mantıkla anlatılabilse bir cennette sen yaratırdın hocam. boşuna mantığını yorma.
    1 -1 ... betonayakkabi
  8. 8.
    (bkz: swfh) yok olduğuna inanman.
    ... hurmaresal
  9. 9.
    oo bu da en sevdiğim tayfa cevabı. onlara ahlın ermez sen döşünme bunlari ehüehü inan qeç qasma.
    ... kiminanir vol2 special edition
  10. 10.
    iman edenler için güldüren bir başlık.
    Gönülden inanan bi müslüman için senin buraya yazdıkların hiç birşey ifade etmez.
    Şüphede olanların belki içine biraz daha şüphe salar.

Bir insan inanmadığı şeyin peşinden neden koşar ki?

(Maide Suresi, 68. ayet: De ki: "Ey Kitap Ehli, Tevrat'ı, incil'i ve size Rabbinizden indirileni ayakta tutmadıkça hiçbir şey üzerinde değilsiniz." Andolsun, Rabbinden sana indirilen, onlardan çoğunun tuğyanlarını ve inkarlarını artıracaktır. Sen de kafirler topluluğuna karşı üzüntüye kapılma.)
    7 -6 ... muphem hatun