bugün

tam 30 yıllık bir film. alpacino resitali.
Al pacino reyizin bence en muhteşem filmi. Godfathter'dan da, scarface'den de daha iyi. Defalarca izlememe rağmen, her izleyişimde aynı tadı verir.
görsel
Yüzüklerin efendisi'ndeki kralın da rol aldığı filmdir.

Merak uyandıralım, millet izlesin.
Carlitoyu vurdukları sahnede çoğüzülmüştüm ya.
''çok üzgünüm. dünyadaki bütün dikişleri de getirseniz beni kurtaramazsınız artık. yatırın beni. yatırın. fernandes, senin yanına geliyorum. geleceğimi biliyordun değil mi? ama pek çok kişinin tahmininden daha geç gidiyorum. mohikanların sonuncusu. tamam belki sonuncu sayılmam. gail iyi bir anne olacak. yeni ve geliştirilmiş carlito brigante. umarım parayı iyi yere kullanır. bu şehirde bizim gibilere yer yok. üzgünüm tatlım. elimden geleni yaptım. gerçekten. bu yolculukta bana eşlik edemeyeceksin. sona iyice yaklaştım. sonmuş gibi. barımız kapanıyor. güneş doğuyor. kahvaltıda nereye gidelim? uzağa gitmek istemiyorum. uzun bir gecedeydi. yorgunum bebeğim. hem de çok.''

efsane bir al pacino filmidir. öyle ki scarface'den daha iyidir bence.
Al paçino'nun en sevdiğim filmi. Son yarım saati nefesimi tutarak izlemiştim özellikle.
Brian De Palma'nın Al Pacino ile ne derdi var bilmiyorum ama adam oynattığı her filminde öldürttü Al Pacino'yu. Scarface ve bu filmde. Film güzeldi David Kleinfeld karakterine feci ayar oldum, adam ne güzel sevgilisiyle normal bir hayata başlayacaktı, bu aptal David Kleinfeld'ın Tony ve oğlunu öldürmesi yüzünden adamın hayatı mahvoldu, tam sevgilisiyle kurtuluşa giden trene binerken öldü, nasıl bir şanssızlıktır bu? En çok koyan o trenin önünde ölmesi, başka yerde ölse bu kadar koymazdı. Ayrıca Carlito kime güvendiyse kazık yedi önce Lalin, sonra David Kleinfeld, sonra Pete Amadesso ve en son Pachanga... Zaten bu tür işlerde kimseye güvenilmez. Adamın bela yakasını bırakmıyor filmin başında dediği gibi. Keşke şu aptal avukata yardım etmeseydi.
" Bazen bir iyilik, seni kurşundan daha hızlı ölüme götürür. "
Al pacino abimin sean penn'e çok güzel feyk attığı filmdir.
Az önce ATV'de dublaj haline denk geldim. Gülmekten 5 dk kanal değiştiremedim.
bence scarface'ten daha iyi filmdir. en underrated filmlerdendir.
görsel

Bir başyapıttır.
Not: Imdb de hak ettiği değeri almayan filmdir. Aldanmayınız.
çocukluk dönemimde çekilmiş, ama büyük olduğumda hayatı öğretmiş filmdir. belki de hayatı böyle özetleyebiliriz... biz 2010 dan sonra en boş yılların içine girdik...
--spoiler--
Bazen bir iyilik, seni kurşundan daha hızlı ölüme götürür.
--spoiler--
brian de palma eyvallah saygılar,
sean penn; kusurumuz olduysa affola, sana da eyvallah,

al pacino sen ruh hastası mısın be amk çocuğu?
sakallı al pacino mu olur be yavşak? be amcık ağızlı belki de kadın kokusu ile birlikte en sağlam al pacino performansı sakallara kurban gitmiş, *
(bkz: Escape to paradise)
harika filmdir. finalinde 'ahh ulan' dedirtir.
10 dakikalık tren garındaki kaçış sahnesinin çok estetik olduğu film. ayrıca carlito'nun uzun yıldan sonra yolda sevgilisine kavuşma sahnesi benim hanımla tanışma sahnesi ile aynıdır. şöyle ki.. gail sokakta kafası önde hızlıca yürürken carlito arkasından laf atar. gail de serseri tacizine maruz kaldığını düşünüp hızlıca arkasını dönerken gözleri bir anda parlar. ağlamaklı bir yüz, senelerin getirdiği kavuşma hasretinin sona erdiği an. tek fark onlar önceden tanışıyor biz ise tanışmıyorduk. ama sonunda tavladık hanımı...
efsane bi film ama adamı böyle üzüyor, yoruyor, darlıyor, kapkara oluyor için. işte o yüzden efsane.

ne zaman izlesem içim yanıyor lan.

neyse, sıkarfeysten iyidir bence bu film. al pacinonun o gırtlaktan gırtlaktan konuşması hele. hele heleee.
Godfather'ı karıştırmıyim de Scarface'den bi kaç gömlek üstün filmdir. Ama tony montana kadar Sevilmediğinden midir, pek bilinmez.
al pacinonun o porto rikolu aksanıyla ve replikleriyle efsane olan filmi.

"favor gonna kill you faster than a bullet"
''if you can't see the angles no more, you're in trouble''

ayrıca gta vice city'deki avukat ken rosenberg karakterinde de bu filmdeki sean penn'in canlandırdığı tırsak avukat kleinfeld karakterinden esinlenilmiştir.
Filmin başlangıcındaki o enfes konuşma bile yeterlidir.

Ayrıca pachanga ve kleinfeld ikinizin de amk.

Garip bir şekilde, avukatın sean penn olduğuna inanmakta zorluk çekiyorum hala.
Scarface ile arasında kıyaslama yapılırsa çıkacak sonuç kişilerin film zevkine göre farklılık gösterir. bu filmde daha fazla aksiyon sahnesi var scarface ise daha gerçekci bir film mesela son sahne carlito' s way de olsaydı carlito oradan kesin sağ çıkardı ama bu carlitos way ı scarface den daha iyi yada kötü yapmaz bu tamamen izleyenin beğenisi ile ilgili bence, ha birde al pacinoya sakal yakışmış.
Scarface den daha iyi olan filmdir.
güncel Önemli Başlıklar