bugün

sen tutar kendini incecik sevdirirdin.
bir umuttum bir misillemeydin yalnızlığa,
şanssızım diyemem kendi payıma.
hain bir aşk bu kökü dışarda,
olur böyle şeyler ara sıra
olur ara sıra.
adam (iki kişi) geldi. bütün eşyayı yazdı. hepsini de yazmadı iyi adam. "çiçeklerimiz de var" dedim; "onları yazmayacak mısınız?" iyi adam, kitapları da yazmadı.

günler / 146.gün
öyle bir şairdir ki şapka,çorap gibi sıradan kelimeleri mısralarının aralarına yerleştirir ve öyle yakıştırır ki içinde çorap,şapka kelimeleri geçen aşk şiirleri okursunuz.sıkıntılı bir anınızda kitabının herhangi bir sayfasını açıp okursunuz ve cemal süreya size 'iyi' gelir.
annesinden dayak yediği halde, yine 'Anne' diye ağlayan bir çocuktur 'Aşk'.
öperek uyandırdım bu sabah ayrılığı. fırından yeni çıkan bekleyişler satın aldım. kırmızı mavi ekoseli yalnızlığımı serdim masaya. manzaraysa ayrılığa sıfır! işte her şey hazır.acılarımla iki lafın belini kırdık. yokluğunda bir kuş sütü eksik.yalnızlığım ve ben; seni çok bekledik.
duruluğuna, içtenliğini sevdiğim şair.

gençliğinde çektirdiği bir fotoğrafına her baktığımda o bakışlar bana bir şeyler anlatır. aşık bir adamın bakışları gibidir o bakışlar ve yüz ifadesiyle hep çapkın, gönülçelen, iflah olmaz bir romantiktir cemal süreya...
Türkiye'de şiirin babalarından biridir. Onu anlamak zordur ama guzeldir.
yazık ki facebook şairi olma yolunda ilerliyor dev gibi şair cemal süreya. hayatında bir tane şiirini okumamış adamların statüsünde ''Sana yolculuk yapmak istiyorum.Kes yüreğine giden bir bilet ; '' CAN '' kenarı olsun'' yazılarını görmek canımı sıkıyor, can yücel'e nazım hikmet'e yakıştırılan kart postal şairi yakıştırmalarını şimdilerde cemal süreya'ya yakıştıracaklar diye ödüm kopuyor.

cemal süreya tabi ki okunsun herkes tarafından bilinsin şiirleri nesilden nesillere aktarılsın ama tam olarak istediğimiz şey bu mu? merak ediyorum bu kısacık mısraları paylaşıp beğeni üzerine beğeni toplayan arkadaşlardan kaç tanesi şiirin tamamını okudu. zorunda mı evet abicim zorunda belki adam öncesinde küfür ediyor olamaz mı yani? olamayacağını ben biliyorum ama ya sen paylaşan hiç hayatında cemal süreya şiiri okudun mu? hele bir de cemal süreyya yazmıyorlar mı? aha ben orda bitiyorum.

kendimce ne yaparım diye düşündüm bireysel olarak şuna karar verdim ki artık cemal süreya paylaşımı yapmayacağım. o dev gibi şair, 2 mısralık şiirleri yayınlamak isteyenler küçük iskender paylaşsın.

cemal süreya ya dokunmayın.
bir de ustanın adına twitter sayfası açılmış.

"küfür diyorum bir saldırmama eylemidir."

fena halde susasım var bu zihniyetlere!
bende tarçın sende ıhlamur kokusu;
az mı dolandık başkentin sokaklarında;
ama işte şölenin kaçınılmaz acısı;
bizim payımıza düştü sonunda.

günlerce** tarçın kokarak yürüdüğüm ankara'nın*** yağmurlu sokaklarında, bana yaşamayı sevdiren şair.
cemal süreyya nın şiirleri bana hep dream theater daki progresifliği hatırlatır,progresif şiir diyesim gelir okudukça.
Seni soruyorlar... ''Öldü'' mü diyeyim, yoksa ''dönecek'' mi?
ikisi de imkansız değil mi?
Çünkü biliyorum; Asla geri dönmezsin,
Ve biliyorsun; Sen benim için asla ölmezsin...
Kırmızı bir kuştur soluğum
Kumral göklerinde saçlarının
Seni kucağıma alıyorum
Tarifsiz uzuyor bacakların

Kırmızı bir at oluyor soluğum
Yüzümün yanmasından anlıyorum
Yoksuluz gecelerimiz çok kısa
Dörtnala sevişmek lazım.
"boynun diyorum boynunu benim kadar kimse değerlendiremez"
Seni soruyorlar.. Öldü mü diyeyim, yoksa dönecek mi ?
ikisi de imkansız değil mi ?
Çünkü biliyorum; Asla geri dönmezsin,
Ve biliyorsun; Sen benim için asla ölmezsin..
"annesinden dayak yediği halde, yine 'anne' diye ağlayan bir çocuktur aşk..."
hayranlığım aşkı anlattığı şu iki dizeyle daha da artmıştır kendisine ;

Kim istemez mutlu olmayı
Ama mutsuzluğa da var mısın? (c.S)
imzasında bile sigarasını bırakmayan yazar.
ona, bu toprakların gördüğü en sağlam şair demek biraz iddialı olur ne bileyim bayağı bi subjektif yorum olur ama ve ama en melankolik şairdir.. bugün anlamını büyük ölçüde yitirmiş olan çoğu kavram bu adamın mısralarında hala can bulabiliyor. sevmenin de ayrılmanın da hüznün de en esaslı tarifini kendisi yapmıştır.

doğru söyle
beni mi seviyorsun?
atatürk'ü mü?
"Aşktın sen, gidişinden bildim seni.."
'hiç bir şeyim yok akıp giden sokaktan başka
keşke yalnız bunun için seyseydim seni' diyen mükemmel adam.
'son çırpınışımdın sen insanlar arasında
keşke yalnız bunun için sevseydim seni.'
adından attığı y harfine sahip olmak istediğim yazar,en güzel aşk şiirlerinin sahibi.
Hain bir aşk bu,
Sizin eve hırsız girer
Onunkine polis.

Yasadışı bir aşk ,
Evlenmeyi
Hiç mi hiç düşünmüyor.
beni bilirsin, seviyorsam eğer asla gitmem.. ve sen, çok geciktin sevgili, artık dön desende dönmem !