bugün

ilkokul üçüncü sınıf öğrencilerinin yapacağı esprileri komik bir hale büründürmek için cem yılmaz'ın başvurduğu eylem. zaten filmlerindeki espriler de bok gibi. bu millete ne versen yutarlar, gülmeye şartlanmışlar cem yılmaz'ı görünce..

edit: ulan ne diye kötülüyorsunuz? sanki cem yılmaz babanızın oğlu..
(bkz: meddahlık)
yavşakça bir espri yapma üslubudur. saçmasapan belden aşağı düzeyde sınıfına dahi giremeyen esprilere milyon dolarlar ödeyip gülüyorsa bu toplup eyvah eyvah yazıklar olsun! biraz nietzsche ve cogito dergisi yazıyorum ilaç olarak hemen ben iyi günler diliyorum. (bkz: kusmak istiyorum)
kadının tuvalete sıçarken içeri dalınması anının çığlığını çok komik yapmıştır.
cem yılmaz ın esprilerini anlamak için evvela genel kültür gerekir. misal; beşinci elementi seyretmemiş, bob marley in kim olduğunu bilmeyen, ufo geyiklerine aşina olmayan, haktan kişisini hiç dinlememiş, hayatında 10-15 tane bilim kurgu filmi seyretmemiş, gözlem olarak türk insanına uzak, commodore 64 ün ne olduğunu bilmeyen, eski tip uzakdoğu filmlerine aşina olmayan, hatta ingilizcesi tam olmayan insan; gora da diğer insanların eğlendiği kadar eğlenemeyecektir.

oysa ki recep ivedik son derece herkesin gülebileceği tarz bir komedidir. birikim falan gerekmez; insanların yaptığı hayvanlıkları komik bulun yeterli.

cem yılmaz ı komik bulmayan kişi; kendisini yetiştirmemiştir, ya da ergendir. çünkü şu gerçeği kabul etmek lazım ki, cem yılmaz ın esprileri biraz da dönem esprisidir.

aynı şekilde laf sokarken ses inceltme mevzusuna bizim jenerasyonda veya anne-babalarımızda rastlarız. o ses inceldimi kapak geliyor demektir.
yazı dilinde tırnak içinde gösterilen, başkasına ait konuşmaların, konuşma dilindeki ifadesidir. çoğu zaman ironi için kullanılır ve bunu en iyi yapanlardan biri de cem yılmaz'dır.
kendisinin de dediği gibi; *"ne var lan bunda, bunu ben de yaparım" * "yapta görelim götü" *
(bkz: gerizekalıya anlatır gibi anlatmak)
komik olan ses tonu değil söylediği şeydir.
Yaşlandıkça espiri kabiliyetini yitirmesini gizlemek amaçlı bir taktik.
espri sekansının başladığına dair bir sinyaldir. inceltmek sadece usul.
hasta taklidi yaparken :
- nası, geçebildiniz mi köprüden?