bugün

Dünyanın en saçma işi ölü bir bedeni taşımaktır.

Hayır olayın ne Trabzona götürünce canlanacak mı deden?

Gömün gitsin ya neyin tantanası?
haksız sayılmazlar. istanbul'da defnedilse kimse ziyaretine gelemez, uzaklık nedeniyle. halbuki mezarı memlekette olursa eş , dost, akraba her vesile ile ziyaret eder
Büyükbabamın yaşarken, beni ölünce köye götürün demesiyle vefatından sonra teee muğla'dan kırşehir'e 1000 km götürdüğümüz geldi aklıma.. o zamanlar mantıklıydı sık sık gider geliriz diye düşünmüştüm. Sonra gördüm ki o kadar da sık gelip gitmedik, üstünden seneler geçti.. geçenlerde konusu açıldı babamlara dedim dünya hali ölüm var bana bir şey olursa memleketle uğraşmayın. Buraya bi yere gömüverin.. ben gittikten sonra çok da mühim değil..
çok zahmetli ve gereksiz bir eylemdir. keşke crematoriumlar açılsa. çok daha pratikler. hem külleri başka bir yere götürmek daha rahat olur.

https://www.youtube.com/watch?v=kJTclbBKxKk
cenazeye eziyet. lakin insanımız mücbir sebeplerle ata toprağını terk edip büyük şehirlere, başka ülkelere göçmüşlerdir. ve her büyük ister ki soyu dedesinin toprağını, asıl memleketini bilsin unutmasın. bu yüzden memlekete defnedilen cenaze bizim göbek bağımızdır memleketimizle.
mezarlıkta hurra herkes omuz atmaya çalışıyor ya tanıdıklar.

sıkıyorsa memlekete kadar omuz atmak içinde öyle hurra girişin dedirten eylem.
Ölen kisinin vasiyetiyse yapılmasi mecburidir.