bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
  1. 1.
    geçmisini bilmek, daha önce ne olduğunu bilmek, aslında nasıl birisi olduğunu bilmek, birinin iç yüzünü bilmek manasında kullanılan deyimdir. cemaziyelevvel, cemaziyelevvel ve cemaziyelahir isimli hicri takvim aylarından haliyle önde olanıdır.

örnek için çıldıranları rahatlatmak adına;

rte: ben değistim, geliserek değistim..
    halk korosu: biz senin cemaziyelevvelini biliriz..
    rte: halk ve anaları derhal dısarı cıksın. cıkarken artistlikte yapılmasın.
    3 ... sosyoklon
  2. 2.
    (bkz: ben senin cemaziyulevvelini bilirim)
    1 ... dopdop
  3. 3.
    Osmanlı Devleti'nde önce fakirken daha sonraları aldıkları rüşvetle zenginleşen memurlar hakkında kullanılmış zamanla deyimleşmiştir.
    -1 ... scilicet
  4. 4.
    vaktinde geliri kendine yetmeyen memurun biri evrakları depolamak için kullanılan muhafazalardan kendine don yaparmış. bir gün bu memur bir arkadaşıyla hamama gittiğinde arkadaşı bizimkinin üstündeki donda cemaziyelevvel yazdığını görmüş ama çaktırmamış tabii.(muhafazalar aylık evrakları depolamak için giyimde de kullanılabilecek bir malzemeden yapılıyor imiş. cemaziyelevvel osmanlı takviminde aylardan biridir.)

sonra gel zaman git zaman bizim bu fakir memur terfi almış müdür olmuş, eline para geçmiş, parasıyla artistlik yapar olmuş. tabi bu hamama gittikleri arkadaşı da bunun altında çalışan bir memur olarak devam ediyormuş hayatına. bir gün bu müdür arkadaşına artistlik yapıp ezmeye çalışınca bizimki dayanamamış ve "Ben senin cemaziyelevvelini bilirim haddini bil bakalım" demiş. müdürle arkadaşına ne oldu bilinmez ama bu deyim bize onlardan miras kalmıştır.
    3 ... posetgibiposet

alakalı başlıklar