bugün

Bu nasıl bir başlık akıl tutulmasımı yaşıyorsun cebımızde dolar yok evet ama tüm zamlar ülkede dolar uzerıne kurulu troller Ulu, da iş başında.
431 milyar dolar dış borcu olan ülkedir.
ceplerinde yoktur ama g.tlerine girmiş dolar borçları vardır. olaya bir de buradan bakın diyeceğim ama bakabilecek zekaları olsa zaten söylemeye gerek de olmazdı..
Komik insanların yaşadığı bir ülkedir beni sadece türk lirası ilgilendirir açık ve net.
ekmaaaa dolarınan mı alıyoghhhhhhhh

cebinde 1 doları bile olmasa, g*te tıpa olacağını iyi bilir

bu fırsatçı ak-totoşlar

dolar yükseldi deyip

herşeye zam yapar ama

dolar düşünce kılını oynatmaz.
dolarda en ufak hareket bile ekonomiyi derinden etkiliyor neden her bakımdan dışa muhtaç bir hale geldik. yani aldığımız herşey dolara bağlı. zamlar da dolara bağlı.
cebinde değilde borç hanesinde dolar olanların takibidir. bakma sen iş goy goya gelince "dolar çakıldı yaeaea allah reyizden razı osssun" diye tosur tosur ediyorlar ama alayının kaba etinden terler akıyor dolar yükseldikçe. çünkü çoğunun ya dolar üzerinden borcu var ya dolara endeksli borcu var. zaten kafası biraz çalışan insan ülkedeki enflasyonun dolar yükseldikçe arttığını bilir. tabi amansız hükümet emmikleyicisi değilse..
Aldığı bütün elektronik aletler, eşyalar üretim yapılmamasından ötürü dışarıdan ithal edildiği için doları takip etmekten başka çare bulunmayan ülkedir.
Sayenizde bolumunu okumadan ekonomist olacagiz milletce.
son günlerde başa gelen. ben bu kadar gaza gelmişken, binlerce doları olup bozdursam mı? diye düşünenleri hayal edemiyorum.
Beyni olmadığı halde düşünmeye çalışanların yaşadığı ülkedir.
Şimdi bu beyinsizlere doların ekonomiye etkisini, gördüğü zararı falan anlatmaya kalksan gene yol yabdı moduna girecek, o yüzden kendini yormaya gerek yok.
Lan ben daha araba alıcam pc toplicam telefon alıcam. Cebimde dolar yok ama alacağım her şey dolarla. Doları takip etmim de arap dinarı mı takip edim.
Boğazına kanada'dan mercimek giren ülkedir. Ne yapacaktı başka lan?
Geçen hafta Tedarikçilerimiz kur 4.70'e gelince tekrar fiyatlandırma yapacağız diyordu. Buna fırsatları olmadan 4.80'i buldu.
Şimdi cebimizde dolar yok ama neyi takip edeceğiz austuria şilini mi?
cebimde dolar yok banka hesabımda var ama benim takip ettiğim kurlardır.
nan arkadaş tl cinsinden her ay insanın maaşı değişir yükselir mi insaf mesela bu ay 600 lira zamlanmış maaş şimdi fark ettim. sağ olsun patronum değil devlet görüyor o işi allah razı olsun rte den.
''ben dolarla alışveriş yapmıyorum'' diyen ama en ufak tüketim malzemesinin bile ham maddelerinin yurtdışından dolarla alındığını ve kendisinin alış fiyatını dolar üzerinden hesaplandığını bilemeyecek kadar beyinsiz gerizekalı amk sığırlarının oylarıyla ülkenin kaderinin belirlenmesi kadar acı birsey olamaz.

ya ben sizin yapımınızda emeği geçen herkesin eşrafını sikeyim ya.
Telefonu arabayı petrolü doğalgazı ve daha nice ithal ürünü dolar ve euroyla alıyoruz. Dolar artınca bunların da fiyatı artıyor. Beyinsiz arkadaşlar için yazmak istedim.
doların hayatı etkilediğini bilen insanların olduğu ülkedir.

en basitinden bir telefon alacak olsak onu etkiliyor. yurt dışına muhtacız.
Darı ambarı olayı değil mi bu.
vatandaşı olmasak eğlenceli ülke aslında.

dolar a olan hissiyatımı anlatmak

için bir şiir yazdım :

ey dolar

zalım dolar

yaktın bizi çatur çutar

oysa ne çok severdik seni

yaktın bizim sinemizi

reyiz dedi yaya kalırsın

oysa biz baka kaldık

keşkem akabeli oladık

çalardık çırpardık

aradaki farkı çıkarırdık

ya şimdi biz ne yapacayık

geldin rabiaya

gözlerimizi yaşa koydun

yaptığın reva mı

zalım dolar

hayın dolar.
benim takip etmediğim kurlardır.
nan arkadaş tl cinsinden her ay insanın maaşı değişir yükselir mi insaf mesela bu ay 600 lira zamlanmış maaş şimdi fark ettim. sağ olsun patronum değil devlet görüyor o işi allah razı olsun rte den.
bir zorunluluktur.
her dışa bağımlı ekonominin açmazlarının en net dışa vurumu yabancı para birimlerindeki sert iniş ve çıkışlardır.
kısacası " gardını " alabilmek için iki konuyu iyi takip edeceksin: döviz ve enerji ( özellikle akaryakıt ) fiyatlarını. maliyet hesaplarında bunlarsız ayak yoluna bile gidemezsin.

not: siyasetten hissesine düşeni almamış bazı çomarlar, bunlardaki yükselişin muhalifleri sevindirdiğini sanır.
sanki bu durumdan muhalifler etkilenmiyormuş gibi.
her şeyin fiyatı artarken paranın da fiyatı (faiz) artar. yabancı paranın fiyatı (döviz kuru) da artar.

bir malın fiyatı maliyeti arttığı için artmaz, artan fiyattan hala alan olduğu için artar.

ekonomik göstergeler insan davranışlarını yansıtır.
amazon, aliexpress gibi sitelerden alışveriş yapıyoruz ayrıyatende türkiyeye gelen ithal malların ülke içindeki satış fiyatıda dolar üstüne kuruluyo eeee zaman niye dikkat etmeyelim
her bokunu dışardan alan bir ülkede doların yükselmesinin o ülkedeki vatandaşın alım gücünün direkt düşmesi anlamına geleceğini bilmeyen tiplerin yaşadığını görmemize sebep olan bir başlıktır da aynı zamanda.

etin kilosunu, atıyorum 15 dolardan sırbistan´dan almışsa, sen dolar sahibi olmasan da, sana eti satarken, üstüne bir de kar marjı koyup o eti sana 17 dolardan satacaklar.

dolar 2 lira olsa da senden 17 dolar karşılığı para alacaklar, 3,80 olsa da...

dolar 2 lirayken sen 35 liraya 1 kilo et alabilirken (lira), dolar 3,90 olduğunda birdenbire sen 35 liraya yarım kilo et alabileceksin.

o yüzden takip eder millet doları.

çünkü sen aldığın hiçbi şeyi türk lirası karşılığı almıyosun, dolar karşılığı alıyosun.

cebinde dolar olsun olmasın, aldığın herşeyin üzerinde gizli bir etkisi var, doların.