bugün

sözlük gerektirirse soyunan yazardır.
(bkz: celebrity celebrity dediğin nedir ki gülüm)
ünlü * olmak için türkçe kelime yerine ingilizce kelime kullanarak anadilinin içine etmeyi bile göze almış yazardır.

edit: kötülemek malesef celebrity'i türkçe bir kelime yapmıyor.
bir de bunların grubuna, sözlükte tanınan insanlara bok atarak aklınca ayar vererek seslerini duyurmaya calışan insanlar girer, hani şu flood yapıp banlanan mırc userleri gibi ıp adreslerine ban yedilermi aynı boku gider başka serverlarda yaparlardı, ordan oraya ordan oraya sürüklenip giden tiplerdir bunlar, yeni geldikleri yerlerde dikkat çekmek için ilk cinselliği öne vururlar, götveren yazar, vurucu yazar, gibi bel altı entryleri ile denerler şanslarını, baktı ki kovulduğu yerlerden hiç birine benzemez burası, bu tarz şeylerle sesini duyuramaz (b) planına geçer, bakar, kimin açtığı başlık çabuk doluyor, kimin seveni ile sevmeyeni birbirine eşit hemen sataşmaya başlarlar, iki kişi destek verdi diye kendini ayarcı statüsüne sokar yetmezmiş gibi bir de başlık açar ayar vermeye kalkar aklınca, askeriye de abiyane bir tabir vardır, sıçtığın bok tuvalete gitmedi diye, doğrudur, şimdilik taze boktur, taze boka sinek konar, haklıdır.
(bkz: insan alti varlik olan insan)
- ben celebrity olmak istiyorum.
- himmm bunu pul koleksiyonumu gösterirken düsünürüm.
- antlastik.

bir zaman sonra....

- hani be celebrity olacaktim?
- oldun bile gülün.
- nasil yani?
- pul koleksiyonumu incelerken seni kameraya cektim, seni simdi bütün türkiye taniyor gülüm.
bu gruba, ekşi sözlükte yazmaya çalışan ama kendi yazan kendi okuyan insanlar da girer, bizim sözlüğümüzde malesef bunlardan da mevcuttur, hatta burada okuduklarıni gider orada yazar, hatta hatta bir çak arkadaşının nickini orada başlık açar, uludag sozluğun kaliteli yazarı yazar içine yalakalık olsun diye.

ne yapalım işte o tipler de burada yazarım diye gezer, bu entrynin altına sazan gibi yazar kendini belli eder.
fazla uzun ömürlu olduklarını düşünmediğim abuk yazarlardır.

celebrity olabilmek için düzgün ve özenli yazmaktan çok ipe sapa gelmez başlıklar acarlar buda yetmez hermen her başlığa ksıa kısa entry gönderirler, bkz verirler, maksat hem entry sayısını arttırmak hemde nickini olabildiğince sözlükte çok tutabilmektir. ama bunları yaparken bariz şekilde sacmalar, aptallaşır, ekseninde dönmeye başlar. yemediği ayar kalmaz, ayara ayar çekicem diye başı döner, şaşırır.

sanırki tepki görmek, sataşılmak calabrity olma yolunda ilk adımdır. ama aslında denyolugunu öne çıkarmakta yaptığı ilk adımdır. hatta sözlük için değil ama kendisi için büyük bir adımdır bu.

okuruz bu gayrette giden arkadaşların yazılarını sırasıyla, hani sözlükte "son" butonu varya, yazarın en son yazdıklarını gösteren. işte ona tıklayarak bakarız ne yazmış acaba elle tutulan diye, ama oda nesi, bir bok yok, kısa kısa cümleler, bkz lar, feryat figan bağırmalar vs. ha bide arasırada ona buna laf sokma çalışmaları yaparak kendisini küçük düşürmeler.

yani neymiş, bütün sözlük olmasada büyük bir bölümü g.tüyle gülmekteymiş bunlara. her yerde belli ederler kendilerini zaten. haftalık biri türer, gaza gelir, ya sesi kesili ucmuştur, yada yediği ayarlar bünyesinde sağlam bir yara açmıştır küsmüştür. hemen hemen tüm sözlüklerde bunlardan mevcuttur, sözlüklerin tadıdır tuzudur bizim eğlencemizdir. olması gerekende budur, her sözlüğe lazımdır.
ha bide nerden laf soksam nerden bir açıgını yakalasam diye kendi kendi yiyip perişan eden yazarlardır. yediği ayar neticesinde gider laf sokacagı adamın her şeyini karıştırır, geçmişine bakar, olmadı diğer sözlüklerde ne yazmış lan diye onlarıda inceler. olmadı yazdıgı entry i değiştirir ( evet bu kadarda küçük düşer, acizdir yapacağı birşey yoktur, editler), sormazlar mı gülüm sana, ne vardı önceki entrydei, neden korktun değiştirdin o entryi diye.
her türlü zirveye depar atarak katılan yazardir.
onune gelene ayar verme yolunu secerek bu saskinliginin yerini "anaaa, birden nasil da celebrity oldum" saskinligina birakabilecek olan yazardir.

ayrica seri eksi oy vererek de gizli bir celebrity olabilir.
(bkz: makul fiyatlarla hızlandırılmış kurs verilir)*.
ünlü yerine "celebrity" yazarak başlık açmaya da yeltenir bunu yapan.
çelişkili bir durum.

insanlar hep bilinmeyeni bilmek, okunmayanı okumak, dinlenmeyeni dinlemek, ya da ne bileyim yapılmayanı yapmak ister. insanlar mesela pek kimsenin bilmediği bir yazarın kitabını okudukları ve bulundukları bir ortamda o kitabın veya o kitabın yazarının adı geçtiği zaman o kitap konusunda ''aaa evet süper kitap. ben de okumuştum.'' demek ister. bazısı mesela pek bilinmeyen bir heavy metal grubunun kendince çok güzel bir şarkısını o gruptan haberi bile olmayan bir arkadaşayıla, sevgilisiyle ya da babasıyla paylaşıp da karşılğında; ''aa süper şarkı.'' gibi şeyler duymak ister. böyle şeylerden mutlu olur. kendini bir bok zanneder (bok kötü anlamda kullanılmamıştır).

çok bilinen veya çok tanınan şeylere bok atmak çok kolaydır. metallica kadar hiçbir heavy metal grubu küfür yememiştir mesela. neden? çünkü herkes biliyor. liseliler dinliyor. ya da lost dizisi...hayatında lost izlememiş herifler -ki ben de izlemedim- sırf herkes izliyor diye kıçından tespitler yaparak hem malum dizi hem de onun seyircilerien bok atar. dizinin hasından onlar anlar çünkü. bu tip örnekler sonsuza dek çoğaltılabilir.

burada anlamadığım şey ise bazı insanların hem popüler olan her şeye bok atması hem de popüler olmak için her boku yemesi. ulan sen değil miydin unforgiven dinleyen adama kofti metalci diyen? p...venk!

hem the dark blood of cursed virgin's poetry gibi isimleri olan tranquilomelancholic death metal yapan gruplar dinlersin hem de milyonlar tarafından tanınmak istersin. anarşist felsefeye girişin sittin temel kuralı'nı okursun ama ahmet altan'ın sözlük şubesini açmak istersin. ulan hani herkesin yaptığı şey sıradandı. kakaydı, boktu, e..nin a...ıydı?

işte popüler olma yolundaki yeni trend de bu. popüler olana bok atmak. ortamda, popüler olanın aslında sıradan insanlar tarafından nasıl da haketmediği şekilde o noktaya getirildiğini vurgulayıp orijinal görünmek. sınıf atlamak. ama burada demek istemiyorum ki ''popüler olan her şey, insan, nesne... popüleriğini hakediyor.''. hayatında bir tuğla üzerine bir tuğla koymayıp da malı götürenlerle kaynıyor dünya. bunu da unutmayalım yani.

özetle. bu konuda insanları iki gruba ayırdım ben. birinci grup popülizmi kullanarak yükselenler- ki bunlar çok kolay yükselirler- iken ikinci grup popüler olanı küçümseyerek yükselmek isteyenlerden -bunların işleri zordur- oluşur.

not: ulan şimdi ben de popüler olmak için her haltı yiyenlere bok attım. malum şimdi de onlar popüler. ben de onlara bok atarak popüler olmaya çalışıyor olabilir miyim acaba?

haydaaaa...
basligina yazilan entrylerin sayisini bir saat icinde artiracak sonra azalttiracak sonra tekrar arttiracak sekilde birileriyle soz dalasina girerse bu saskinligini giderebilecek olan yazar.
(bkz: imitasyon ustadan celebrity olma rehberi)
kutsal değerlerle dalga geçen yazardır.
daha sözlüğe üye olurken bile komedi nicki almaya kasan yazardır.
hıyar gibi başlık sıçar afedersin insanıdır. en yeni versiyonları canlı yayında ortaya sıçma yöntemini de kullanmaktalar...

"celebrity olcam diye yola çıktın
bikere zardanadam nedir bilir misin
sana söyleyecek başka sözüm var
o da yarrak afedersin" *