bugün

kerem alp usalın yeni çıkan dokuzuncu kitabının ismi. Tarihle polisiye ve bilim kurguyu bir araya getiren çok sürükleyici bir kitap olmuş, yazarın kalemine sağlık. Ayrıca roman Ankara'da ve ODTÜ'de geçtiği için daha da bir beğendim. Çünkü edebiyatımıza baktığımızda Ankara'da geçen çok kitap yoktur oysa ki Ankaralılar da kitabın sayfalarını çevirirken her gün geçtiği yerleri bu satırlarda bulmak ister. Şimdi Cengiz Han ve Ankara ne alaka derseniz de bilim kurgu kısmı o sırada devreye gidiyor. Kitap 21. Yy ve 13. Yy arasında gidip geliyor. Dolayısıyla günümüzde geçen kısımları ile kendinizi çok kolay bir şekilde özdeşleştirebiliyorsunuz. Bu da romanı hayatınızın bir parçası haline getiriyor adeta. Bir şans verin derim.
bir kısmı odtüde, yarısı ankara sokaklarında, kalan yarısı ise ilginç biçimde türkistanda geçen değişik roman. ankarada kısım günümüzün aklı havada gençlerini anlatırken türkistandaki bölümler ise cengiz han ve moğol savaşçıların istilasına direnmeye çalışan komutanların gözünden işlenmiş, ilginç bir tezat olmuş. zaten gençlerin gözünden yazılan kısımlarda dil daha sade ve basit iken tarihi bölümler içeriğine uygun biçimde biraz daha tok ve ağır bir dil içeriyor. tarihi roman ama merak unsuru da var yer yer bilim de var. güzel bir çalışma olmuş.
kerem alp usal ın yeni romanı. oldukça canlı bir kapağı var. kitabın anlatımı da aynı canlılıkta ilerliyor. sürekli bir merak var. türklerin gözünden cengiz hanı anlatması da güzel olmuş, kimine göre korkunç bir düşman, kimine göre zaferden zafere koşan büyük bir savaşçı. tabii her şey hangi tarafta olduğunuza bağlı. harzemşahların çöküşü ise ayrı üzücü. ankarada geçen kısımlarda ise yer yer güldüm. her duuyguyu yaşatan bir eser olmuş.
cengiz atayla hic küsmedik ki barışalım amma genede iyi bir girişim olmuş. temurçin ata sını tanısın herkes.
ben ayrı severim dengiz i lakin o zamanlar yaşasaydım kesin beni de keserdi çünkü ordusuna katılmazdım.
tembelim arkadaş. var mı ötesi. hem tembelim hem çok canım sıkılıyor. çocukluktan beri canım sıkılır. du bakim. ne zaman sıkılmıyor ummm, inşaat yaparken sıkılmaz bak. çünkü öğlenleri sıcak yaz günü kırıp karpuz yiyosun, üzüm ekmek yiyosun. iyi yani.
bak şimdi merak ettim. cengiz ata ordusundaki askere karpuz, üzüm eppek ve karpuz veriyomuydu ki. veriyosa katılırdım belki.