bugün

sigaraya içkiye vermediği için sevindiğim öğrenci.
ders kitabıysa olabilir tabi canım neden olmasın..
yoksa roman falan mı diyorsunuz?
yok ben türkiye için konuşmuştum.
ilk olarak parasız 15 gun nasıl yaşayabileceğini öğrenecektir. bu arada aç insanın beyni tokdan daha farklı çalıştığını anlayacaktır. iki günden fazla aç kalırsa gasp vb. hadiselerin gözüne yapılabilir geldiğini anlayacak ve de hayıflanacaktır. Açlık çektiği için sisteme düşman olacak yıkılması için elinden geleni yapacaktır. Eğer şansı da yardım ederse ileride önde gelen söz sahibi solculardan(?) olacaktır. Bir süre sonra geriye dönüp baktığında ise bunların cebindeki son parayla kitap almasıyla başladığını hatırlamayacak ve bu durumdaki öğrencileri küçümseyecek ve onlara sırtını dönenlerden olacaktır...Bu benim görüşümdür. işinize gelirse...
an itibariyle yaşayanı vardır. fakat fiyat 10 değil 30 liradır. içe oturmuş, koymuştur.
(bkz: işte o ben)
(bkz: aç olup cebindeki parayı sigaraya veren öğrenci)
aynı zamanda bu parayla:

* 2 - 3 paket sigara
* 12 - 13 adet ekmek
* ya da 1 kalem, 1 pergel, 1 de cetvel alabilecek öğrencidir. fakat o kitap almayı tercih etmiştir ve tercihine saygı duymak gerekir.
hatunsa arkadaşlardan çay parası dilenmesi daha olumlu sonuç
verecek olan yanağından makas alınası öğrencidir.
cebindeki son on lirayı kitaba verecek kadar aklı selim ise kalan onbeş günde de aç kalmamayı bilen öğrencidir zaten. desteklenesi, alkış tutulasıdır. *
adam olacak öğrencidir.
birde orijinal kitaba veriyorsa helal olsun o'na.
(bkz: alkış yok mu bu sözlükte)
YENi BiR KiTAP ALDIĞINDA EVE HIRSIZ GiBi GiREN ÖĞRENCiDiR. ŞAYET ANASI YA DA BABASI ELiNDEKi KiTABI GÖRSE "YiNE Mi KiTAP ALDIN. YETER ULEN!" DiYE AZARLANACAĞINI BiLEN ÖĞRENCiDiR. yeni bir kitap aldığımda babamla aramda geçen diyalog:
baba: bu ne kitabı agacelo?
agacelo: roman baba.
baba: kaç lira?
agacelo: ucuza aldım.
baba: kaç lira ucuza aldın?
agacelo: 15 lira. sıfırı 30lira.
baba: hangi dersin ile alakalı bu roman?
agacelo: hiçbir ders ile alakalı değil.
baba: ne diye 15 lira verdin o zaman?
agacelo: okumak için.
baba: .mına koyim evi işe yaramaz kitapla doldurdun. yeter bu kadar okuduğun.
agacelo: tamam kızma ya. birdaha almam.
baba: ziktir len. parayı bulunca yine alacan. bilmiyom sanki .mına koyim.

soru işaretleri dikkatinizi çekmiştir heralde. sanki polis karakolunda sorguya çekiliyorsun.
elleri öpülesi öğrencidir. (bkz: adam olucak bu çocuk).
edit:imla.
kitabevinden aldıysa salaklık etmiştir. sahafları da dolaşsaydı keşke.
bilincini kaybetmiş, vurdum duymaz bir neslin içinden sıyrılan, aklı selim, yürekli bir bireydir. Bir pazar günü karşılaştım böyle bir gençle, 11-12 yaşlarındaydı. parkta arkadaşımı bekliyorum, delikanlı yanıma yaklaştı. Böyle efendi görünümlü, üstünden başından anlaşılacağı üzeri maddi durumu pek iyi olmayan biriydi, elinde bir poşeti vardı. ''abi'' dedi. ''abi saatin var mı?'', öğlen bir buçuk sıralarıydı. Saati söylediğimde ''tüh'' dedi, ''kaçırdım, minibüsü''. nereye gidiyosun? dedim. '' ben buraya kitap almaya geldim abi'' dedi. geldiği mesafe ise yaklaşık 20 dakikalık mesafe. hadi canım dedim, ne aldın bakalım?. ''100 temel eser'' dedi çocuk. Hocanız ödev mi verdi? dedim. ''hayır'' dedi, ''bu çok önemli bir kitap, bunu okumam lazım''. Aferin dedim, delikanlıya. dilim döndüğünce de öğütler verdim. Hatçlığını biriktirmiş, harçlığını biriktirip kitap almaya gelmiş, hem de 20 dakika uzaklıktaki bir yere. Gözlerim doldu, çünkü o hırsı gördüm çocukta. Bir an önce evine gidip kitabı okumaya başlayacaktı. Gözlerim doldu, başını okşadım. Sen dedim, sen büyük adam ol emi. allah yolunu açık etsin. Böyle yiğit, yürekli, bilgiye aç çocuk görmedim uzun zamandır. Hele ki onun yaşlarında. ve lanet ettim yeni yetişen/yetiştirilen nesile, böyle çocuklar gördükçe. Sen büyü, büyük adam ol emi çocuk.

Not: bu ülkenin ona nasıl miras bırakıldığına hala aklı tam ermesede, atatürk' ün istediği genç olarak yoluna devam edecek. işte bu gençtir, kendini bilmezlerden sıyrılan, çürüklerle sağlamları görmemizi sağlayan. aklı erenlerin bile futursuzca arkasından konuştuğu atatürk' ün bıraktığı en büyük mirastır işte bu. Bunu anlayabilmek için zeki olmaya gerek yok. yazı uzadakça, üslubum bozulmaya başlayacak. son olarak aferin genç farkında olmadan büyük dersler verdin.
hayatı boyunca hep iyi olarak kalacak insandır. birde hangi kitaba verdiği önemlidir.
Öcalan kitapları, marx, lenin türü kitaplardan almak için bu fedakarlığı gösterdiyse bir çok bünyenin küfredeceği öğrenci.
hiç 10 lirası kalmayan öğrencidir.geri kalan 20 ve 50'liklerle diğer ihtiyaclarını giderir.
belki cebinde parası kalmayacaktır ama hayatı boyunca kazanacağını düşündüğüm insandır.
gözümde son on lirasını iddaa ya yatıran öğrenciden kat kat daha saygı duyulası kimsedir. belki bir gün aç kalınacaktır fakat aldığı kitaptan belkide hayatının sonuna kadar kullanacağı bir bilgi kırıntısı elde edecektir.
kitap aşkını herşeyin üstünde tutan öğrencidir. bu öğrencilerin ileride torunlarında " biz cebimizdeki son parayı da kitaba veren bir dönemin çocuklarıyız" deyip nutun çekebileceği düşünülmektedir *
muhtemelen test kitabı almıştır. tü kalıbına derim ben onun. testlere garezim yok; fakat amacı sezilebilir bir eylem. bu amaç ki eğitimin asıl amacından saptırıldığının göstergesi. körelmiş bilinçler, şaşkın gençlik.
(bkz: bir ihtimal daha var o da kütüphane mi dersin)
kitabın sigaradan daha iyi bir dost olduğunu kavrayan öğrencidir. kendisine başarılar dilemek gerekir.
(bkz: Hani nerede göremiyorum)