1. 1.
  25 ekim 1904, kudüs-21 ekim 1985, istanbul.

  türk bestecisi, piyanisti,orkestra yöneticisi ve öğretmeni. Cumhuriyetten sonra gelişen çağdaş türk müziği okul'nun başlıca üyelerinden. paris konservatuvarı'nda raoul lapparra'nın öğrencisi olarak eğitim görmüş, öğrenimini cenevre konservatuvarı'nda sürdürmüş, 1923'te istanbul konservatuvarı'nda bestecilik öğretmeni olmuştur. 1926'da uluslararası besteciler derneği'ne üye seçilmiş, 1938'de iki yıl süre ile ankara radyosu müzik yayınları yöneticiliğini yapmış, 1945 yılında istanbul flarmoni derneği'nin kurucuları arasına katılmıştır.

  yapıtlarında fransız müziği etkisiyle türk halk ve sanat müziği geleneklerini bağdaştır.

  kaynak: mopak müzik defteri
  4 ... 35mm
 2. 2.
  batı teknikleri kullanarak,
  çok sesli türk müziğinin yaratılmasına büyük katkıda bulunan
  besteci,pianist,kompozitör..
  4 ... piano-forte
 3. 3.
  21 yıl önce bugün ölen sanat insanı .*
  4 ... no promise
 4. 4.
  fransız etkisi kendisinde o kadar fazladır ki 10.yıl marşını direkt olarak jean jacques rousseau * nun la devin du village ının bir bölümünden birebir kopyalamıştır. esinlenme demek biraz tırt kaçabiliyor.
  1 ... avedis
 5. 5.
  türk beşlerinin içinde yeni oluşturulacak modern türk müzik politikası hakkında daha serbest, muhalif görüşleri olan, çok sesliliğe apansız geçilmemesi gerektiğini savunan müzisyen. büyük bir müzisyen olarak değil de sadece bir dinleyici olarak düşünebilme özelliği, başka müzisyenlerin eksisi değil cemal reşit rey'in artısıdır. müzikalitesi çok yüksek biri halkı anlayamazsa normaldir, çünkü armonik yapılara, formüllere, türk ve batı klasik müzik dönemleri özelliklerine göre düşünüldüğünde birçok müziği değersiz bulabilirler. fakat cemal reşit rey, geçişi yerelliği nispeten koruyarak gerçekleştirmek taraftarı idi.

  peki ya bir çoban? o da mı kavalını bırakacak tek sesli müzik olduğu için? yanına illa başka bir çoban mı çağıracak bir türküyü çalabilmek için?

  diyerek, bu ani geçişin yanlış değil, iyi niyetli, fakat unutulma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu vurgulamıştır. nitekim, türk beşleri dünyanın en iyi müzik kariyerlerinden biri olmasına, rusya'da konservatuarlarda okutulmasına rağmen türkiye'de maalesef tarih, müzik, sanat tarihi hocaları tarafından bile sadece isimleri bilinmektedir, unutulmuştur.

  cemal reşit rey'in kalan müzik tarafından basılan (şaşırtıcı değil tabi, geçmişe sahip çıkan tek müzik yapımcısı kalan müzik'tir) albümünde anadolu üzerine bestelediği "manzaralar", önemli eserlerdir, çünkü prelüd, üvertür vb. gibi zaten var olan bir tarz değil, türk ezgisiyle batı formunun harmanıdır.
  2 ... kaptanreis
 6. 6.
  çağdaş türk müziğinin önderlerinden cemal reşit rey, ulusal müziğin klasik geleneklerinin temelini atmış bestecilerdendir. onun yaratıclığı türk halk müziğinin zemininde yetişmiştir.

  rey, türk müziğinin özelliklerini batı tekniğiyle ustaca sentezlemiş, çokseslilik içinde yeni boyutlar kazandırmıştır. besteci, bütün eserlerinde türk müziğininin ritm, melodi ve makamsal öğelerinden geniş ölçüde yararlanmıştır. böylelikle dünya müziğine katkılarda bulunarak uluslararası bir değer kazanmıştır.

  hayatını istanbul'da sürdürmüş olan rey, müzik eğitimine 1913'te fransa'da başladı. 8 yaşındayken ilk eerini besteledi(oha). 9 yaşında paris'e gönderildi. gabriel faure'nin tavsiyesi üzerine zamanın ünlü hocası marguerite long'un öğrencisi oldu.

  birinci dünya savaşı yıllarında öğrenimine cenevre konservatuvarı'nda devam etti. savaştan sonra paris konservatuvarı'nda raoul laparra'dan kompozisyon, gabriel faure'den müzik estetiği, henri defosse'den orkestra şefliği dersleri aldı. 1923'te istanbul'a döndü ve konservatuvar'a kompozisyon öğretmeni olarak atandı.

  rey, yarım yüzyılı geçen sanat yaşamında besteci, piyanist, öğretmen ve orkestra şefi olarak türk müziğine önemli katkılarda bulunmuştur. istanbul şehir orkestrası ile filarmoni derneği'nin kuruluşunda önderlik eden besteci, konserlerinde kendi eserleriyle birlikte diğer türk bestecilerinin eserlerine de yer vererek türk müziğini dünyaya tanıtmıştır. rey, üzik sanatının her alanında değerli eerler bestelemiştir: 5 opera; 6 operet; 2 piyano, 1 keman, 1 gitar konçertosu; 2 senfoni; 6 senfonik şiir; sahne müzikleri; çeşitli orkestra, koro ve oda müziği yapıtları.

  kaynak: bilkent senfoni orkestrası broşürü *
  1 ... panzerkampf
 7. 7.
  (bkz: bir istanbul türküsü üzerine çeşitlemeler)
  1 ... sokak kopegi
 8. 8.
  (bkz: türkiye)
  ... piskopos
 9. 9.
  sözlerini nazım hikmet ran'ın yazdığı lüküs hayat'ı besteleyen müzik insanı.
  1 ... volkan2386
 10. 10.
  (bkz: cemal reşit rey piyano konçertosu)
  ... fotokopini cektir git