bugün

cennet, cehennem ve ruh olması imkansızdır. tanrıya inansa bile imkansızdır bu. cennet ve cehennem veya ruh var demek tanrı yok demeye eştir.
(bkz: #37502453)
Antalya'da yaşıyorum be tereciye tere satmayı.
Toplum, kendi cehennemini ve şeytanını bir şekilde yaratıyor. Dinler olmasa cehennem yine olacaktı. Allah olmasa olacaktı. Şeytan yoksa yine cehennem var.

Sanıyorum gündüz vassaf demişti. Emin değilim. insanlar cenneti tasvir edemez ama cehennemi en karanlık, en ateşli ve en korkunç hali ile tasvir edebilir diye. Böyle bir şeyler demişti.

Cehennem diye ortalığı yıkanlara cenneti sorun, sahiden tasvir edemiyor. Cennet içimizde yok çünkü. Gücümüz onu tasvir etmeye yetmiyor.

Mesela benim yetiyordu eskiden. Pembe bulutlar istiyorum. Mariana çukuru talep ediyorum. Ölümsüz bir adam, üzerinde deney yapmam gerekiyor. Uçaklara ihtiyacım var çünkü düştükleri zaman verdikleri zararı hesap etmek istiyorum. Bazı ünlüler komşum olacak, çok ünlü aşcılar. Nudizm istiyorum. Savaşmak istiyorum. bazen barışmak istiyorum. Kendi cennetimin diktatörü olmak istiyorum. Psikopat tarafımı ortaya çıkarabileceğim tek yer orası çünkü günah yok. Düşünsene.

Yok cennet öyle bir yer değil diyorlar. Cehennemi anlatsan, hepsinin gözleri parlar, evet ya derler kıçını fareler yiyormuş, gözlerinden göz zinası sebebüyle yılanlar fışkırıyormuş.

Haliyle cehennem insandır. Cehennem insanın beynidir.
Haklı bir önerme. Bir kere günah diye bir şey yoktur. Sevap diye bir şeyinde olmadığı gibi. Çünkü bir insana göre iyilik denilen olgu bir başka kişiye göre iyilik falan olmayabilir. Hayatta nasıl farklı algılarımız ve fikirlerimiz varsa bu da aynı şey. Subjektif yargılar üzerinden kimse yargılanamaz. Saçmalıktır. Köleliktir.

Öte alem denilen şey özgür iradeye dayalı bir temelle çalışır. Her şeye sen karar verirsin. Objektif bir algı vardır, çünkü dünyadaki kimliklerin ölünce burda kalır. Yani öldüğünüzde sujede ölür ve geriye objektif algı kalır. Öte aleme giden budur ve yanında taşıdığı tek şey yaşadığı hayat boyunca biriktirdiği anıları, deneyimleridir. Bunlardan öğrendiklerini objektif algısıyla inceler ve yoluna başka gerçekliklerde devam eder yada buraya geri gelir. (bkz: reenkarnasyon)