bugün

hoşgeldin.
Ben Ruhi Bey nasılım şiirinin en alıcı karakterlerinden ve haliyle kısımlarındandır. Bir kez daha selam olsun Edip Cansever'e!
şiirden can bulmuş, can dost.
"sen agaclarin aptali
ben insanlarin
seni kandirir havalar
beni sevdalar
bir iliman hava esmeye gorsun
dusunmeden gelecek karakis..
acarsin ciceklerini ..
bense hayra yorarim gordugum dusu...
bir guler yuz bir tatli soz..
acarim yuregimi hemen
yemise durmadan carpar seni karayel
beni karasevda
hemde bilerek kandirildigimizi
kacinci kez balanmisiz bir olmaza
koo desinler bize saskin
sonu gelmesede hic bir askin
acalim yinede ciceklerimizi
senden yanayim arkadasim
havani bulunca ac ciceklerini
nasil aciyorsam yuregimi
belki bu kez kis olmaz
bakarsin sevdan dus olmaz
nasil vermissem kendimi son sevdama
vur kendini sende bu guzel havaya"
(bkz: aziz nesin)
insan bazı durumlarda ne yaptığını bilmiyor. sözlük sayesinde ufaktan hafıza kaybına uğradığımı düşündüm mesela. doktora gittim. dedim böyle böyle. ben birinin sevgilisiyle buluşmuşum adam benle dalga geçmiş filan. ama ben hatırlamıyorum. işin kötüsü adam kendi sevgilisine de bunu anlatmış. sonradan öğrendim ki adam şaka yapmış. şakacı ibne dedim içimden. ama söz konusu sevgili kişisi bu şakayı kaldıramamış, sevgilisinden ayrılmış. yedik dedim ben içimden. doktor sesli sordu yediniz mi diye. cevap vermedim... çaylaklık bitmiş. cenazeler kaldırılmış. aptallık hat sahfada...
"Siz bilirsiniz, isterseniz biraz gecikiriz
Gelmesine geliriz, biraz gecikiriz
Ne kadar gecikirsek biz o kadar iyiyiz
Ben o kadar iyiyim"

sen de hep iyi ol!
Diyojeni bilen var mıdır acaba? bu adam elinde bir fenerle gündüz vakti (atina(?) sinop sokaklarında dolanırmış. amacı dürüst, adam gibi bir adam bulmakmış. diyojen sözlüğe yazar olsaydı aynı şeyi burda fenerle olmasa bile kelimelerle yapardı. ya da Fuzûlî demiş ya, "selam verdim rüşvet değil diye kimse almadı"(?) bu sözü burda defalarca tekrarlardı. bu sözleri herkes hak ediyor. moderatöründen tutta sıradan yazarına kadar. iftira atanların salakça entriylerle dolaştığı bir ortamda haklının hemen çaylak yapıldığı...

evet arkadaşım işte yazıyorum. bu sözlükte bir yığın bilimadamı var. ve tam bunların karşısında da bu bilimadamlarının zayıf yönünü iyi bilip degaje dayanışmasına girmiş dişi varlıklar var. bir üçgenden ibaret bazılarının hayat. ve bu sözlükte bazı kadınlar olabildiğince erken menopoza girmiş. ve gelip burda bütün ağrılarının bedelini başkalırından çıkarıyorlar. bunların kim olduklarını yazmıyorum. malum moderatör pek bir hassas. ama herkes biliyor aslında bunları. yazdıkları 45 kelimeyi geçmez, ya da bkz'dan ibaret. ve çok sıradan şeylere çalışır kafaları. en büyük meziyetleri yalan dolan. onlara verilebilecek en değerli şey de verilmiş. vajina esiri bir toplum işte. onu mütemadiyen kullanıp duruyorlar. mamafih bazen sert kayaya çarpıyorlar. dağılıyorlar mı? sanmıyorum. doğal seleksiyonun babasını görebilirsiniz bunlarda. ortamda zor şartlar oluşmuşsa hemen şekil değiştirirler ve yepisyeni kostümleriyle çıkarlar sahneye.

iki paragrafla cezalandırıyorum kendilerini. karşıma çıkmasınlar. bu yeter.

ve günün özlü sözü montaigne'den gelsin.

"insanlar başaklara benzerler, içleri boşken başları havadadır, içleri doldukça eğilirler."
beni şaşırtan bir yazar...

geçmiş günlerde incir çekirdeğini doldurmayacak gereksiz ve saçma sözlüksel nedenlerden kendimizi bir kaosun içinde bulduğumuz yazarlardan biriydi.

hani şu hiç tanışmadan, nasıl bir insan olduğunu bilmeden tartışılır ve sanal düşmanlıklar olur ya bir takım yazarlarla; işte öyle bir şey.

dün mesaj kutumda ise o saldıran ittifak kuvvetlerinden biri olan ve zamanında bana haksız bir nick altı da döşemiş olan cenaze kaldiricisi ademden bir ileti vardı...

bilmeyenler için kısaca şöyle söylemek istiyorum. şu an esuma zor günler yaşıyor çünkü annesine kanser teşhisi kondu. bu da tabii nick altındaki geçmiş olsun dilekleri ile yazarların da bilgisi dahilinde oldu.

iletide, bahse konu kavganın başlangıcında kapıştığı esumadan bahsediyordu. esumanin annesine şifa esumaya sabır diliyordu. iletmemi istedi.

içim ısındı... oradaki sözlük içi sataşmaların üyelerinden biri olan cenaze kaldiricisi adem değildi. sanal kimliğini üstünden fırlatıp atmış, tanımadığı bir insanın hastalığına üzülen yüce yürekli bir insandı.

çok mutlu oldum, kendi adıma, bunu duyunca yüreğine sevgi dolacak esuma adına, insanlık adına...

bazı insanlar öyle çirkinleşebiliyor ve öyle insanlıktan çıkabiliyor ki bu internette. sanal düşmanlıklar adına, ağza alınmayacak iftiralar atabiliyor, bazı sözlük ortamlarında yüzünü dahi görmedikleri insanlara iğrenç sözler sarfedebiliyor. hayatta hiç bir bok olamayışından mıdır, aile terbiyesi almamışlığından mıdır, aşağılık komplekslerinden midir, kendini mi yetiştirememiştir, ahlaksız mıdır bilinmez böyle çirkinleşebiliyor.

bu ortamda cenaze kaldiricisi adem gibi insanlar olduğunu bilmek çok sevindirici. insan gibi insanlar.

erdemin burnu düşüp de yerden almamak ve başkalarını karalamak değil yüce bir yürekle sahip olunacak şey olduğunu taşıyabilen.

ben şahsım adına ve esuma adına çok teşekkür etmek istiyorum kendisine.

hem iyi dilekleri için hem de hala insan gibi insanlar olabileceğini gösterip yürek ısıttığı için...
--spoiler--
edit: şu sözlükte bunuda gördüm o yüzden açıklama gereği duyuyorum;

sözlük içerisinde bir arkadaşla gereksiz yere büyük bir tartışma yaşadık... bu arkadaşım bana mesaj atarak, kavgamızın gerçekten gereksiz olduğunu, önemli olan benim şu anlarda moralimin yüksek olması gerektiğini ve özürlerini iletti. bende seve seve barış imzaladım. son zamanlarda yaşanılan sözlük içi karışıklıklarda böyle insanlarında olması beni çok mutlu etti. çünkü iki günlük dünyada kimle neyi paylaşamıyoruz anlamama bir nebzede olsa yardımcı olan bu kişi cenaze kaldiricisi adem. kendisine buradan özellikle teşekkür etmek isterim.
--spoiler--

kendi yazımdan alıp yapıştırma gereği duydum ki, beni çok şaşırttığını tekrar belirtmek, bir arkadaş daha kazandığım için mutlu olduğumu anlatmak için. sağol arkadaşım...

ilgili entryi eksileyen kişiyi çok merak etmektedir. az önce yaklaşık 2 dakika önce tekrar eksiledi. cidden vefat etmiş bir insanın arkasından "allah rahmet eylesin" demenin neyi kötüdür. bunu ciddi ciddi merak etmektedir. bu yazar her kim ise özelden kendisine ulaşırsa tanışmak ister. çocukluğuna inmek ister.
kardaki izlerinde sorumlu yazar, oysa ki saatin altında beklemeliy di...

sen değilmiydin, kekeme zamanların konuşan kişisi.

hoşgeldin dost, geç farkettim.
kafası çalışan ender sözlük yazarlarından. bir de buradan bakılınca (#7625095) vicdanı olduğu anlaşıyor.
muhteşem şiir.
müzikten anlayan güzel insan.
bu gece kendime bir öğüt verdim. özür dilemeyi öğrendim.
(#11717592) mükemmel bir entry ve nick uyumu yapmış yazar. *
(#20605154) yazık bu kadar uğraşmış yazmış.
durumu anlayabilecek kapasitesi olanlara o kadar da güzel özetlemiş ki, kelimelerle anlatılmaz.
mala anlatır gibi tek tek anlatsan hala daha "kürt kürt bu yea kürt, t.c de yaşıyorsa türktür, kabul etmiyorsa vatan hainidir" den ileri gidemeyecek bir söylemle konu tartışan sığırlara çok bile bu yazı diyor. tebrik ediyorum dostum.
ırkının cinsinin cibilliyetinin zerre önemi yok, önemli olan mantık ve insanlık, ben de artvinliyim, zerre kürtlükle alakam olmamasına rağmen ne anlatmak istediğini çok da net anlayabiliyorum, darısı diğer küçük beyinlileri başına...
(#21150183) olum nasıl yazar yapıyonuz lan bunu? adamın 1 entrysinde kaç tane imla hatası var ben bile sayamadım.