bugün

Sözlüğün en sevilen ve sayılan yazarlarından olan catlakmargrit ile bir sürprizim var röportajıdır.

1. catlakmargrit tam olarak kimdir? seni tanımayan yazar arkadaşlarımız için biraz kendinden bahseder misin?

catlakmargrit: catlakmargrit sözlüğün kendi halinde takılıp, kendi kendine eğlenmesini bilen on birinci nesil yazarıdır. bazen insanlarla küçük tartışmalar yapan ama yapıyorsa yani tartışacak duruma gelmişse haklı olan zararsız biridir. boylede çok bilgi içerikli entry girmişim gibi oldu ama zaten bazı entrylerim bilgi içeriklidir. yani eğlenmenin yanında bilgilerimi de paylaşıyorum. beni okumak isteyenler duvarıma bakabilirler (kesinlikle reklam yapmıyorum)

- sözlük yazarları tarafından kavgacı, küfürbaz ve vasat troll olarak değerlendiriliyorsun. bu konular hakkında neler söylemek istersin?

catlakmargrit: evet. bunu da ilk defa bu soruda duydum. hele ki küfürbaz tabirini asla kabul etmiyorum. ha belki ortaya böyle bir söylem atılmıştır. ama kesinlikle öyle biri olduğumu düşünmüyorum. dediğim gibi tartışmalarım olmuştur ama ben haklı olmadığım sürece bulaşmam kimseye. gelip yakama zorla yapışıyorlar. vasat troll sözlükte bir yazar değil mi? ben özgün olmak istiyorum. vasat değilim. sayın yazarı da buradan selamlıyorum.

2. sözlüklerle hikayen nasıl başladı? sözlüklere nasıl üye oldun? başka sözlüklerde yazıyor musun? ve hangi yazarları severek okuyorsun?

catlakmargrit: çok güzel bir soru gerçekten ama sözlükte bununla ilgili bir başlık var (hırsız mısın?) zaten ama okumayanlar için ben tekrardan anlatayım. ben araştırmayı gerçekten çok seven biriyim. meraklıyım. ve okuduğum kitaplarda anlamını bilmediğim kelimeleri öğrenmeyi seviyorum. bunun için de arama butonuna kelimemi yazıp araştırıyordum ve her seferinde uludağ sözlük geliyordu. ben de seçenekleri okuyordum. bi baktım acayip eğlenceli. çünkü buranın üyeleri kendi fikirlerini yazıyormuş. o an gözüme çok cazip geldi ve ben de üye oldum. o zamanlar sadece ulu da yazıyordum. ama zamanla başka sözlükler de keşfettim ve şuan yazdığım bir kaç sözlük daha var. ulu’da izinliyim yazmadan duramam ama sürekli gelip özellikle okuduğum yazarlara bakıyorum. şimdi bunları söyleyeceğim ama okumadıklarım neden bizi okumuyorsun demesinler. stresli bir gangster i okuyorum. özellikle pazar akşamları harika bir hikaye yayımlıyor. seve seve nasibimi alıyorum ben de. onun dışında brell okuduklarımın arasında. o arkadaşa da allahtan yardım diliyorum. bunların dışında şöyle devam edebilirim: farisa, gece, tomris hatun’u özellikle okuyorum. ha takip etmeyip okuduklarım da oluyor. çünkü yazarlarımızın kafası zehir zehir lanet gelsin o kafalara.

3. hangi konularda yazmayı tercih ediyorsun? açtığın başlık ve girdiğin entrylerde sözlük yazarlarından nasıl tepkiler alıyorsun?

catlakmargrit: ben sözlükteki trollerden hiç haz almıyorum. ama bazen gülmek adına okuyorum. o tür troll başlıklarım da var ama ben kesinlikle bir troll değilim. yoksa bilgi içerikli şeyler paylaşmazdım. hem eğlenmeyi hem de bilgilendirmeyi kendime baz aldım. hayvan gibi yazıyorum. millet bazen bunlara katılıyor ama çoğu defa tutmayan konularım da var. “zallimun müminuna yardım kampanyası” bir kaç kişi dışında ilgi çekmedi. ama ben eğlendim zaten amacım da oydu beni sevmeyen yazarları buradan öpüyorum. sevenlere de saygım sonsuz.

- bu arada yazarları sürekli “açık oylama” yaptığın ya da teşkilat olarak sözlüğü trollediğiniz söyleniyor. bunlara katılıyor musun?

catlakmargrit: ahahha. yine bir trollük vakası. amacım sadece eğlenmek o tür konularda. yoksa zallı şimdiye kadar istifa ettirmem gerekiyordu açık oylama konusu yanlış bir bilgi. eskiden yapardım ama sonra vazgeçtim. favlamak diye bir şey icat etmiş sayın başkanımız. çok beğendiklerimi favlıyorum. bir sır vermek gerekirse gizli bir okurum da. sürekli yazarları okuyorum. biz okunmuyoruz demesinler. magi arkalarında. favlarsam anlarsınız. favlamak çok güzel siz de gelsenize..

4. sözlük içerisinde edebiyata olan ilgini görüyorum. bize biraz sevdiğin şiirlerden ve okuduğun kitaplardan bahsedebilir misin?

catlakmargrit: edebiyat bir tarzdır. herkes okuyabilir ama herkes zevkli olamaz. sürekli yeni şeyleri araştırıyorum ve şiir dünyamı renklendirmeye çalışıyorum. tabii ki de edebiyat sadece şiir değil ama benim en hoşuma giden şey şiir olduğu için ağırlık olarak onun üzerinde duruyorum. anna, resulullah la benim aramdaki fark, sen beni öpersen belki fransız olurum, şuan aklıma gelen en sevdiğim şiirler. ama çok beğendiğim şiirler bir dünya. genel olarak ah muhsin ünlü, murat menteş, namık kemal okuyorum. cumhuriyet dönemi eserlerini de severim. rus edebiyatından da asla bıkmam. ama doğruyu söylemek gerekirse her şeyi okuyabilirim ve okumaktan asla vazgeçmem.

- bu edebiyatla ilgili kendin yazdığın öykü, şiir ve deneme gibi yazıların var mı?

catlakmargrit: kendi yazdığım şiirlerim var ama gözümde çok başarısızlar. hala okumam gereken milyonlarca şiir var. deneme yazmayı unuttum sayılır. sözlüğe üye olmadan önce hayvan gibi deneme yazıyordum ama sözlükte deneme yazma yeri gibi olduğu için artık gerek görmüyorum. size bir sır vermek istiyorum ama şimdi herkes okursa sır olmaktan çıkar. onun için dönmemi bekleyin size

acayip bir sürprizim var.

5. son olarak söylemek istediğin bir şey var mı?

catlakmargrit: son olarak insanlar acımasız insanlar zalim şaka bir yana röportaj çok eğlenceliydi. soruları ilk okuduğumda heyecandan ne yazacağımı şaşırdım. yani fikirlerim yok diye değil çok şey kafamda döndüğü için. ama ben gerekli bilgilerin dışına çıkmamaya çalıştım. umarım siz değerli yazarlar da bunu okurken benim kadar eğlenirsiniz. emeği geçen yazara da boool teşekkür ediyorum:) hepinizi seviyorum ulan. öpüldünüz.
sms e sığacak kısalıkta bir özeti geçilebilir mi ?
okumadık çok şükür.