1. 1.
  cenaze merasimi ile tiyatroyu veya spor müsabakasını karıştıran insanların yaptığı eylemdir. kim tarafından, ne zaman çıktığı belli değildir. özellikle son yıllarda, ünlü kişilerin cenazelerinde sıkça rastlanılmaktadır bu duruma. yahu adam ölmüş gitmiş, senden bi fatiha bekliyor, sen de adam çok büyük bi iş başarmış gibi alkış sağanağına tutuyorsun. mantık, akıl bunun neresinde? amaç, "hadi, aslansın, kaplansın, sırat köprüsünü hemen geçersin" gibi bişey de ben mi yanlış anlıyorum? bunlara en güzel ayarı rahmetli cem karaca vermişti. "beni tekbirle uğurlayın" demişti. bu sözü demeseydi yine birisi alkışı başlatacak, diğer sürü de buna uyacaktı.
  9 ... arjen robben
 2. 2.
  sahne sanatlarıyla uğraşan insanları o yaşına kadar ayakta tutan şeyin alkışlar olduğu düşünülürse pek garipsenmemesi gereken olaydır.bunu da geçtim kime nedir,belki de adam kendi demiştir beni alkışlarla uğurlayın diye.
  2 -4 ... dukur
 3. 3.
  cenaze merasimleri kişilerin ölen kişinin vasiyeti doğrultusunda ya da yakınlarının istediği şekilde yapılır. bu, tamamen tercih meselesidir.
  olup biten her şeye kendi benimsediğimiz kültür ve inanç sistemi içinde bakmamalıyız diye düşünüyorum.
  isteyen alkışlasın, isteyen dua etsin. isteyen mezara gömülür, isteyen yakılır külleri denize savrulur.
  -1 ... zehiri alınmış kobra
 4. 4.
  (bkz: 10 kasım kutlamaları demek)
  2 -3 ... tereyagliiskender
 5. 5.
  bazı bölgelerde bizzat şahit olduğum bir durum:
  (bkz: cenazeyi kornalarla uğurlamak)*
  2 -1 ... anthrax
 6. 6.
  saygı adına(!) ,ölüye yapılan en büyük saygısızlıktır...
  6 -4 ... white pages
 7. 7.
  allah rahmet eylesin insanoğlunun müslüman ise cenaze namazından sonra, değil ise kendi inanışlarına göre son duası yapıldıktan sonra, defnedileceği yere götürülürken "son yolculuğuna" eşlik eden insanlar tarafından ifa edilen şak şaktır. genellikle alkışlarla beslenen sahne sanatçıları için ya da insanlık adına büyük işler başarmış insanlar için tercih edilen bir sevgi gösterisidir. bu gösteri dua etmenin ikamesi olmamakla beraber kimseye de bir zararı yoktur, anlamlı ya da anlamsız içten gelen bir coşkudur, yeter ki o coşkunun hareketlendirdiği eller ölen insanı esas yaşarken alkışlamış olsun.
  6 -2 ... sally
 8. 8.
  21. yüzyıldaki ölüm acısının formunu değiştirip,yeni kamuflaj miğferini giyinmiş hali.
  ... fayaka
 9. 9.
  yakında sazlı sözlü muzikli olursa şaşırmamamız gereken cenaze törenleri..
  ... sinek_sidiği
 10. 10.
  dünyada birşeyleri az da olsa değiştirebilmiş kişiye son bir jesttir zannımca. son bir sahne alkışıdır ya da son bir teşekkürdür. ya da hayatı kınamadır şakşakla bir nevi protesto giden sen olmamalıydın dermiş gibi. gururla uğurlamaktır onu son yolculuğuna, önemli olan yapıtlarının yaşayacağını bilmektir.
  1 -1 ... mey