bugün

maalesef eski Türkiye'nin acı gerceklerinden biriydi.

simdi ne guzel her yer imam her yer hatip.
Akp' den önce ekmek karneyle dağıtılır,
Cenazeler imam yokluğundan karneyle yıkanırdı.
Öylesine zor günlerdi yani.
ne güzel yine millet dedesinin naaşını ya yakmış ya suya bırakmış.

memlekette imam olmayınca bizim mahalledeki kilisenin papazı kildirmisti namazi, adam namaz biliyordu ama sela bilmiyordu o yüzden çan çaldırdık cenazemizin olduğunu etrafa duyurmak için, çok zor zamanlardı :(
Bu söylemin arkasından koşabilecek zombimsi bir kitle var ülkede. Dini kavramlar üzerinden -yalan yanlış da olsa- aktarılabilecek her cümlenin ülkemizde karşılığı olduğunu unutmamak lazım. O yüzdendir ki "biraz da buradan yürüyelim" siyaseti kullanılmıyor, gerek yok çünkü.
Biz de dedem öldüğünde imam yok diye ceseti yakıp küllerini istanbul boğazına serpmiştik hey gidi günler.
''2002'den önce taş devrindeydik'' diye devam etmesi gereken açıklamadır.
insanlar cünüp gidiyorlardı.
Ben bunun dinle minle alakası olduğundan da şüpheliyim zira yalan ve iftira dindeki büyük günahlardan.
Zaten din ile az alakası olan biri bile cenazeyi imamın değil gassalın yıkadığını bilir. ..
dedem " öleni sikiim ! " dedi ve torunu imam hatibi bitirene kadar ölmemişti.
o bişey mi bizim of da temel dede

köye imam vermediler diye tam 5 sene ölmedi

imamın gelmesini bekledi zavallı.

içinden bir imam çıkaramayan cemaatın kıldığı kılacağı namaz beleşedir.

not ; marxist ve darwinistim.
rahmetli büyük büyük babayı imamsızlıktan yıkayıp defnedemeyince, ayağına taş bağlayıp denize atmıştık.

belediyenin önüne bırakıp kaçanları biliyorum beee... ey gidi...
yine sözlüğümüzün komikleri iş başında.

nasıl da kudurmuşlar hahaha. tamam en komik, en aydın, en bilinçli, en ilerici, en medeni sizsiniz.

321893012. kişi dedemi kuru temizlemeye verdim esprisi yaptı. ulan bari esprileriniz farklı olsun copy paste kekolar sizi. sosyal medyaya göre yön alan siyaset anlayışınızı seveyim. her siyasal meselede girin bakalım sosyal medya, sözlükler vs. ne demiş, ona göre alın şeklinizi. aydın ve bilinçli gençler olarak olayı destekleyecek misiniz, eleştirecek misiniz sosyal medya liderleriniz söylesin size. nasıl espriler yapıp nasıl dalga geçeceğinizi de zaten iletiyorlar size. sonra al sana milyonlarca copy paste klavye muhalifi. sizi gidi gulu gulular.

it ürür kervan yürür.

kudurun!
dokanmayın

bunun aklı gelip gidiyor zaten.

(bkz: ossur ossur ipe diz)

bunların köyünden bir imam.

https://www.youtube.com/watch?v=z-AKL2aa9g0
Geçmişteki yanlış politikalar yüzünden imam hatiplere karşı bir kısım haksızlıklar yapılmıştır. Ancak imam hatiplerin varlığını cenaze yıkamaya indirgemek son derece yanlış bir fikirdir. bu ülkede savaşlar olmuş, binlerce şehit vermişiz kimi defnedecek yada yıkayacak adam bulunmamış biri bana örnek versin.
biz yıkamadan gömdük. cenabet gitti rahmetli. sorumlusu tabi ki kılışdar!
gene mi mağdur amk ya.
Rahmetli dedem vefat ettiğinde cenaze yıkayacak imam olmadığı için onu bir sandala koyduk ve nehre bıraktık.
Yanına da odun, çalı çırpı dizdik.
Uzaktan yanan ok atıp cenazeyi yakacaktık.
Tabi bu ok atma vazifesi dayım ibrahim'e düşüyordu.
Neyse sandal giderken dayım oku attı ama vuramadı.
Bir daha denedi yine vuramadı.
Artık sandal virajı dönüp kaybolacaktı ki eniştem geldi, dayıma kızdı "ver şu amk okunu" diyerek oku aldı ve sandala isabet ettirdi.
Sandal alev aldı ve rahmetli dedemin ruhu şenlenmiş oldu.
Salak dayım ya, bütün sülalenin önünde acayip göt oldu mal.
Ben de bütün bu olanları kamerayla kaydettim, şimdi o görüntüleri sizlerle paylaşıyorum.
https://youtu.be/sszQJVIDWjE

Ilk ok atan salak dayım ibrahim.
Sonra sandalı vuran yaşlıca kişi eniştem abbas.

Bunu neden paylaştım?
Erdoğan öncesi türkiye'de ne haldeydik görün diye.
Biri ölecek diye aklımız çıkıyordu.
Herkes eniştem gibi ok atamıyordu tabi.
Nice cenazeler yanmadan kaybolup gitti o ırmakta.
Kurda kuşa yem oldular.

Şimdi çok şükür bol bol imam var.
Bütün sülale aynı anda ölse aynı anda yıkayacak kadar din adamımız var.

Soruyorum size, chp ye oy verip abbas enisteye muhtaç mı olalım?
bundan tam 18 sene evvel, sene 99. daha 5 yasindayim ama o yaşta okula basladim, olaylarin farkındayım yani. rahmetli dedem bir sabah ansizin vefat etti, hic beklemiyorduk. bilsek arap yarimadasindan imam cagirirdik zira imam yok memlekette.

düşünün mahallemizin kilisesinin papazı ezan öğrenmiş o okuyor ezanı muslumanlar mağdur olmasın diye, o derece bir imam kıtlığı var cehape yüzünden.

neyse bulucaz bir care dedik, yukledik meftayi cenaze aracina. cenaze aracı önde biz arkada gidiyoruz, o zamanlar elf petrol var bizim orada baya şekilli bir yerdi, sonra total ile birleşmiş total olmus o elfler hey gidi. neyse burada bir araba yikama yeri vardı, böyle kocaman dönen firfirlar yikiyordu arabayi, cok severdim hep orada yikatirdim arabayi, bana dogaustu bir icat gibi gelirdi o. O firfirlari gorunce o an aklimda simsekler cakti ve dedim ki "baba baba dedemi burada yikayalim mi ?".

ilk basta fikir skandal gibi gorunse de caresizlikten herkes kabul etti, sonra rahmetliyi çıkardık tabuttan, yatırdık duzgunce, o firfirlar onu güzelce bir yikadi, pamuk tikama olayi bize kaldi mecbur ama buna şükür yine de dedik.

üstün zekam sayesinde atlattık bu olayı ama içimde ukte kaldi bu olay. cenaze ve benzinlik gorunce aklima hep dedem gelir, rahmetli dedem huzur içinde uyu.
Biz gemlikliyiz.
Cenazelerimizi yıkayacak imam olmadığı için kokmasın diye salamura tanklarında saklardık ölmüşlerimizi.
Sonra erduvan geldi.
Allah razı olsun, ölüleri salamura tanklarından çıkardık o tanklara zeytin koyup para kazanıyoruz şimdi.
görsel
görsel
şimdiki yeni nesiller bilmez.
bu memlekette, 15 sene öncesine kadar cenaze yıkayacak imam bile yoktu.
çok iyi hatırlarım, dedem vefat ettiğinde cenazesini yıkayacak imam bulamamıştık.
sağolsun kurutemizlemeci ihsan amca " rahmetli arkadaşımdır, cenaze ortada kalmasın " deyip yıkamıştı.
babam, " bende babam gibi ya ortada kalırsam " diye hüngür hüngür ağlamıştı.
ne zor günlerdi.
sonra akp geldi bir bereket, bir bereket.
bir günde her yer " ölü yıkakayıcısı " yla doldu taştı.
sağolasın akp.

not: yine aklımı şeyedesim geldi.

görsel