bugün

aynı anda iki farklı yorum ve eskilerin özel hayatlarının değil , yaptığı sanatın önde olduğu dönemler.
http://webtv.hurriyet.com...-u-unutulmayan-dueti.aspx

büyük halk ozanı aşık veysel'in ünlü "uzun ince bir yoldayım" türküsünü cahit berkay ve moğollar eşliğinde düet şeklinde söyleyen iki büyük sanatçı.

acaba gideni iyi mi yad ediyoruz diye düşünüyorum da; yok be, bu iki sesin yokluğu adama koyuyor resmen.
cem karaca anarşist ruhludur, barış manço gayet mülayim...*
iki büyük üstad...

karşılaştırmak her ne kadar doğru bilmiyorum ama illa karşılaştıracak olursak;

cem karaca'nın sesi barış manço'nun sesinden çok daha güçlüdür fakat cem karaca'nın sesinde barış manço'nun sesinin naifliği yoktur.

bana kalırsa cem karaca bir tık öndedir.

cem karaca/barış manço düeti;

http://www.youtube.com/watch?v=SVvFJilvjas
Kemal sunal ile ilyas sayman'ı kıyaslamakla aynı şeydir. Aynı kategoriye konulmamalıdırlar keza cem karaca siyasi şarkılar da yaptığından dolayı sağ kesim tarafından fazla sevilmez tıpkı ilyas sayman gibi.
ikisinide severim.
cem karaca solculuk yıllarımın ekollerinden biriydi.
o zamanlar severdim.
öldükten sonra tekbirlerle gömülmek istedi.
yine sevdim.
güzel adamdı
allah rahmet eylesin.
Cem karacanın sesini ve müziğini daha kaliteli buluyorum, bu yüzden cem karaca alır.
cem karaca birkaç adım öndedir.

evet bu kıyasta nesnel davranamayacağım.

cem karaca bana göre ses, siyasi duruş ve şarkılarının anlamsal bütünlüğü açısından barış manço dan daha iyidir.
(bkz: gandalf vs saruman)
iki tane dünya sanatçısının karşılaştırılması, biri birinden güzel, iyi ki varlardı. öbür dünyada görüşmek üzere.
Cem Karaca Müslüm Gürses'tir Barış manço azer bülbül.
iki vasat tırt sanatçının versusudur.
Her ikisini de saygıyla anıyorum.

Onlar bu topraklardan beslenen iki gül gibidir. Renkleri, kokuları ve görünümleri farklı da olsa; onlar çevrelerine güzellik katmışlardır.

Yokluklarını çok hissediyoruz.
cem karaca ve barış manço, yeri doldurulamayan iki büyük değerdir.
Rahmet ve saygıyla.
görsel
Dalgana bak koçum.
elvan dalton diyorum.

borusana girmiş çalışıyor.
benim için her zaman cem karaca ama barış manço çok büyük bir sanatçı tabi onu unutmayalım.
Mançodur.
Yaz dostum.
Doğrusu:

Cem karaca “ve” barış manço.
cem karaca ülkemizde sevilir ama barış manço global bir isimdir, dünya tarafından sevilir.

böyle iyi sanatçılar artık ülkemizde yetişmiyor tabi. çok sikişen medyatik kezo ve kamiller popüler.
ikisi de büyük üstadımızdır. Gerçek sanatçıdırlar. Sosyal medya balonları gibi şişip patlayan popüler kültür malzemesi değillerdir. Plakları hala mezatlarda satılmaktadır. Birisi sağcıdır birisi solcu. Aynı sahneyi paylaşıp şarkı söyledikleri de olmuştur kavgasız, gürültüsüz.
Metallica or megadeth sorusuna nasıl Slayer yanıtını veriyorsam bu karşılaştırmaya da gerçek kral Erkin Koray’ın adını bırakarak çekiliyorum.
ikisinin de yeri ayrıdır. tıpkı orhan gencebay ile ferdi tayfur gibi. ama ben barış manço dönemine daha aşina olduğum için manço diyebilirim. cem karaca da sanatçıdan öte bir şeydi gerçi. karar vermek zor. net olanı ikisi gibi biri gelmeyecek olması. tam geliyordu, o da aramızdan gitti, barış akarsu.
Ikiside üstaddır arkadaşım eşek.
eski gunlerde baris manco herkesin, cem karaca sadece bir kesimin sarkicisiydi...
walla cem karacanin outdated sarkilarini bile bugun dinliyorum, baris mancoyuysa unuttum...
güncel Önemli Başlıklar