1. 1.
  Çekin ibraz ında karşılığının tamamen ödenmemesi veya çek hamil i tarafından kısmi ödemenin kabul edilmemesi halinde, ibraz tarihi ile ödememe nedeni çekin üzerine yazılır ve çek, üzerine imzası alınarak hamiline geri verilir; çekin ön ve arka yüzünün fotokopisi banka tarafından saklanır.
  ... ditty
 2. 2.
  çekin karşılığının olmaması banka ve müşteri ve hamil arasındaki hukuki ilişkiye delalet eder.karşılıksız çek kurumu ise işin sadece suç unsuruna ilişkindir. kavram karmaşası yaratmamak açısından bir açıklama yapmak yolu seçtik. allah sonumuzu hayrede...
  1 ... ditty
 3. 3.
  cek karsılıksız olsa dahi, bankalar 410 ytl lik cek yapragı basına düsen parayı ve bunun yanında yine her bir yaprak icin 1.7 ytl damga vergisini odemek zorundadırlar.
  ... kor bicak
 4. 4.
  merkez bankasına bankalar tarafın şak diye bildirilinen bir durum bundan sonra kredi veya çek karnesi alırken karşınıza çıkar. bankalar tarafından kötü müşteri durumuma düşersiniz. ticaret yapan kişiler için en kötü durumlardan biridir.
  ... korncu21
 5. 5.
  yasal yollarla bi bok yapılamayan durumdur. en iyisi mafyaya başvurmaktır. yasal yollara başvurursanız üstüne 5-6 bin ytl masraf edersiniz, davanızda 2-3 sene sürer.
  1 ... metin oktay
 6. 6.
  banka tarafından gerçekleştirilmesi ya bankada karşılığın bulunmamasına yahut çekin mutlak bir defi ile sakatlanmış olmasına bağlıdır. şahsi def'i olması halinde şahsi def'i keşideciye ait olsa bile banka, ödemeden kaçınamaz ve müşterisinin hesabından ödemeyi gerçekleştirir. bankayı ödemeden imtina ettirecek iki istisnai hal ise çekten cayma ve ödeme yasağıdır. gerek bu hallerde gerekse banka tarafından tespit edilebilir bir mutlak def'inin bulunması halinde banka çeki ödemekten kaçınmalıdır; aksi halde müşterisine karşı sorumlu olacaktır. bankanın ödemediği çekten ötürü çek, çek niteliğini haiz olduğu sürece keşideci ve varsa cirantalara karşı kambiyo senedine müstenit icra takibine konu teşkil edecektir. ha tabii bir üstteki entry deki gibi kısa, etkili fakat meslek itibariyle tasvip etmediğimiz tahsil yöntemleri de mevcuttur. * hatırlatılmalıdır ki çekte vade olmadığından çek ileri tarihli olsa da yani keşide tarihi henüz gelmemiş olsa bile bu çekin ödenmesinden kaçınmak mümkün değildir. ha bi de konuyla alakasız olacak ama olur da yüksek lisans tezim kabul görür ve yayınlanırsa * kendisini buraya referans kaynağı olarak bkz verebilirim; kısmet...
  3 ... schenardi